שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  לחיזבאללה אין פנאי למלחמה בישראל
  ארגון הטרור השיעי מלבנון פועל בסוריה בצל סנקציות כלכליות, ללא חיפוי אווירי רוסי תוך שת"פ בעייתי עם הצבא הסורי, ומאוים מבית על ידי כל ארגוני הג'יהאד הסוני. במצב זה, הדבר האחרון שהוא צריך זה מלחמה נגד ישראל

   

  נסראללה בעצרת הזיכרון לבדר א-דין

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  ביטול יום "אל-קודס" (יום ירושלים) השנה על ידי חיזבאללה הוא סמלי. התנועה השיעית מלבנון אינה פנויה למלחמה נגד ישראל, ונראה שהיא לא תהיה פנויה לעימות בטווח הנראה לעין. הארגון שנוסד בשנות השמונים במטרה לשמש זרוע ארוכה של איראן נגד ישראל שוקע בבוץ הסורי כבר שלוש שנים, והסוף אינו נראה באופק.

   

  עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

  נסראללה: ישראל מדברת הרבה ותופתע שוב

   

  מעורבותו של חיזבאללה בסוריה הפכה אותו לארגון השנוא ביותר במזרח התיכון. אם התערבות חיזבאללה ב-2013 נתפשה כניצחון גדול בקרב אל-קוסייר והצלת המשטר הסורי, הרי שההמשך הפך למלחמה עקובה מדם וללא הישגים רבים. מאות מאנשיו נהרגו בסוריה, בהם סמיר קונטאר לפני חצי שנה, והבכיר מוסטפא בדר א-דין לפני כחודש, שניהם בדמשק, מטיל שנורה על ידי המורדים. באחרונה עבר חיזבאללה "רמדאן שחור" עם כ-30 אבדות ועשרות פצועים, נסיגות משטחים רבים ומשבר כלכלי. מהי הסיבה למשבר הנוכחי? מהו המחיר שמשלמים השיעים בלבנון על "משחקי המלחמה" של איראן באזור?

   

  סנקציות כלכליות על חיזבאללה

  הצהרתו השבוע של מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה כי איראן מממנת את הארגון הייתה חריגה. מאז ייסודו של הארגון השיעי תמיד התעקשו מנהיגיו כי הוא בראש ובראשונה ארגון לאומי לבנוני והכחישו את היותם כלי משחק בידי איראן. הצורך של נסראללה להכריז בגלוי שאיראן היא בעלת הבית של ארגונו בעיתוי הזה אינו מקרי. הארגון מצוי במשבר כלכלי וחושש לגורלו, לאור מדיניות הבנקים בלבנון נגד העברת כספי טרור. הלחץ של הבנק המרכזי בארצות הברית ושל סעודיה עשו את שלהם. מעתה יצטרכו בארגון יותר ויותר להשתמש בהעברת מזומנים, והשימוש שלהם בבנקים יילך ויצטמצם. אין ספק כי הגבלות על העברת הכספים מאיראן לחיזבאללה ישפיעו על התשלום ללוחמים ולמשפחות ה"שהידים" החוזרים מדי שבוע בארונות קבורה ללבנון. אין ספק כי ההצהרה של חיזבאללה הביכה את איראן, המנסה להתנער מההאשמות בתמיכה בטרור, ומעוניינת להרחיב את הסחר עם המערב אחרי הסרת הסנקציות הבינלאומיות מעליה.

   

  הלוויית בכיר חיזבאללה שנהרג על ידי המורדים, בדר א-דין (צילום: רויטרס)
  הלוויית בכיר חיזבאללה שנהרג על ידי המורדים, בדר א-דין(צילום: רויטרס)

  המשבר בחיזבאללה אינו נובע אך ורק מסיבות כלכליות, אלא בעיקר מסיבות פוליטיות-אסטרטגיות.

   

  רוסיה מפריעה

  מאז ההתערבות הרוסית במלחמת האזרחים בסוריה הלכה והצטמצמה השפעתה של איראן באזור, ורוסיה היא זו שמכתיבה את מהלך המלחמה. האינטרסים של רוסיה ושל איראן באזור אינם חופפים, מה שיוצר מתח בין בעלי הברית. ההתקרבות שחלה באחרונה בין רוסיה לבין טורקיה והתיאום השוטף בין מוסקבה לבין ירושלים אף הם מנוגדים לאינטרס האיראני. רוסיה מעוניינת אך ורק ביציבות שתאפשר לה להמשיך ולהחזיק בנכסיה האסטרטגיים באזור - שדה התעופה והנמל שלה באזור העלווי בצפון מערב המדינה הערבית. איראן, לעומת זאת, מעוניינת להשיג שליטה מוחלטת בסוריה, שתסיר את האיום הסוני ותשיב את השליטה בסוריה לבעל בריתה היחיד באזור - המשטר הסורי בראשות הנשיא בשאר אסד. נפילת המשטר הסורי והשתלטות מורדים סונים איסלאמיים על השלטון עלולות לאיים בשלב הבא על חיזבאללה בלבנון.

   

  חילוקי הדעות הגיעו לשיאם בחודשים האחרונים סביב סוגיית המלחמה בעיר חלב בצפון סוריה. כל עוד הרוסים הפציצו את המורדים ללא הרף, התאפשרה התקדמות משמעותית של חיזבאללה בדרום העיר. אולם בחודשים האחרונים שקדה רוסיה להשיג הפסקת אש עם המורדים על מנת להתפנות למלחמה על "אסם התבואה" של סוריה - הצפון החקלאי עם מקורות המים, ומזרח המדינה עם הנפט המצוי בו (דיר א-זור).

   

  הכריז בהודעה חריגה שאיראן מממנת את ארגונו. נסראללה
  הכריז בהודעה חריגה שאיראן מממנת את ארגונו. נסראללה
  מבחינת רוסיה, המערכה על חלב אינה דחופה כי המורדים בעיר נצורים. במילים אחרות, התעורר ויכוח בין הגישה הרוסית החדשה של שינוי סדר העדיפויות והעדפת כיבוש אזורים בשליטת "המדינה האיסלאמית" (דאעש), לבין התפיסה האיראנית של העדפת המלחמה במורדים ה"מתונים" באזור חלב.

   

  העדפת שטחי דאעש נובעת מהחשש כי האמריקנים זוממים להשתלט על שטחי ארגון הטרור הסוני בסוריה באמצעות בעלי בריתם הכורדים בצפון, לפני שהרוסים ובעלי בריתם יגיעו לשם. באחרונה גם החלו ניסיונות של "ג'יש סוריה אל-ג'דיד" (צבא סוריה החדש), המאומן ומחומש על ידי ארצות הברית, להשתלט על דיר א-זור מכיוון בוכמאל - ללא הצלחה עד כה. מנהיג הכוח חזעל א-סרחאן הוא איש "האחים המוסלמים" במזרח סוריה. האמריקנים חוזרים על טעויות העבר ומאמנים "איסלאמיסטים מתונים" להילחם בדאעש.

   

  ג'יש אל-פתח, אכן "צבא הניצחון"

  התוצאה המיידית של הפסקות האש הרוסיות הרסנית לחלוטין מבחינת חיזבאללה. קואליציית "ג'יש אל-פתח" (צבא הניצחון), מורדים שאינם מצייתים להפסקת האש, ג'בהת א-נוסרה בראשה, ניצלה אותה על מנת להתקיף את חיזבאללה ולגרום לחייליו לסגת בחודש אחד משטחים שכבש הארגון במחיר דמים בשבעת החודשים האחרונים. בשבוע שעבר נותרו לוחמי חיזבאללה המתוסכלים ללא סיוע אווירי של רוסיה ונאלצו לסגת. הקרבה לאידליב, שבה שולטים המורדים, מסייעת לאופוזיציה בחלב.

   

  מלבד הסיוע מאידליב, יש למורדים יתרון על חיזבאללה, כי הם סורים הנמצאים במגרש הביתי ומכירים את השטח בשעה שחיזבאללה מלבנון. המורדים נתפשים על ידי האוכלוסייה הסונית המקומית "משחררים" הנלחמים על הבית, מול מלחמת ההשמדה של צבא המשטר, ואילו חיזבאללה הוא אויב חיצוני, צבא זר המסתייע בשכירי חרב.

   

  זירת פיצוץ בביירות של סניף בנק שסגר את ברז המזומנים לחיזבאללה (צילום: AP)
  זירת פיצוץ בביירות של סניף בנק שסגר את ברז המזומנים לחיזבאללה(צילום: AP)
  גם כוחות הצבא הסורי שהוצבו בדרום העיר נסוגו מחאן טומאן האסטרטגי לפני כמה שבועות. בשיא ההתקדמות של המורדים דיווחו כלי תקשורת שונים על כעס שהביעו לוחמי חיזבאללה, שהאשימו את הצבא הסורי כי איבד שטחים שלוחמי הארגון השיעי הלבנוני כבשו בדם רב.

   

  כלי התקשורת דיווחו גם על חילופי אש בין צבא סוריה לבין חיזבאללה ואפילו על מטוסים של הצבא הסורי שפגעו בכוחות חיזבאללה. שני הצדדים כמובן הכחישו את קיומם של העימותים ביניהם. מהימנות הדיווחים הללו לא ברורה, אך קיים באמת תסכול גדול וחוסר אמון והאשמות בין הצדדים. המסר הרוסי לחיזבאללה ברור: אם אינכם מצייתים להפסקת האש שקבענו, לא תקבלו חיפוי אווירי.

   

  זרועות איראן

  הנסיגה של חיזבאללה מהאזור שהיה תחת אחריותו בחלב מלמדת כי ללא סיוע רוסי הארגון אינו מסוגל לנצח את המורדים, וכי איראן אינה מסוגלת עוד לשנות את מאזן הכוחות.

   

  בחודש מרס הכריזה הליגה הערבית על חיזבאללה כארגון טרור. מלבד ארגון זה, איראן מפעילה בסוריה עוד שתי מיליציות: "א-נֻגַ'בַּאא" (האציליים), שיעים מעיראק, וה"פאטימיון" (הנאמנים לפאטימה, בתו של הנביא מוחמד), מיליציה המורכבת מפליטים אפגנים שאיראן מציעה להם ויזה לאיראן ומימון למשפחותיהם תמורת הלחימה בסוריה.

   

  הרובה של חיזבאללה מכוון לסוריה ולא לישראל
  הרובה של חיזבאללה מכוון לסוריה ולא לישראל

  תומכים של סעודיה בטוויטר פרסמו לפני שבוע רשימה של לא פחות מ-42 מיליציות שיעיות הפועלות בחסות איראן בעיראק ובסוריה.

   

  הארגונים השיעים ברשימה מטרתם, לדעת המפיצים, "להגשים את חזונה של איראן להשתלט על אזורי מדינות ערב". ב-30 ביוני התפרסמה עצומה החתומה על ידי 17,867 משפטנים ועורכי דין מ-17 מדינות ערביות, הדורשת מאיראן "להפסיק את פשעיה בארצות ערב ואת עידוד הטרור הנועד לפצות על כישלונותיה בעקבות הסכם הגרעין עם ארה"ב ומשבריה הפנימיים".

   

  האיום על לבנון

  ההתערבות של חיזבאללה הכניסה את הכאוס של סוריה לתוך לבנון. דאעש וא-נוסרה פרסמו ברמדאן, כל אחד בנפרד, איומים מפורשים על חיזבאללה כי יפעילו חוליות רדומות ומתאבדים נגד מטרות שיעיות בלבנון. חזית א-נוסרה קראה לאוכלוסייה הסונית בלבנון להתרחק מאזורי השיעים כדי שלא תיפגע מההתקפות שהם עומדים לבצע בבקעת הלבנון, בדאחיה של ביירות ובאזור העלווים בטריפולי, בג'בל מוחסן. זו הסיבה שחיזבאללה ביטל לראשונה בתולדותיו את חגיגות "יום ירושלים", ביום שישי האחרון במהלך חודש הרמדאן, מסיבות ביטחוניות.

   

  בליגה הערבית הכריזו על חיזבאללה ארגון טרור (צילום: AFP)
  בליגה הערבית הכריזו על חיזבאללה ארגון טרור(צילום: AFP)
  הפיגוע בעיירה אל-קאע בצפון בקעת הלבנון ביום ראשון שעבר, שגבה חמישה הרוגים ו-16 פצועים, היווה סטירת לחי לחיזבאללה, שמחסומיו פרוסים בכל האזור. דאעש נטל אחריות על הפיגוע.

   

  המתאבדים הסונים התכוונו לחדור לתוך ארץ הארזים. בלבנון גברה הביקורת על כך שלוחמי חיזבאללה נלחמים בחלב במקום להגן על לבנון. חיזבאללה אמורה להיות חוד החנית של ה"מוקאומה" - ההתנגדות לישראל - אך במקום להילחם בישראל היא נלחמת בעם הסורי, טוענים מבקרי הארגון השיעי.

   

  חיזבאללה גם לא יכול לסגת מסוריה ללא הישגים. הארגון יצטרך לשלם מחיר פוליטי כבד בלבנון על כישלונו אחרי שלוש שנות מלחמתו בסוריה. מה יגיד נסראללה לאימהות של ההרוגים השיעים? כיצד יתרץ בפני איראן את המשך הסיוע לארגונו?

   

  הלוויה בלבנון של לוחם חיזבאללה שנהרג בסוריה (צילום: EPA)
  הלוויה בלבנון של לוחם חיזבאללה שנהרג בסוריה(צילום: EPA)

  המלחמה בסוריה גלשה לשכנה בגלל חיזבאללה. זירת פיגוע נגד שיעים בלבנון
  המלחמה בסוריה גלשה לשכנה בגלל חיזבאללה. זירת פיגוע נגד שיעים בלבנון

  בלבנון התעורר זעם רב בציבור הסוני על הכרזת מוחמד רעד, נציג חיזבאללה בפרלמנט הלבנוני, כי בלבנון מיליון וחצי פליטים סורים המסכנים את המדינה ומהווים תשתית לטרור. אין ספק כי חיזבאללה מודאג מהפרת האיזון הדמוגרפי לטובת הסונים בעקבות גלי הפליטים מסוריה.

   

  חיסול דאעש בסוריה בחודשים הקרובים ישאיר בשטח אלפי ג'יהאדיסטים "ללא עבודה". יש להניח כי חלק גדול מהם יצטרף לארגון ג'בהת א-נוסרה, שלוחת אל-קאעידה בסוריה, הקרוב אליהם ביותר מבחינה אידיאולוגית. זו תהיה ללא ספק הצרה הבאה של חיזבאללה.

   

  איזה עתיד מצפה לחיזבאללה? אם תמשיך התנועה השיעית הלבנונית להפסיד בסוריה, היא עלולה להפוך מנכס של איראן לנטל על כלכלתה. הארגון פועל בצל סנקציות כלכליות, ללא חיפוי אווירי, כצבא כובש בתוך שטח עוין, תוך שיתוף פעולה בעייתי עם הצבא הסורי ומאוים מבית על ידי כל ארגוני הג'יהאד הסוני. במצב זה, הדבר האחרון שחיזבאללה צריך זה מלחמה נגד ישראל.

   

  ד"ר ירון פרידמן, פרשן ynet לענייני העולם הערבי, הוא בוגר אוניברסיטת סורבון בפריז, מרצה על האיסלאם במחלקה ללימודים הומניסטיים בטכניון ובמכללת הגליל ומורה לערבית בטכניון ובחוג להיסטוריה של המזרח התיכון בחיפה. ספרו "העלווים - היסטוריה, דת וזהות" יצא לאור באנגלית בהוצאת בריל-ליידן בשנת 2010

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "לחיזבאללה אין פנאי למלחמה בישראל"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  הלוויית בכיר חיזבאללה בדר א-דין בלבנון
  צילום: רויטרס
  מוצר השנה
  מומלצים