שתף קטע נבחר

העליון ביטל פיצוי במיליונים לקורבן עבירת מין

עבריין מין שנידון למאסר נתבע על ידי הקורבן גם בהליך האזרחי. המחוזי קבע שהפיצוי יעמוד על 4 מיליון שקל, אבל העליון קבע שהתביעה לא נמסרה כדין

בית המשפט העליון ביטל לאחרונה פסק דין של בית המשפט המחוזי, שהורה לעבריין מין לפצות את הקורבן שלו בכ-4 מיליון שקל. שופט העליון יצחק עמית קיבל את טענת העבריין, שלפיה כתב התביעה לא נמסר לו כדין.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

לפני כמה שנים הורשע הנתבע בעבירות מין חמורות ונגזרו עליו 13 שנות מאסר. לאחר מכן הגיש נגדו הקורבן תביעה אזרחית לפיצויים, שבעגה המשפטית נקראת "תביעה נגררת" להליך הפלילי. כתב התביעה נשלח לביתו של העבריין, אך כיוון שלא היה בבית, המסמך נמסר לבנו בן ה-16. כאן נוצר מצב שנמצא בתחום "אפור": בתקנות סדר הדין האזרחי נקבע כי "באין אפשרות למצוא את הנמען, די בהמצאת הכתב לאחד מבני משפחתו הגרים עמו ושלפי מראית עין מלאו לו 18 שנים".

 

הנתבע, המרצה את עונש המאסר, לא התייצב לדיון שנקבע לפני כשלוש שנים, ובית המשפט המחוזי בתל אביב פסק לתובע פיצוי של כ-4 מיליון שקל, ושכר טרחת עו"ד בשיעור של 20%. בסך הכול הוטל על העבריין תשלום של כ-5 מיליון שקל.

 

בתחילת מרס 2013 הומצא לידיו פסק הדין במסירה אישית. הפעם הוא היה בבית, אולם סירב לקבל אותו, והשליח הדביק את פסק הדין על הדלת. כעבור כשלושה חודשים וחצי הוא הגיש בקשה לביטול פסק הדין, אולם בית המשפט דחה את בקשתו. השופטת דליה גנות קבעה שהמבקש איחר את המועד ב-12 ימים.

 

על החלטה זו הגיש העבריין בקשה לרשות ערעור בבית המשפט העליון, בטענה שלא ניתנה לו הזדמנות להתגונן בתביעה האזרחית. ואכן, שופט העליון יצחק עמית ציין שהתעורר בלבו ספק בשאלה אם כתב התביעה נמסר כדין על רקע גילו של בנו.

 

הוא הזכיר שהתביעה התקבלה מבלי שנשמעה עמדתו בהליך, ואף שמדובר בתביעה נגררת להליך פלילי, שבמסגרתו עובדות המקרה הוכרעו, יש לבחון את נושא הנזק ולתת למבקש את האפשרות להתגונן ולנסות להקטין אותו על ידי הבאת ראיות מצדו, כולל חוות דעת מומחה.

 

לפיכך, השופט קיבל את הערעור וביטל את פסק הדין. עם זאת, בשל הזלזול והתנהלותו הקלוקלת של המבקש – שסירב לקבל לידיו את פסק הדין – ובשל הפגיעה הצפויה בקורבן כתוצאה מפתיחתו המחודשת של ההליך, קבע השופט שפסק הדין יבוטל בתנאי שהעבריין ישלם לו הוצאות בסך 15 אלף שקל.

 

מההחלטה הכואבת הזו ניתן ללמוד על ההבדל בין תביעות אזרחיות העוסקות בפגיעות מיניות לבין תביעות נזיקין רגילות. פעמים רבות פסקי הדין לא ניתנים לביצוע ונפגעות או נפגעי העבירה נותרים ללא מענה. על כן, במקרים אלה ישנה חשיבות גדולה ביותר להתנהלות נכונה ויעילה מול מבצע העבירה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים