שתף קטע נבחר

חיילים בתורי ענק, פקקים בכל הארץ

שיא המשבר: בעקבות כניעת נתניהו לחרדים, מושבת קו הרכבת חיפה-ת"א. תורי ענק של חיילים ברכבת מרכז: "יש פה בלגן שלם. הולכת להיות זוועה, מקווה שבצה"ל יוותרו לנו". עומסים בכבישים בכל הארץ

 

 

מסוף ארלוזורוב, תל אביב (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
מסוף ארלוזורוב, תל אביב(צילום: מוטי קמחי)
 

מוצ"ש היה רק הפרומו: במהלך הבוקר (יום א') נרשמו עומסי תנועה כבדים עקב השבתת קו הרכבת המחבר את יישובי הצפון למרכז הארץ ולדרומה (קו חיפה-תל אביב). כבישי הארץ בצפון, במרכז ובדרום היו עמוסים לעייפה - נוכח השימוש הגובר במכוניות פרטיות ותגבור קווי התחבורה הציבורית.

 

נתקלת בבעיה בעקבות הכאוס התחבורתי? כתבו לאימייל האדום, שלחו סרטונים ותמונות

 

 בעקבות כניעת ראש הממשלה בנימין נתניהו לחרדים והפסקת העבודות בקו הרכבת תגברה אגד את הקווים בעשרות אוטובוסים, אך אלו יספקו מענה חלקי בלבד. לנוסעים המגיעים לתחנות הרכבת אין שאטלים מהתחנה ליעדם, והתחבורה מהתחנות היא רק באמצעות התחבורה הציבורית. זאת, מלבד ההסעות הייעודיות שסופקו לחיילים.

 

תחנת הרכבת בחיפה הבוקר  (צילום: גיל נחושתן) (צילום: גיל נחושתן)
תחנת הרכבת בחיפה הבוקר (צילום: גיל נחושתן)

כבר בשעה 7:30 בבוקר נרשמו עומסים כבדים בכבישים בכל הארץ. כביש החוף עמוס מקיסריה לכפר שמריהו לסירוגין וכביש 4 המקביל (הכביש הישן) עמוס לכיוון דרום מפרדסיה לבצרה ומצומת רעננה צפון לצומת רעננה מרכז. בנוסף, הכביש עמוס לכיוון לצפון מגן רווה לחולון, ומצומת בר אילן לגבעת שמואל. גם נתיבי איילון לכיוון צפון פקוקים ממבוא איילון לשלום. עומסים נוספים נרשמו בסביבות השעה 7:30 בבוקר בכביש 70, 65 ו-722 בצפון, בכביש 1 מירושלים לתל אביב, וכן בכבישים 5, 38 ו-444.
 
מעט לפני 09:00 דווח על עומס בכביש 4 לדרום ובכביש 70 לדרום, בכביש 75 למערב ובכביש 722 לדרום, משדה יעקב לתשבי. במרכז נרשם עומס בכביש 1 למערב ולמזרח. בכביש 2 מאולגה לחוף השרון, בכביש 4 לצפון, במקטעים שונים, וכביש 5 למערב. באיילון: כביש 20 לצפון, ממבוא איילון לשלום. כביש 20 לדרום, מגלילות לשלום. בדרום הארץ נרשם עומס בכביש 40 בצומת להבים, בכל הכיוונים.

 

עשרות חיילים המתינו להסעות שמפעיל משרד הביטחון לבסיסים בצפון הארץ ובדרומה מתחנת רכבת ארלוזורוב בתל אביב. ההסעות, שאמורות לצאת משם בכל חצי שעה, התעכבו. נציגי הצבא ניסו לנתב את החיילים לאוטובוסים שטרם יצאו. מאבטחי הרכבת ושוטרים התייצבו כדי לשמור על הסדר. אלעד, אחד מעשרות החיילים שאמורים להגיע לבסיסם, המתין הבוקר במסוף 2000: "אמרו לנו להגיע לכאן אבל יש פה בלאגן שלם ולא ברור מתי ההסעה תגיע בכלל. אני עומד כבר שעה וכולנו מאחרים. אני מקווה שבצבא יוותרו למי שמאחר ביום כזה. נראה שהולך להיות זוועה".

 
יקום הבוקר: פקק בכביש החוף (צילום: יאיר שגיא) (צילום: יאיר שגיא)
יקום הבוקר: פקק בכביש החוף(צילום: יאיר שגיא)
 
אלכס שיצא הבוקר מעכו לכיוון המרכז, נאלץ לעשות את הדרך במכוניתו הפרטית. לדבריו, בדרך כלל הוא נוסע שלוש שעות ביום ברכבת, אבל העומס בכבישים בבוקר זה אילץ אותו לצאת מהבית ב-05:50, ולאחר שעתיים ורבע הצליח להגיע רק עד נתניה. "זה מרתיח. אני משלם 700 שקל חופשי חודשי ברכבת ועכשיו נוציא לפחות 120-100 שקל על הנסיעה הזאת, ועוד על הדרך חזרה. זה מתיש. זה מטורף, אני לא חושב שאפשר להתנהל ככה. זה לא הגיוני בכלל". בנוסף יהיה עליו לשלם על חניה בעזריאלי. הוא אסף נוסעים שחיפשו טרמפים בפייסבוק. גם הם קבלו על דרך החתחתים שנאלצו לעבור.
 

"אני לא מבין איך פוליטיקאים שהמדינה בוחרת, הרוב העובד בחר באנשים האלה והיום בסיבוב אחד קטן בלי למצמץ בכלל, בגלל סכסוך או שמירת או חימום כיסא, מחליטים לסגור ככה רכבת שלמה בלי להודיע לאף אחד. זה מטורף", הוסיף אלכס.

 

המשטרה נערכת בכוחות מתוגברים

המשטרה מסרה כי הנהגים מתבקשים להימנע מלהגיע למחלפים ארלוזורוב וההגנה בתל אביב כדי לאפשר את זרימת האוטובוסים. אנשיה נערכים בכוחות מתוגברים לתת מענה לעומסים הצפויים. שוטרים יוצבו במקומות שונים ובעת הצורך יעניקו עדיפות לאוטובוסים הרבים שינסו לספק מענה לרבבות הנוסעים. המשטרה קוראת לנהגים להקפיד שלא לנסוע בנתיבי התחבורה הציבורית ולגלות סבלנות.

 

קו הרכבת המחבר את יישובי הצפון למרכז ולדרום אמור לחדש את פעילותו רק בשעה 19:00 בערב. השבתת הקו משפיעה גם על הנסיעה בקווים אחרים של הרכבת. הקו לנתב"ג וממנו הושבת עד לשעות הבוקר וגם הרכבת לירושלים ולבית שמש מגיעה רק עד לתחנת ההגנה בתל אביב. מהרכבת נמסר כי הצוותים הטכניים הנמצאים בנקודות העבודה תוגברו בצוותים נוספים, במטרה לסיים את העבודות מהר ככל שניתן, אך ההערכה היא כי עדיין עד 19:00 קו חיפה-תל אביב לא ישוב לפעול.

 

 
עומס בחיפה (צילום: גיל נחושתן) (צילום: גיל נחושתן)
עומס בחיפה(צילום: גיל נחושתן)
 

הבוקר מסתמן כאמור כשיא במשבר התחבורה הזה. קו חיפה-תל אביב הוא אחד משני הקווים העמוסים ביותר של הרכבת, ואחראי לכ-20% ממספר הנוסעים שלה. בימי ראשון הוא משרת כמעט 60 אלף איש, בהם חיילים שחוזרים לבסיסיהם מחופשת השבת, סטודנטים שנוסעים ללימודים ורבים שמשתמשים ברכבת כדי להגיע לעבודה.

 

אתמול גייסה אגד כ-30 אוטובוסים שפעלו בקו 910 מהתחנה המרכזית בתל אביב, דרך תחנת ארלוזורוב לתחנה המרכזית בחיפה. כ-50 אוטובוסים צפויים לתגבר היום את הקו הזה, ואנשי התנועה של אגד יתפרסו בשטח ויזרימו אוטובוסים בהתאם ללחץ בתחנות. כבר עתה ברור שהעומסים בתחנות האוטובוס יהיו כבדים ורבים עשויים לפנות לפתרונות של מכוניות פרטיות ושיתופי הסעות. השינויים הללו עלולים להוביל לעומסים כבדים בכבישי ישראל.

 

צה"ל ומשרד הביטחון ימשיכו להפעיל מערך הסעות חלופי לחיילים שיכלול עשרות אוטובוסים בין צפון הארץ למרכזה, בשני הכיוונים. החלטה זו התקבלה על מנת לתת מענה לחיילי צה"ל, בנוסף לתחבורה הציבורית שבה זכאים החיילים לנסוע ללא עלות.

 

 


 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

מסוף ארלוזורוב, תל אביב ()
מסוף ארלוזורוב, תל אביב
 

היום יתוגבר מערך ההיסעים הקבוע שמספק צה"ל לחייליו מדי יום ראשון כתוספת למערך הרכבות, בתחנות חיפה-חוף הכרמל, בנימינה, חדרה-מערב, נתניה, בית יהושע, הרצליה ותל אביב-סבידור מרכז. שאר הרכבות מדרום הארץ לתל אביב, לשני הכיוונים, יעבדו כסדרן. בנוסף, יתוגברו הקווים הקיימים הנוסעים דרומה ישירות לבאר שבע ולקריית ההדרכה. בנקודות התגבור ינכחו נציגי צה"ל וחברות האוטובוסים. לבירורים ניתן לפנות לחמ"ל מרכז ההובלה של צה"ל במספרי הטלפון: 03-9725035, 03-9725481.

 

קרב השבת על העבודות ברכבת ישראל חולל דרמה פוליטית וציבורית שבמרכזה עימות חזיתי בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לשר התחבורה ישראל כץ. החרדים טענו לפני כניסת השבת שערכו בדיקה עם מומחים ונמסר להם כי לא מדובר בפיקוח נפש, ועל כן יש לדחות את העבודות. נתניהו נכנע לדרישה ואמש הסלים את המתקפה על שר התחבורה ישראל כץ. גורמים בלשכת ראש הממשלה אמרו כי "מדובר במשבר יזום ומיותר מצדו השר ישראל כץ שנועד לערער את היחסים בין ראש הממשלה לציבור החרדי או לחלופין לפגוע בתדמיתו של ראש הממשלה בציבור הכללי". גורם המקורב לנתניהו אמר כי ראש הממשלה "רותח על ההתנהלות של כץ שמעצימה את המשבר".

 

לדברי אותם גורמים, "ראש הממשלה מזועזע מהפגיעה הצינית של השר כץ בנוסעים ובחיילים, ועושה הכל כדי למזער למינימום את הפגיעה בציבורים הללו ביממה הקרובה", מסרו בלשכת נתניהו, "על כן סיכם ראש הממשלה עם שר הביטחון להעמיד אוטובוסים לרשות החיילים ביממה הקרובה, וכן מנחה ראש הממשלה את משרד התחבורה לתגבר את קווי התחבורה הציבורית בין תל אביב לחיפה באוטובוסים נוספים".

 

הדברים הקשים הללו של נתניהו באו לידי ביטוי גם בפוסט חריף שפרסם, אלא שכעבור שעתיים לערך, נמחקו מהפוסט האמירות הקשות נגד כץ ונוספה פסקה המתארת את ההשקעה האדירה בתשתיות שבוצעה "בלי שום משבר מיותר".


פורסם לראשונה 04/09/2016 07:08

 

אחיה ראב"ד, הלל פוסק, רענן בן צור, שחר חי, איתי בלומנטל, אלכסנדרה לוקש וגלעד מורג
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים