שתף קטע נבחר

החיילים ייפגעו: קווי רכבת יקוצצו בסופ"ש

נתניהו נכנע לאיומי החרדים: 17 מתוך 20 עבודות תשתית שאמורות להתבצע בשבת ברכבת בוטלו. חלק מהקווים בשישי בצהריים ובמוצ"ש יקוצצו. המשמעות: 70 אלף נוסעים ייפגעו, בהם אלפי חיילים. בעקבות הלחץ: השיבושים צפויים להידחות לשבוע הבא

 

החיילים ייפגעו (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
החיילים ייפגעו(צילום: הרצל יוסף)

פחות משבוע לאחר שסערת העבודות ברכבת בשבת איימה לפרק את הקואליציה, לשכת ראש הממשלה נעתרה לבקשת החרדים וביטלה 17 מבין 20 עבודות התשתית שרכבת ישראל ביקשה לבצע בשבת. משמעות הביטול היא פגיעה ב־70 אלף נוסעים - רבים מהם חיילים - ודחייה של עשרה ימים בהשלמת פרויקט הרכבת המהירה בין תל־אביב וירושלים. בעקבות הלחץ שהתעורר הוחלט לדחות את השיבושים ליום שישי הבא.

 

החרדים לא הסכימו גם להיתר לביצוע העבודות בשלושת הפרויקטים הנוספים ודרשו להמתין לחוות הדעת של המשטרה. אמש קבעה המשטרה שביטול שלושת הפרויקטים תוביל לסיכון חיי אדם, ולפיכך הודיעה לשכת ראש הממשלה קיבלה את עמדתה. אולם החרדים לא מקבלים את חוות הדעת הזאת וטוענים כי ניתן למצוא פתרונות חלופיים.

 

בנוסף דרשו החרדים שלא להפעיל את תנועת הרכבות בשבת. נכון להיום, ביום שישי רכבות נוסעות עד עשרים דקות לפני כניסת השבת ועשרים דקות אחרי יציאתה - מה שמחייב את עובדיה לעבוד בתוך בשבת עצמה. בעקבות דרישת החרדים, חלק מהקווים הפועלים בשישי בצהריים ובמוצ"ש יבוטלו. כאמור, מי שבעיקר צפויים להיפגע הם חיילים שחוזרים הביתה לחופשה בשישי בצהריים ו/או שבים לבסיס במוצאי שבת.

 

לוחם: "למה הממשלה מצפצפת עלינו?"

"זה מתסכל לראות פעם אחר פעם שהממשלה מצפצפת עלינו", אמר יוחאי המשרת בגולני ומשתמש ברכבת כדי לחזור לביתו. כעת, הוא ייאלץ למצוא פתרון אחר כשייצא לחופשה: "אני לא יודע מה לעשות, אם אסתמך על אוטובוסים לא אספיק להגיע לפני כניסת שבת. למה נותנים לנו להיפגע?"

 

בעקבות סערת הרכבת בשבת שעברה, סיכם נתניהו עם החרדים על הקמת ועדה בינמשרדית שתדון בבקשות לבצע עבודות תשתית בשבת. בדיונים שכינס ראש הסגל בלשכת רה"מ, יואב הורוביץ, השתתפו השרים יעקב ליצמן, אריה דרעי ונפתלי בנט, יחד עם מנכ"ל הרכבת, מנכ"ל הרבנות הראשית ונציגת משרד העבודה שמופקדת על היתרי עבודה מיוחדים בשבת.

נתניהו ברכבת. ביטל 17 מ-20 עבודות תשתית (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
נתניהו ברכבת. ביטל 17 מ-20 עבודות תשתית(צילום: רויטרס)
 

מנכ"ל הרכבת הציג בדיון את רשימת 20 העבודות שהרכבת מתכננת לשבת הנוכחית. הורוביץ ביקש לברר מה אינו סובל דיחוי. מנכ"ל הרכבת השיב שיש 17 פרוייקטים שניתן לוותר עליהם אך משמעות הוויתור היא פגיעה ב-72 אלף נוסעים וביטול רכבות מטענים שמשמעותו הפסד של ארבעה מיליון שקל.

 

"ערך שמירת השבת חשוב יותר מערך השירות לציבור", טענו נציגי החרדים בדיון. לדברי גורמים שהשתתפו בו, בגלל ההתקפלות של הרכבת לנוכח הלחץ של הורוביץ והחרדים, צפויה פגיעה בגופים נוספים שמקבלים היתר לעבודה בשבת. "החרדים באו מתוך נקודת מוצא שאף עבודה לא תתבצע בשבת ויהיה מה", אמרו גורמים שהשתתפו בדיון.

 

בדיונים אתמול התריעו ברכבת כי לא ניתן יהיה לבטל שלושה פרויקטים לשינויים מסילתיים בתחנת תל אביב סבידור לקראת מבצע סגירת תחנות תל אביב במהלך ספטמבר להסבתם לרכבת חשמלית, במסגרת ההיערכות לקו ירושלים. כמו כן לא יבוטלו עבודות לאורך מסילת הרצליה-בני ברק, וכן בין עכו למוצקין, כעבודות מקדימות לחיבור הקו לכרמיאל. עם זאת, יבוטלו עבודות לחיבור למערכת האיתות החדשה לבת גלים, ליד נתב"ג, בכפר דניאל ובפאתי מודיעין. בנוסף, יבוטלו עבודות תקשורת ואיתות בחותרים ובקריית מוצקין, עבודות על הרציף בעכו, שדרוג תחנות בחוף הכרמל, בנימינה וחדרה, וכן עבודות בתחנות אחרות.  

 

גורם פוליטי בכיר אמר כי החלטת נתניהו להקים את הוועדה התגלתה כחובבנות. "נתניהו לא הבין למה הוא נכנס. הוא יוצא קירח אצל החרדים כי הוא מאשר עבודות בשבת ויוצא קירח אצל החילונים כי הוא מבטל עבודות בשבת על חשבון החילונים".

 

מלשכת ראש הממשלה נמסר: "ראש הסגל בלשכה יואב הורוביץ, פנה למנכ״ל רכבת ישראל בועז צפריר, וביקש להיערך כך שלא ייגרם נזק לציבור הנוסעים. מנכ"ל הרכבת השיב שהוא ייערך כך שהנזק יהיה מינימלי, אם בכלל".

 

צחי דבוש השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: קובי גדעון, לע"מ
נתניהו ברכבת. החיילים ייפגעו
צילום: קובי גדעון, לע"מ
מומלצים