שתף קטע נבחר

צילום: AP, AFP

חיזבאללה: סמיר קונטאר, רוצח משפחת הרן, חוסל בתקיפה ישראלית בדמשק

לילה דרמטי בסוריה: רשת הטלוויזיה של חיזבאללה וכלי תקשורת ערביים דיווחו כי חיל האוויר הפציץ בפרברי דמשק וחיסל את בכיר חיזבאללה סמיר קונטאר, שרצח את בני משפחת הרן ב-1979. אל-מנאר: "המורדים סיפקו מידע לישראל על מיקומו של קונטאר". עוד 8 נהרגו בתקיפה, בהם בכיר בארגון שהוקם בגולן הסורי לפעולות נגד ישראל. במערכת הביטחון מסרבים להתייחס

 

 

המעגל נסגר: 36 שנה אחרי שהשתתף במתקפת הטרור על נהריה ורצח באכזריות את בני משפחת הרן, דיווחו כלי תקשורת ערביים, בהם גם רשת אל-מנאר של חיזבאללה, כי בכיר חיזבאללה סמיר קונטאר חוסל הלילה (יום א') בתקיפה של חיל האוויר בפרברי דמשק. לפי הדיווחים, בהפצצה נהרגו עוד שמונה אנשים לפחות, בהם בכיר בארגון שתכנן פיגועים נגד ישראל בגולן הסורי. בדומה לתקיפות קודמות שיוחסו לישראל בסוריה, גם הפעם נשמרת העמימות ובמערכת הביטחון שותקים ומסרבים להתייחס.

 

לפי רשת "אל-מנאר" של חיזבאללה, שני מטוסים של חיל האוויר, שחדרו למרחב האווירי הסורי, שיגרו ארבעה טילים ארוכי טווח לעבר מבנה בן שש קומות בג'רמאנה, מעט דרומית לבירה דמשק. ואילו ברשת אל-מיאדין, שני מטוסי חיל האוויר הישראליים לא חדרו למרחב האווירי הסורי, אלא שיגרו ארבעה טילים מונחים לג'רמאנה. ב"אל-אחבאריה", שופרו של המשטר הסורי, נאמר כי הגורמים הרלוונטיים בודקים את שרידי הטילים שנותרו כדי לקבוע את איכותם ויכולת ההרס שלהם. לפי הדיווחים השונים, בתקיפה נהרג פרחאן עיסאם שעלאן, מפקד בכיר בארגון "ההתנגדות הלאומית הסורית בגולן", מיליציה שהוקמה כדי לפעול נגד ישראל.  

כתב אל-מנאר בדמשק מסר כי באזור החיסול היו לאחרונה תקיפות רבות של כוחות המורדים, שלפי הדיווח משתפים פעולה עם ישראל. ברשת טענו כי המורדים סיפקו לישראל מידע שסייע לאתר את מיקומו של קונטאר.

 

עוד דווח כי על המבנה שבו שהה קונטאר נורו שלושה טילים וישנם הרוגים נוספים מתחת להריסות. לפי רשת אל-מיאדין, שגם כן מזוהה עם חיזבאללה, התקיפה הישראלית לכאורה בוצעה אמש בשעה 22:15.

קונטאר. הוביל את "חיזבאללה הסורי" (צילום: AP) (צילום: AP)
קונטאר. הוביל את "חיזבאללה הסורי"(צילום: AP)

הריסות הבניין שהופצץ בדמשק (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הריסות הבניין שהופצץ בדמשק(צילום: AFP)

קונטאר לאחר שחרורו (צילום: AFP) (צילום: AFP)
קונטאר לאחר שחרורו(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

עם נשיא איראן לשעבר מחמוד אחמדינג'אד (צילום: AFP) (צילום: AFP)
עם נשיא איראן לשעבר מחמוד אחמדינג'אד(צילום: AFP)
הרצח האכזרי על החוף, לפני 36 שנה (צילום: צבי רוגר) (צילום: צבי רוגר)
הרצח האכזרי על החוף, לפני 36 שנה(צילום: צבי רוגר)
שעה קלה לאחר הדיווחים ברשתות הערביות על התקיפה והחיסול של קונטאר, הודיע אחיו בסאם בטוויטר על מותו: "בגאווה והתנשאות אנחנו מודיעים על מות הקדושים של המפקד לוחם הג'יהאד סמיר קונטאר. אנחנו גאים להצטרף לשיירות משפחות השהידים אחרי 30 שנה של המתנה בשיירת משפחות האסירים".
 
קונטאר נחשב במערכת הביטחון לגורם מוביל בניסיונות של חיזבאללה לייצר רצועת אחיזה בגבול עם ישראל ברמת הגולן כ"תמורה" לסיוע של מזכ"ל הארגון חסן נסראללה לצבאו של נשיא סוריה בשאר אסד.

 

ב-1979, בעת שהיה קונטאר בן 16, הוא חדר ביחד עם שלושה מחבלים אחרים בסירת גומי מלבנון. הארבעה ירדו לחוף בנהריה, רצחו ביריות את השוטר אליהו שחר ופרצו לדירתה של משפחת הרן. הם לקחו כבני ערובה את דני הרן ובתו בת הארבע עינת, ואילו האימא סמדר הסתתרה עם בתה בת השנתיים, יעל.

