שתף קטע נבחר

ניצח את הבנק: כך נמחק חוב של 740 אלף ש'

אב ל-3 צבר חובות לכמה נושים, בהם שני בנקים גדולים. חרף התנגדותם הנחרצת, רשם הוצל"פ קיבל את בקשת החייב והעניק לו הפטר מכל הסכום

רשם ההוצאה לפועל קיבל לאחרונה בקשה של אב לשלושה שנקלע לקשיים כלכליים, והעניק לו הפטר מחובות של 740 אלף שקל שצבר לשורת נושים – שניים מהם בנקים גדולים.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

מדובר בחייב הוצאה לפועל שהוכרז מוגבל באמצעים וכל התיקים נגדו אוחדו. בספטמבר 2015 הוא הגיש בקשה לפטור אותו מחובותיו בהתאם לתיקון 47 לחוק ההוצאה לפועל, המאפשר זאת בדומה להליכי פשיטת רגל. הוא טען שאין לו עוד נכסים או כספים שיסייעו לכיסוי, והצהיר על שני חובות חיצוניים של כ-80 אלף שקל למועצה המקומית ולתאגיד המים שלה.

 

לשכת ההוצאה לפועל פרסמה את בקשתו בקרב נושיו ושניים מהם – שני בנקים גדולים – הגישו התנגדויות. החייב נחקר בדיון שהתקיים לפני כחודש במטרה לבדוק את מצבו הכלכלי הנוכחי, ובאותה הזדמנות גם נשמעה עמדת הנושים.

 

הבנקים טענו שהחייב מתנהל בחוסר תום לב כיוון שהמשיך לצבור חובות חדשים גם אחרי שהוכרז כמוגבל באמצעים. בנוסף צוין כי אפשר לגבות מהחייב כספים נוספים: יש לו רכב ובבעלות אשתו יש דירת מגורים. בנוסף נטען כי לחייב יש קרן השתלמות שאפשר לפדות. עוד נטען כי החייב חטא בהעדפת נושים אסורה, כיוון שאשתו הגיעה להסדר עם המועצה המקומית ותאגיד המים ומשלמת להם 2,000 שקל בחודש.

 

החייב טען מנגד שאשתו נאלצה להגיע להסדר החוב לאחר שהוטל עיקול על חשבון הבנק הנפרד שלה, ובניגוד לטענות הנושים רק 600 שקל בחודש נמשכים מהחשבון המשותף כחלק מההסדר. את היתר – 1,150 שקל – משלמת אשתו לבדה. הוא הוסיף שמקום העבודה הנוכחי שלו עומד להיסגר בקרוב כך שלא ידוע מה יעלה בגורל פרנסתו.

 

מאיפה יהיה לו כסף?

ואכן, רשם לשכת ההוצאה לפועל בחיפה עופר שורק החליט להעניק את ההפטר חרף התנגדות הנושים מאחר שהחייב נקלע לחובות בתום לב ולרוע מזלו. הוא סיכם את מצבו הכלכלי של החייב: עתידו התעסוקתי לוט בערפל והוא מגדל יחד עם אשתו שלושה ילדים קטינים, בדירה שקיבלה במתנה מאביה ורשומה רק על שמה. בקרן ההשתלמות יש לו 940 שקל ומכוניתו הישנה שווה כמה אלפי שקלים.

 

בהתחשב בכך קבע הרשם שלא נראה שבעתיד הקרוב יצליח החייב לכסות חובות של מאות אלפי שקלים. באשר לדירה הוא הזכיר לבנקים שכרשם הוצאה לפועל הוא לא רשאי לקבוע שלחייב יש זכויות בדירה שלא רשומה על שמו.

 

הרשם שורק מצא כי הטענה שהחייב צבר חובות חדשים אינה מדויקת, שכן הם נוצרו עוד לפני שהוכרז כמוגבל באמצעים.

 

מאחר שיתר הנושים לא הגישו התנגדויות, ונראה היה שהם אדישים לתוצאות ההליך, הרשם שוכנע כי במקרה הזה יש לאפשר לחייב לפתוח דף חדש. הוא פטר אותו מכל חובותיו והורה לסגור את תיק ההוצאה לפועל נגדו.

 

  • לקריאת ההחלטה המלאה – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • שמות באי הכוח לא צוינו בהחלטה
  • עו"ד אסף לפלר עוסק בהוצאה לפועל ופשיטות רגל
  • הכותב לא ייצג בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים