שתף קטע נבחר

צילום: עמית שאבי, אלכס קולומויסקי

נתניהו נכנע לחרדים - ויצר כאוס בפעילות הרכבת

מרכבת ישראל נמסר כי בעקבות ביטול עבודות התשתית בשבת, "קו ת"א-חיפה לא יפעל במוצ"ש, וקיים חשש כבד שלא יפעל גם בראשון". הפעילות תשוב לסדרה רק אם יספיקו לסיים את העבודות במוצ"ש: "משרד התחבורה אחראי לתגבר אוטובוסים". חייל שאמור לנסוע מחר מהמרכז לחיפה: "זה סיוט, מנסים למצוא הורים שיאספו לוחמים"

המסילות כבר הוסרו: "קו ת"א-חיפה לא יפעל במוצ"ש ואולי גם בראשון" (צילום: רכבת ישראל) (צילום: רכבת ישראל)
המסילות כבר הוסרו: "קו ת"א-חיפה לא יפעל במוצ"ש ואולי גם בראשון"(צילום: רכבת ישראל)

רכבת ישראל הודיעה על שיבושים קשים בתנועת הרכבות החל מהיום - שעשויים להשפיע על מאות אלפי נוסעים וחיילים: מחברת רכבת ישראל נמסר אמש (ו') כי בעקבות החלטת ראש הממשלה בנימין נתניהו לבטל את כל עבודות הרכבת במהלך השבת - במוצאי שבת לא יופעלו הרכבות בין תל אביב לחיפה, וקיים חשש כי הפעילות בקו זה לא תופעל גם ביום ראשון. חיילים כבר החלו להיערך להשבתת קו תל אביב-חיפה מחר: "מחפשים הורים שיאספו לוחמים מהדרך. זה סיוט".

 

"כחמש דקות לפני כניסת השבת קיבלה רכבת ישראל הנחיה על הפסקת העבודות בשבת זו. זאת, בעת שהצוותים הטכניים היו בעבודה ואף פירקו חלק מהמסילות צפונית לתל אביב לצורך תחזוקה", נמסר. "בזמן הקרוב יעזבו הצוותים את נקודות העבודה מבלי יכולת להשיב את מצבן לקדמותו, אלא עם צאת השבת. לכן, במוצאי שבת לא יופעלו הרכבות שבין תל אביב לחיפה. קיים חשש כבד כי הפעילות בקו זה לא תופעל גם ביום ראשון. רכבת ישראל מתנצלת בפני הלקוחות על אי הנוחות. אנו ממליצים להתעדכן בלו"ז הרכבות באפליקציה, אתר הרכבת ומוקד שרות הלקוחות".

 

 

 

 (צילום: רכבת ישראל) (צילום: רכבת ישראל)
(צילום: רכבת ישראל)
 (צילום: רכבת ישראל) (צילום: רכבת ישראל)
(צילום: רכבת ישראל)
 (צילום: רכבת ישראל) (צילום: רכבת ישראל)
(צילום: רכבת ישראל)

מהרכבת נמסר כי המסילות שפורקו צפונית לתחנת סבידור בתל אביב עשויות לגרום לעיכובים ובעיות בתנועת הרכבות אל ומתל אביב ביום ראשון, אם לא ניתן יהיה לסיים את העבודות במוצאי שבת. ברכבת מעריכים כי רכבות שיגיעו מכיוון צפון יסיימו את נסיעתן בתחנת הרצליה.

 

נוסעים מצפון לכיוון תל אביב יאלצו, כנראה, אם לא יתוקנו המסילות, להמשיך את דרכם לתל אביב באמצעות אוטובוסים. נוסעים מתל אביב לכיוון צפון יאלצו להגיע לתחנת הרצליה. בהנהלת הרכבת הוסיפו כי תגבור פעילות האוטובוסים, שעשוי להידרש לטובת הסעת נוסעי הרכבת, נמצא באחריות משרד התחבורה, וכי בינתיים לא ידוע על הוראות כלשהן בעניין.

 

עמית, תושב מרכז הארץ שנמצא בשלבי הכשרה ליחידה מיוחדת בבסיס באזור חיפה, אמר בשיחה עם ynet לאחר הודעת הרכבת: "אני גר במרכז ונוסע על הרכבת הזו בכל פעם שאני חוזר לבסיס מחופשה מקוצרת בבית. אני עדיין לא יודע איך אני חוזר לבסיס, אבל נראה לי שנאלץ לבקש טובה מהורים שיקפיצו אותנו. פעם נסעתי באוטובוס אבל זה לוקח יותר מדי זמן כי כי צריך להחליף שלושה אוטובוסים. מאז ההודעה אני והחברים מנסים למצוא בוואטסאפ של הפלגה פתרונות, כמו הורה שייקח כמה שגרים באותו אזור או לאסוף לוחמים אחרים על הדרך. כרגע זה נראה סיוט. המפקדים אמרו לנו שצריך להגיע במוצאי שבת ואין מה לעשות".

העבודות בתשתית הרכבת בשבת הקודמת (צילום: מתן טורקיה) (צילום: מתן טורקיה)
העבודות בתשתית הרכבת בשבת הקודמת(צילום: מתן טורקיה)
 (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
(צילום: אבי מועלם)
 (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
(צילום: אבי מועלם)

זמן קצר לפני כן הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו לסיעות החרדיות שלא יתבצעו כלל עבודות בשבת הקרובה בתשתיות הרכבת, אף שתוכננו. לשכתו פרסמה הודעה רשמית שבה האשים נתניהו את שר התחבורה ישראל כץ ש"מכוון להביא למשבר מיותר עם החרדים כדי לערער את יציבות הממשלה".

 

המחלוקת עם הסיעות החרדיות נגעה לשלושה מוקדים עיקריים, שלגביהם ערכו החרדים בדיקה עם מומחים ונמסר להם כי לא מדובר בפיקוח נפש, ועל כן יש לדחותם. מלשכת ראש ממשלה נמסר כי "התקבלו דיווחים סותרים ממשרד התחבורה" וכי "ראש הממשלה נדהם לגלות כי השר כץ הורה לבצע את העבודות דווקא בשבת".

עימות חסר תקדים בין ראש הממשלה לשר התחבורה על רקע עבודות הרכבת בשבת (צילום: עמית שאבי, אלכס קולומויסקי) (צילום: עמית שאבי, אלכס קולומויסקי)
עימות חסר תקדים בין ראש הממשלה לשר התחבורה על רקע עבודות הרכבת בשבת(צילום: עמית שאבי, אלכס קולומויסקי)
 

תחילה הורה ראש הממשלה לבטל את רוב עבודות התשתית של הרכבת בסופי השבוע, אך החרדים עדיין לא הסכימו לפשרה הנוכחית והרבנים הראשיים הודיעו רשמית על התנגדות. בשעות הלילה המאוחרות הועברו לסיעות החרדיות פרטים על שלושה מוקדים שבהם יתבצעו עבודות בשבת הקרובה, וזאת אחרי שברכבת ובמשטרה הגדירו את אותן עבודות ככאלה שאינן סובלות דיחוי. את יתר עבודות התשתית - 17 במספר - כבר ביטל ראש הממשלה.

 

נציגי הסיעות החרדיות העבירו את הפרטים שנמסרו מלשכת ראש הממשלה למומחי תחבורה מטעמם, שמסרו להם כי לא מדובר בעבודות הכרחיות. בשל כך מתנגדים החרדים גם לפשרה הקודמת שעמדה על הפרק ולעבודות החלקיות. מנכ"ל הרבנות משה דגן מסר כי "כנציג הרבנים הראשיים אבקש להודיע כי עמדתנו היא שהעבודות בגינן התקבלה בקשה מהרכבת לביצוע בשבת אינן מאושרות ולא ניתן לבצען במהלך השבת היות ואין בהן פיקוח נפש".

 

בעיית פיתוח הרכבת בשנים האחרונות סגרה הרכבת קווים שונים למשך שבועות ארוכים, גם כאלו שבהם נרשם ביקוש גבוה ובתקופות לא נוחות, מבלי שהדבר עורר סערה פוליטית כלשהי - החל בקו הרכבת לבאר שבע, דרך הקווים הצפוניים ועוד.

 

בנוסף, הרכבת עובדת באופן מסודר בשבתות כאשר היא מקבלת אישור לכך, ומבחינת ההנהלה, לפחות בעשור האחרון, היה רצון עז להגדיל דווקא את מכסות העבודה כדי שהפגיעה בנוסעים תהיה מינימלית.

 

ברכבת מודעים לכך שחרף הגידול הניכר במספר הנוסעים בשנים האחרונות, תדמית של שירות בעייתי ובעיקר בעיות בלוח זמנים, מהווים חסם של ממש לציבור גדול מפני שימוש קבוע ברכבת.


פורסם לראשונה 02/09/2016 19:39

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רכבת ישראל
שיבושים בעקבות הפסקת העבודות בשבת
צילום: רכבת ישראל
מומלצים