 

האב דני והבת עינת נלקחו לחוף, שם החל קרב יריות עם השוטרים. קונטאר ירה למוות בדני הרן ובאכזריות שלא תתואר רוצץ בקת הרובה את גולגולתה של עינת הקטנה ורצח גם אותה. בבית המשפחה נחנקה למוות יעל בת השנתיים, בעת שאמה סמדר ניסתה להשתיקה. בחילופי הירי נהרג שוטר נוסף ושניים מחברי החוליה של קונטאר.

התקיפה בסוריה, הלילה ()
התקיפה בסוריה, הלילה
הציוץ של האח בסאם קונטאר ()
הציוץ של האח בסאם קונטאר

סמיר קונטאר עם נסראללה, לאחר עסקת השבויים ב-2008 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
סמיר קונטאר עם נסראללה, לאחר עסקת השבויים ב-2008(צילום: AFP)

שעלאן. גם הוא חוסל ()
שעלאן. גם הוא חוסל

קונטאר שוחרר במסגרת עסקה שנחתמה בין ישראל לבין חיזבאללה בשנת 2008, ובתמורה הוחזרו לישראל גופותיהם של אלדד רגב ואודי גולדווסר. בשנים האחרונות הוא הפך לגורם מרכזי בניסיון של חיזבאללה ושל איראן להקים תשתית ברמת הגולן נגד ישראל. הממשל האמריקני הכניס אותו לרשימת המבוקשים הבינלאומיים. בהודעה האמריקנית נאמר כי בעקבות שובו ללבנון "הוא הצטרף לחיזבאללה ומאז הוא אחד מהדוברים הגלויים והפופולריים של הארגון. מאז שובו, קונטאר ממלא גם תפקיד מבצעי של עזרה לאיראן וסוריה בבניית תשתית של החיזבאללה ברמת הגולן".


ביולי 2014 פורסם כי מוופק בדריה, שאנשי אופוזיציה למשטרו של בשאר אסד טענו כי היה "יד ימינו של סמיר קונטאר", נהרג בפיצוץ מכוניתו בגולן הסורי. העיתון "אל-אחבאר", המזוהה עם חיזבאללה ומקורב למשטר הסורי, ציטט גורמים שטענו כי "סוכני מוסד" חיסלו את בדריה. עם זאת, באופוזיציה אמרו כי הוא נהרג בקרבות מול המורדים. 

 

גם לאחר מכן גורמי אופוזיציה סוריים היו בטוחים כי הוא מעורב עד צוואר בפעילות של חיזבאללה ושל הדרוזים הנאמנים למשטר נגד ישראל ונגד המורדים. לפי הטענות, מהשנה שעברה הוא ניסה לגייס את בני העדה הדרוזית - הן בגולן והן באזורים אחרים - להקמת מיליציה דרוזית שתילחם עבור המשטר, אך לא בהצלחה יתרה. באותה התארגנות היו חברים גם 120 מאנשי ה"שביחה" (הכנופיות של אסד), ויש המכנים אותה "ההתנגדות הסורית לשחרור הגולן". שעלאן, שלפי הדיווחים חוסל בתקיפה, היה שייך לאותה התארגנות.

הפיגוע בנהריה, ב-1979 (צילום: צבי רוגר) (צילום: צבי רוגר)
הפיגוע בנהריה, ב-1979(צילום: צבי רוגר)

סמדר הרן (צילום: רועי גזית) (צילום: רועי גזית)
סמדר הרן(צילום: רועי גזית)
לאחרונה עלו טענות בעיתונות במדינות המפרץ כי קונטאר מפקח על פעילותו של מה שנקרא "חיזבאללה הסורי". קונטאר, שממעט להופיע בתקשורת, התראיין לאחרונה לערוץ "אל-מיאדין" הלבנוני, המזוהה עם חיזבאללה. בפאנל, שעסק ב"סודות המעורבות הישראלית בדרום סוריה", טען קונטאר כי "ישראל מעניקה סיוע רב לחמושים, אבל אל להם לשמוח יותר מדי על כך, כיוון שחלק מהם ישלמו מחיר גבוה יותר על כך". הוא נשאל אם הוא חושש שיחוסל, ענה בחיוב והוסיף: "אפילו אם יתנקשו בי או בלוחמי התנגדות אחרים, מפעל ההתנגדות בסוריה הולך קדימה".

 

דיווחים על תקיפות ישראליות בסוריה מופיעים מדי פעם בפעם בתקשורת הערבית, אבל בתחילת החודש - בפעם הראשונה - אישר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי ישראל אכן פועלת שם. "אנחנו פועלים בסוריה מעת לעת כדי למנוע את הפיכתה של המדינה לחזית נגד ישראל", אמר נתניהו. "אנחנו פועלים נגד חזית טרור נוספת שאיראן מנסה לבנות בגולן וכדי למנוע העברת נשק קטלני במיוחד מסוריה ללבנון. את זה נמשיך לעשות".

 

אם אכן חיל האוויר חיסל בסוריה את קונטאר, מדובר באחת הפעולות המשמעותיות ביותר של ישראל בסוריה - ולבטח החשובה ביותר מאז החל מנגנון התיאום עם רוסיה, המפציצה ללא הרף בשמי סוריה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים