שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הסתיים ביקור משרד הבריאות בתלמה: "רצף טעויות רשלני"
  עידכון: הסתיים ביקור משרד הבריאות בראשות פרופ' איתמר גרוטו במפעל תלמה בערד, על מנת לערוך ביקורת מקיפה בעקבות פרשת הזיהום בקורנפלקס. ממש הבריאות נמסר: "רצף טעויות רשלני ולא אירוע עם כוונת זדון"

  עדכון: צוות משרד הבריאות, בראשות ראש שירותי בריאות הציבור פרופ׳ איתמר גרוטו ומנהל שירות המזון הארצי אלי גורדון, ערך היום ביקורת מקיפה ויסודית במפעל תלמה בערד. החברה שיתפה פעולה עם הבדיקה באופן מלא.  הצוות המקצועי הבכיר כולל את פרופסור איתמר גרוטו, וראש שירותי בריאות הציבור אלי גורדון. גרוטו אמר בכניסה למפעל: "אנחנו הגענו לביקורת במפעל. המטרה היא להבטיח את בריאות הציבור ולוודא שכל מה שמיוצר במפעל הזה תקין ושאין בו חריגות או זיהומים. נעשה ביקורת על הנהלים, נעשה סיור וניקח דגימות מעבדה. כשנצא נוכל לספר מה מצאנו".

   

  מטרת הביקורת היא לבחון את התנהלות המפעל. במקביל, במשרד הבריאות שוקלים לנקוט בכלים המשפטיים העומדים לרשות המשרד, לרבות ביטול היתר GMP לחברה. הבוקר אמר שר הבריאות יעקב ליצמן באולפן ynet: "לא אהסס לעשות שום דבר קשה בנוגע לבריאות הציבור. גם צו סגירה אם צריך. אני עדיין לא יודע אם הם שיקרו לציבור, אבל אם כן - אנחנו ננקוט את האמצעים הכי קשים נגד החברה".

   

  צפו: סערת הקורנפלקס - ראיון עם שר הבריאות 

  צילום: חגי דקל

  צילום: חגי דקל

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  מפעל החברה בערד (צילום: בראל אפרים) (צילום: בראל אפרים)
  מפעל החברה בערד(צילום: בראל אפרים)
   

  ירידה במכירות, עלייה בהחזרות

  במקביל, הצרכנים נמנעים מקניית מותגי דגני הבוקר של תלמה. בעקבות פרשת הסלמונלה בקורנפלקס - צרכנים החזירו לרשתות השיווק אלפי אריזות של דגני הבוקר של תלמה. מיוניליוור נמסר שצרכנים החזירו לשופרסל 3,000 אריזות עד יום רביעי השבוע.

   

  ביינות ביתן מעריכים שכמה מאות אריזות דגני בוקר הוחזרו לרשת. ברשת קטנה יותר אמרו ל-ynet: "יש הצפה של החזרות". לא מן הנמנע שאחרי שנודע שאריזות מזוהמות הגיעו לידי צרכנים – הזרם התגבר. במקביל חלק ירידה במכירות מותגי דגני הבוקר של יוניליוור של עד 60% בחלק מהמותגים.

   

  קמעונאי אמר ל-ynet: "קשה לי להאמין שיתואששו מהמכה הזאת. זה משהו במפעל שמתגלגל ולא אמין ברמות גבוהות. לא מכה של אירוע חולף וגמרנו". קמעונאי נוסף אמר ל-ynet שהרשתות זועמות על החברה, שכן הן ובעיקר שופרסל, "נגררו לשקר הזה" בעל כורחן.

   (צילום: בראל אפרים) (צילום: בראל אפרים)
  (צילום: בראל אפרים)

  קוקומן וקורנפלקס של אלופים ()
  קוקומן וקורנפלקס של אלופים

   

  הטענה של יוניליוור: משטח אחד חמק החוצה. הוועדה לביקורת המדינה תדון

  ביוניליוור טוענים שהמשטח שהגיע לפ"ת הגיע לשם בזדון, או בטעות מכוונת. "מישהו הדביק ברקוד של משטח תקין, על משטח מזוהם", טוענים בחברה. "643 משטחים הושמו במחסן עד להגעת תוצאות הבדיקות. הן חזרו עם תוצאות שמעידות על זיהום. המשמעות: כל 643 המשטחים תקולים ולכן אי אפשר להוציאם לשיווק. אחרי שהצרכנית מפ"ת גילתה אריזה שלא היתה אמורה לצאת לשוק, חזרנו למחסן וספרנו את המשטחים. גילינו שיש 642 משטחים במקום 643".

   

  "הלכנו למרלו"ג של פ"ת, ראינו שמישהו הדביק ברקוד תקין, על משטח שהברקוד שלו היה לא תקין. גזרו ממנו את הברקוד. מישהו גזר ברקוד תקין והדביק אותו על משטח לא תקין. אנחנו לא יודעים איך ולא יודעים למה".

   

  בתוך כך, ביום שלישי הקרוב תתכנס הוועדה לביקורת המדינה בראשות ח״כ קארין אלהרר ("יש עתיד") לדיון מיוחד בנושא. לדיון יזומנו נציגי משרד הבריאות ונציגי יוניליוור על מנת לספק תשובות על התנהלותם בפרשת המוצרים שנמצא בהם חיידק הסלמונלה. מעבר לטענות הקשות נגד יוניליוור על שהימרה על חיי הילדים כהגדרתם, מפנים חברי הכנסת אצבע מאשימה גם כלפי משרד הבריאות שגיבה את החברה מלכתחילה ורק כעבור שבוע לטענתם ערך בדיקה מעמיקה שבסיומה יצאה תגובה חריפה. במסגרת הדיון תידרש התערבותו של מבקר המדינה, יוסף שפירא, בין היתר על מנת לבדוק את התנהלותו של משרד הבריאות בפרשה שלאורך מספר ימים סיפקה בכל פעם ממצאים חדשים.   

  יוניליוור: כך תזהו את המוצרים המזוהמים (צילום מסך מעמוד הפייסבוק של החברה) (צילום מסך מעמוד הפייסבוק של החברה)
  יוניליוור: כך תזהו את המוצרים המזוהמים(צילום מסך מעמוד הפייסבוק של החברה)

  המענה של החברה בפייסבוק, לפני שנודע שאריזות נגועות אכן הגיעו לשוק ()
  המענה של החברה בפייסבוק, לפני שנודע שאריזות נגועות אכן הגיעו לשוק

   

   

  כרוניקה של שקר

  יוניליוור הכריזה ב-4 באוגוסט על איסוף אריזות קורנפלקס וקוקומן שהגיעו לבתי צרכנים. החברה הודיעה ש-240 אריזות מזוהמות בסלמונלה מצאו דרכן לבתי צרכנים, בניגוד להודעותיה הקודמות לפיהן האריזות המזוהמות שמורות בהסגר במפעל ולא יצאו ממנו. סך הכל 154,320 אריזות זוהמו, כך לפי יוניליוור.

   

  החיידק, שנתגלה במוצר זה כמו גם בשני מוצרים נוספים - קורנפלקס של אלופים וקוקומן צדפים, הוא זן של סלמונלה המכונה סלמונלה אלטונה (salmonella altona), חיידק לא אלים שמקורו בדרך כלל מעופות, אבל יכול להיות מועבר גם על-ידי בני אדם. הוא עשוי לגרום לכאבי בטן, שילשולים והקאות.

   

  בתחילת שבוע שעבר הודיעה יוניליוור שדגני הבוקר המזוהמים לא יצאו מהמפעל. כעת מסתבר שמשטח של 240 אריזות קורנפלקס תלמה בהכשר בד"ץ יצא לחנויות באזור פ"ת ()
  בתחילת שבוע שעבר הודיעה יוניליוור שדגני הבוקר המזוהמים לא יצאו מהמפעל. כעת מסתבר שמשטח של 240 אריזות קורנפלקס תלמה בהכשר בד"ץ יצא לחנויות באזור פ"ת

   

  צרכנית מפ"ת גילתה אריזה מזוהמת

  יוניליוור גילתה שאריזות מזוהמות יצאו לשוק, בעקבות מידע שהתקבל מצרכנית, לפיו ברשותה אריזת קורנפלקס תלמה בד"ץ, 750 גרם, מתאריך הייצור 27 ביוני, שיצאה ממכונה B - אחד המוצרים שלא היו אמורים לצאת מהמפעל של תלמה בערד. הצרכנית רכשה את המוצר בפ"ת.

   

  הצרכנית, רחל שמה, גרה בהדר גנים בפ"ת. כשגילתה שברשותה האריזה המזוהמת, התקשרה ליוניליוור כדי לדווח על כך ומסרה שהיא לא סובלת מתסמינים של מחלה כלשהי ושאינה זוכרת באיזה סופרמרקט קנתה את המוצר, אך לדעתה היה זה בזול בשפע. לעומת זאת, ביוניליוור טוענים שהרכישה היתה בסניף של "יש חסד", רשת למהדרין של שופרסל, בבארות יצחק.

   

  ל-ynet אמרה: "הייתי בנופש ביום רביעי. חזרנו הביתה. הבת שלי אמרה שפורסם באחת הקבוצות שהיא חברה בהן תאריכים מסוימים של ייצור קורנפלקס שהם חשובים. הסתכלנו על הקופסא שלנו וראינו שאחד התאריכים מופיע על הקופסא. רוב הקופסא נאכלה. יותר משלושת רבעי. אמרתי להם: 'אל תיגעו'. נעמה בתי אמרה שתשלח הודעה לחברה, אבל היא היתה עייפה ואני הייתי עייפה ולא עשינו זאת.

   

  "למחרת בבוקר, ראיתי עיתון ישן שהיה אצלנו. אני צרכנית של עיתונים במקרה היה לנו עיתון יחסית ישן והיתה שם מודעה של יוניליוור שם הם מפרטים מהם המוצרים הפגומים. היה שם גם מספר טלפון. התקשרתי דיבר איתי נציג בשם טל ואמרתי לו שיש לי קופסא בבית. שאלתי מה דין הקופסא. הוא אמר לי: 'צלמי את הקופסא ושלחי בוואטסאפ'. זה מה שעשיתי.וכך התחיל כל הסיפור. בערב הגיע שליח של החברה ולקח את המוצר". 

   

  אלה המוצרים המזוהמים. מאמינים ליוניליוור?

  בהודעת חברת יוניליוור נכתב כי היא "מבקשת ליידע את קהל צרכניה כי בהמשך לפרסום בדבר סדרות מוצרי דגני בוקר שבהם נמצא זיהום בסלמונלה, ובעקבות פנייה צרכנית, מצאנו כי כמות של 240 יחידות קורנפלקס בד"ץ 750 גרם מיום ייצור 27 ביוני 2016, יצאו אל השוק. כתוצאה מכך ומטעמי זהירות אנו מבקשים מכלל הצרכנים לוודא כי אין ברשותם מוצר מהסדרות המופיעות מטה".

   

  להלן פירוט המוצרים:

  תאריך ייצור 26.6.2016, סימון מכונה B, קורנפלקס של אלופים, 750 גרם.

  תאריך ייצור 23.6.2016 וגם 27.6.2016 עד 29.6.2016, סימון מכונה B, קורנפלקס בד"ץ, 750 גרם.

  תאריך ייצור 29.6.2016 עד 30.6.2016, סימון מכונה B, קוקומן צדפים, 750 גרם.

  צרכנים אשר יש ברשותם מוצר מהרשימה, מתבקשים שלא לצרוך אותו ולפנות למוקד שירות הצרכנים של יוניליוור בטלפון 1-800-780-780 לקבלת מוצר חלופי ואיסוף המוצר שברשותם.

   

  עוד נמסר כי "יוניליוור דיווחה מייד למשרד הבריאות על האירוע ונסיבותיו נבדקות על-ידי החברה. הנהלת יוניליוור פועלת ועושה כל שנדרש להבטחת איכות ובטיחות מוצריה".

   

  עוד קודם לכן יוניליוור איפשרה לצרכנים להחזיר אריזות סגורות של כל דגני הבוקר שלה, מכל תאריכי הייצור, לרשתות השיווק. כן איפשרה להחזיר גם אריזות פתוחות לחברה - ולקבל תמורתן שוברים.

   

  זו לא הפעם הראשונה שיוניליוור לא דייקה בהודעותיה. כשנתגלה דבר הזיהום, החברה הכחישה בתחילה שהיה אירוע חריג במפעל שלה ואז הודתה שהיא אירוע של זיהום בגינו נעצר שיווק של עשרות אלפי אריזות דגני בוקר. כמו כן בתחילה סירבה לספק את תאריכי הייצור ואת סוגי המוצרים שהזדהמו. במקביל, מכירות רוב דגני הבוקר של החברה ספגו פגיעה במכירות של עשרות אחוזים. הצרכנים החלו לאבד אמון במותג.

   

   

  צרכנים מתלוננים כי סבלו ממיחושים אחרי אכילת דגני בוקר

  במהלך כל ימי המשבר התלוננו צרכנים כי הם סובלים ממיחושים בעקבות אכילת דגני בוקר של החברה. אחד הצרכנים שהתלונן בעמוד הפייסבוק של החברה כתב: "שלום רב. בסניף 'סופר קופיקס' ברחוב שטמפפר פתח תקווה נמכר/ים חטיף 'כריות', שתי יחידות ב-5 שקלים. החטיף אינו פריך, אינו טעים, והחמור מכל גם אינו מוטבע בו תוקף אחרון לשיווק. אכילת החטיף אתמול בערב גרמה לי לכאבי בטן והיום איני מרגיש בטוב. לתשומת לבכם ולכולם". צרכנית נוספת כתבה: "הבן שלי ואני אכלנו מדלפיקאן והוא מתלונן על כאבי בטן".

   

  אם בשם אולגה טענה שילדיה אכלו קורנפלקס תלמה וסבלו משילשולים. אמהות אחרות טענו שילדיהם והן עצמן סבלו מכאבי בטן. 

   

  א' מגדרה, אבא של הילד ד' בן 8, סיפר ל-ynet: "לפני שבוע הילד התחיל לסבול משילשולים וכאבי בטן. לא הבנו מה זה חשבנו וירוס או חיידק. כרגע חזרו לו כאבי הבטן וכבר יומיים שאנחנו מאושפזים בביה"ח. אין לרופאים מושג ממה זה בא. והילד מתפתל לנו מול העיניים. את יודעת איזה כאב זה שהילד מתפתל לך מול העיניים? נורופן לא השפיע, בטנאיקס לא השפיע.

   

  "ברגע שהבנו שיש מוצרים מוזהמים שיצאו החוצה היינו המומים. מיד קישרנו את זה לקוקומן שאכל, אם כי אנחנו לא יכולים לומר בוודאות שזו הסיבה אבל זה צירוף מקרים מדהים. יש לנו בבית אריזת קורנפלקס שלא פתחנו אבל מהקוקומן הוא אכל".

   

  מאיזה תאריך הקוקומן שברשותך?

   

  "10 ביוני ממכונה סי אבל אחרי שבוע שהם אומרים שלא יצאו מוצרים לצרכנים ובעצם לא אומרים אמת, אפשר לסמוך עליהם בכלל? אפשר לסמוך על חברה כזאת? אני כל כך כועס. אשתי היתה בהלם. היא יושבת בביה"ח ושולחת לי בוואטספ את הכתבה ב-ynet".

   

  "בשירות הלקוחות אף אחד לא עונה לי בכלל. כנראה שהם מוצפים. אני לא רוצה לעשות רעש מדבר שאני לא יכול להיות בטוח בו – שקוקומן גרם לזה אבל צירוף המקרים פה יותר מדי גדול".

   

  "כרגע אני עם הקטן בבית. אני ואשתי עושים משמרות. הרופאים עשו לו היום בדיקות צואה כדי לבדוק אם זה סלמונלה. אולי ישחררו אותו הביתה כי אין טעם שישהה בבית החולים בשישי שבת, אבל אנחנו חוששים כי כאבי הבטן לא עוזבים אותו". 

   

  איגוד רופאי הציבור: "קיימת אפשרות ליציאת מוצרים מפס הייצור המזוהם החוצה"

  מזכיר איגוד רופאי הציבור, ד"ר חגי לוין, אמר בהקשר זה, כי הבדיקה שערכה יוניליוור היא מדגמית ביותר ולכן למרות טענות החברה שלפיה כל המוצרים סומנו ונוצרו בשטח המפעל, אין יכולת לקבוע זאת בוודאות מוחלטת. "איגוד רופאי בריאות הציבור בישראל מבקש להסביר לציבור כי הימצאות חיידק סלמונלה בפס ייצור מזון יבש אינו ממצא שכיח או שגרתי, אלא מהווה זיהום חריג בפסי ייצור במפעלי מזון. ממצא שכזה מחייב כל מפעל שכפוף לייצור מזון תחת תנאי ייצור נאותים בשגרה, להודיע לרגולטור על גילוי זיהום בפס ייצור מזון ועל הצעדים המתבצעים להחזרת המצב לקדמותו", כתבו ראשי איגוד רופאי הציבור במכתב.

   

  מומחי האיגוד מבקשים עוד להתריע כי לעיתים כן קיימת אפשרות ליציאת מוצרים מפס הייצור המזוהם החוצה מהמפעל עוד טרם זיהוי החיידק המזהם את הפס במעבדה. האיגוד קורא בזאת ליצרני המזון לגלות שקיפות מלאה לציבור בנוגע לאיכות מוצרי המזון בכל זמן, ובוודאי בעת קרות אירועים חריגים. יש לזכור כי חיידק הסלמונלה הוא גורם שכיח להתפרצויות תחלואת מעיים וגורם במקרים נדירים לסיבוכים ואף לתמותה. האירוע ממחיש עוד את הצורך בהשקעת משאבים ובעדכון החקיקה בתחום הפיקוח על המזון לצורך הגנה על בריאות הציבור", חתמו את מכתבם.

   

  ייצוגית בסך 1.25 מיליון שקל

  השבוע הוגשה תביעה ייצוגית נגד חברת יוניליוור בסך 1.25 מיליון שקל בגלל זיהום סלמונלה באריזות קורנפלקס של תלמה. התובעים, עורכי הדין דוד אור-חן ואסף נוי, מבקשים לתבוע בשם כל אדם בישראל שאכל ממוצרי תלמה וחש חרדה, חוסר נוחות, כעס וגועל בזמן שפורסם לגביהם שהם נגועים בסלמונלה. עורכי הדין טוענים שהודעת והודאת מנכ"לית החברה ענת גבריאל כי "גילינו את הבעיות ולמעשה הכלנו את הבעיה בתוך המפעל. ייתכן שהיינו יכולים לנהוג אחרת", יצרה תחושה קשה של הסתרה מכוונת.  

   

  התובעים דורשים תשלום של מעל 1,000 שקל לכל תובע. על פי הערכות, כ-1,250 ילדים ומבוגרים נפגעו כתוצאה מהזיהום בדגנים. בנוסף, תובעים עורכי הדין עוד 14.90 שקל בגין כל קופסה שנרכשה, גם אם המוצרים המזוהמים לא התגלו בקופסה עצמה. "אם חברת יוניליוור הייתה מפרסמת במועד ולא באיחור של חודש שהתגלה הזיהום, סביר להניח שהציבור הרחב לא היה רוכש את המוצר או עושה בו שימוש", סיכמו.

   

  לאחר סיום הביקור נמסר ממשרד הבריאות כי הצוות התרשם שמדובר ברצף טעויות רשלני ולא באירוע עם כוונת זדו מצד הנהלת החברה ומערך האיכות. עם זאת, עדיין נדרש תהליך השלמת חקירה בעניין הדליפה של המוצרים מהחברה. לשם כך החברה גם שכרה שירותי משרד חקירות חיצוני, כדי לבדוק את הסיבה לזליגת המשטח לדרכי השיווק.

   

  במסגרת הבדיקה היום נבדקו תהליכי הייצור, נהלי בקרת האיכות, נלקחו דגימות מקווי היצור השונים. עם זאת, לאור האירוע, ובכפוף לשימוע, יותלה רישיון ה-GMP של החברה, עד לביצוע מספר פעולות מתקנות ודיווח עליהן.

   

  עד כה מקור הזיהום לא אותר. יתכן ונובע מתחלואת עובד או זיהום משני. הומלץ לבצע בדיקות מעבדה לעובדים, על מנת לנסות להשלים את החקירה. בעקבות הביקורת שערך משרד הבריאות לפני שבוע, נקט המפעל שורת פעולות מתקנות. משרד הבריאות יורה על הנחיות נוספות כדי למנוע הישנות מקרים דומים בעתיד, כגון הגברת תדירות הדיגום באופן שיבוצע מדי יום, עד להודעה חדשה.

   

  משרד הבריאות ימשיך בניטור ומעקב, כולל אחר תוצאות בדיקות המעבדה שנלקחו מהמפעל ומדרכי השיווק וידווח באופן שוטף לציבור.

   

  בהמשך להודעת משרד הבריאות, מיוניליוור נמסר: ״חברת יוניליוור פועלת בתיאום מלא עם משרד הבריאות ותיישם את כל המסקנות וההמלצות של המשרד. החברה ממשיכה בתהליך בדיקה יסודי של האירוע״.

   


  פורסם לראשונה 07/08/2016 10:29

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  המקצוענים
  מומלצים