שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  המדינה לא תחזיר 5 מיליון ש' שגבתה בטעות
  במשך שנתיים ערכה המדינה חישוב שגוי בקביעת אגרות שונות. עקב בקשה לייצוגית תוקנה הטעות, וביהמ"ש קבע: הציבור לא יקבל את הכסף החזרה
  בית המשפט המחוזי בלוד דחה לאחרונה בקשה לתביעה ייצוגית נגד המדינה, שבמשך שנתיים גבתה ביתר קרוב לחמישה מיליון שקל על אגרות שונות, בהן כאלה לקבלת שירותי רשם הירושה או אגרת מעסיקים לפי חוק עובדים זרים. ההליך נמחק אחרי שהמדינה הודיעה שתתקן את תקלת החישוב שגרמה לגבייה השגויה, ולכן הציבור לא יקבל את הסכום בחזרה, אבל למגישת הבקשה ולעורך דינה נקבעו גמול ושכר טרחה של כחצי מיליון שקל.

   

  פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

   

  בבקשה לתביעה הייצוגית, שהוגשה לפני כשנתיים, טענה המבקשת שהמדינה הצמידה בטעות את סכום האגרות למדד המחירים לצרכן כשהוא מעוגל כלפי מעלה. זאת אף שלפי עמדתה המוצהרת ולפי החוק, ההצמדה צריכה להתבצע ביחס לסכום המקורי, לפני העיגול שלו.

   

  המבקשת הדגישה שהסוגיה נדונה זה מכבר בתביעה ייצוגית קודמת, ואמנם המדינה תיקנה את הטעות ביחס לאגרות שנדונו שם, אך הטעות עוד שרירה וקיימת ביחס לאגרות אחרות.

   

  כשלושה חודשים לאחר הגשת הבקשה הודיעה המדינה שהטעות תוקנה. מרכזת ועדת האגרות הבין-משרדית הצהירה שכללי ההצמדה תוקנו במערכת המחשובית וגביית היתר פסקה. המדינה הודיעה כי גביית היתר בשנתיים שקדמו לחדילה עומדת על כ-4.8 מיליון שקל.

   

  השופטת אסתר שטמר אישרה את הודעת החדילה של המדינה, שמשמעותה היא שחברי הקבוצה שנגבו מהם סכומי אגרות ביתר לא יקבלו החזר. לפיכך התמקד הדיון בגובה הגמול ושכר הטרחה למבקשת ועורך דינה.

   

  המבקשת ביקשה גמול של 145 אלף שקל ושכר טרחה של כ-580 אלף שקל. היא הדגישה שגביית היתר פסקה רק בעקבות הגשת הבקשה אף שהפגם השיטתי כבר היה ידוע למדינה לאור ההליך הקודם.

   

  המדינה טענה מנגד שיש להתחשב בכך שבסופו של דבר היא חדלה לבצע את הטעות וכן בצורך לשמור על הקופה הציבורית. כמו כן, לדבריה, הגשת הבקשה הצריכה מהמבקשת השקעה מינימלית.

   

  השופטת שטמר הסכימה שהמדינה חדלה מגביית היתר רק לאחר הגשת הבקשה, אבל ציינה שיש להתחשב בכך שהבקשה אכן לא הצריכה השקעת משאבים רבים לבירור העובדות, מכיוון שהרוב כבר נדון בהליך הקודם.

   

  בנסיבות אלה החליטה השופטת לחייב את המדינה לשלם למבקשת 97,303 שקל (2% מסכום גביית היתר) ולעורך דינה עידו שטיינר שכר טרחה של 389,213 שקל (8% מהסכום). בנוסף חויבה המדינה לשלם את הוצאות חוות דעת המומחה שהגישה המבקשת.

   

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ המבקשת: עו"ד עידו שטיינר
  • ב"כ המשיבה: עו"ד מיכל פליגלר
  • עו"ד רוני ברוש עוסק בהגשת תביעות ייצוגיות
  • הכותב לא ייצג בתיק

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים