שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הממשלה החליטה: בורסת ת"א תופרט
  בורסת תל אביב תעבור מהפך ותהפוך להיות חברה למטרות רווח בדומה להליך שעברו בורסות אחרות בעולם. המטרה: להפוך אותה ליעילה יותר, לאפשר ליותר גורמים לסחור בה ולהפחית מכוחם של הבנקים

  הממשלה אישרה פה אחד את הצעת החוק של שר האוצר משה כחלון לשינוי מבנה הבורסה, באופן שבין יסיים את ההגמוניה של המערכת הבנקאית בבורסה ויאפשר לה להתחרות במערכת הבנקאית כמקור אשראי חלופי. שינוי מבנה הבורסה אמור ליצור לה מודל תמריצים שיוביל אותה לפעול באופן תחרותי, לצרף חברי בורסה חדשים ועל ידי כך להוזיל עלויות למשקיעים, להתחרות במערכת הבנקאית כמקור אשראי חלופי ולשתף פעולה עם בורסות זרות. אחת ממטרות ההצעה היא, כאמור, להוביל לביטול השליטה ההיסטורית של הבנקים בבורסה מאז היווסדה.

   (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
  (צילום: ירון ברנר)

   

  המהלך מתוכנן גם להוביל להפחתת כוחה של המערכת הבנקאית בבורסה, ובכך לאפשר התפתחותה של הבורסה כאפיק מימון חלופי לגיוס כספים על ידי תאגידים. הכוונה היא שהתפתחות זו תתרום רבות למשק ותשכלל את הקצאות ההון בו.

  בנוסף, המהלך יביא להרחבת בסיס החברות בבורסה והנגשתה למספר גדול יותר של גורמים בעלי זכות מסחר. כיום ישנה זהות מלאה בין הבעלות על הבורסה לבין זכות הגישה למסחר, כך שרק הגופים שהינם בעלים של הבורסה והינם חברי הבורסה, נהנים מגישה למסחר. השינוי המבני יבטל את התלות של הגישה למסחר בקיומן של זכויות בעלות בבורסה, והיא תהיה מבוססת על התקשרות חוזית בין הבורסה לבין חברים פוטנציאליים. כך יגדל מספר בעלי זכויות המסחר בבורסה במנותק ממספר בעליה ומזהותם.

   

  כמו כן פועלת הצעת החוק, שצפויה לעלות לקריאה ראשונה בכנסת, לחזק את מנגנוני הפיקוח על פעילות הבורסה. כזכור, כחלון האריך בפברואר את כהונתו של פרופ' שמואל האוזר כיו"ר רשות ניירות ערך בקדנציה נוספת של שלוש שנים, במטרה לחסל את שליטת הבנקים בבורסה, וכעת הצעת החוק הינה צעד המשך.

   

  כחלון אמר לאחר האישור: "מדובר במהלך שיביא לצמיחת המשק, יחזק את הבורסה ויאפשר לה לחזור למקומה הראוי כקטר צמיחה מרכזי של המשק הישראלי. המהלך יפתח את הדלת בפני חברות בארץ ומהעולם, בורסה שתייצר אפיקי השקעה איכותיים לציבור, בורסה שתייצר לציבור גיוון של מקורות חיסכון. המהלך יביא אותנו לעידן של בורסה תחרותית יותר שתוביל להורדה בעמלות המסחר הגבוהות שמשלם הציבור".

   

  האוזר הוסיף: "הצעת החוק תשנה את מבנה הבורסה למבנה המודרני המקובל במדינות המערב, בו קיימת הפרדה בין הבעלות והחברות בבורסה. הפרדה זו תגביר את התחרות, תצמצם ניגודי עניינים ותפחית את דומיננטיות הבנקים בבורסה. כל אלה ביחד עם ההקלות הרגולטוריות מיועדים ליצור תנאים אטרקטיביים לחברות להנפיק בבורסה ולמשקיעים להשקיע בה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים