שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אובמה לנתניהו: "דאגה עמוקה מהבנייה בהתנחלויות", נתניהו השיב: "זו לא הבעיה"
  נשיא ארה"ב אמר בפגישה עם ראש הממשלה כי הוא חושש לחזון שתי המדינות ומודאג מהתפרצות של אלימות. נתניהו השיב לו ש"ההתנחלויות הן לא שורש הסכסוך". בכיר בפמליית ראש הממשלה: "30-20 התנחלויות הן לב הסכסוך? הבעיה היא שהם ממלאים את הילדים שלהם ברעל ובשנאה"

   

  נתניהו ואובמה, אמש בניו יוק

  נתניהו ואובמה, אמש בניו יוק

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  בשולי כינוס המנהיגים באו"ם, ויממה לפני נאומו בעצרת הכללית בניו יורק, נועד אמש (יום ד') ראש הממשלה בנימין נתניהו עם נשיא ארצות הברית ברק אובמה, במה שתהיה כנראה הפגישה האחרונה בין השניים בשמונה שנות הכהונה המקבילות שלהם. הפגישה נמשכה כשעה ולאחריה אמר גורם אמריקני רשמי שהנשיא אובמה הביע את דאגתו העמוקה מהבנייה בהתנחלויות ששוחקת את חזון שתי המדינות. נתניהו השיב לו: "ההתנחלויות הן לא שורש הסכסוך".

   

  לדברי הגורם, "אובמה ונתניהו לא טייחו את ההבדלים שיש ביניהם בנושאים אלו". בכיר בפמליית נתניהו אמר לאחר תום הפגישה: "30-20 התנחלויות הן לב הסכסוך? הבעיה המרכזית היא שהם ממלאים את הילדים שלהם ברעל ובשנאה נגדנו. אנחנו לא בורחים מהבעיה, הם בורחים מהבעיה. שיכירו בישראל, יוותרו על זכות השיבה. אם הם לא רוצים שדאעש או חמאס יאכלו אותם חיים, עדיף להם. זה לא ייקח הרבה שנים עד שהקהיליה הבינלאומית תקבל את זה”.

   

  לפני הפגישה, מול המצלמות, אמר אובמה כי ארה"ב מודאגת מהמצב בגדה המערבית, ושהוא מקווה לסייע לקידום שלום ישראלי-פלסטיני. על גל הטרור הנוכחי אמר: "לבנו יוצא אל אלו שנפגעו באלימות - גם ישראלים וגם פלסטינים. המצב הזה מהווה סכנה גדולה. יש לנו דאגות לגבי ההתנחלויות, והתקווה שלנו היא שנוכל להמשיך להיות גורם אפקטיבי בין ישראל לפלסטינים. אני אהיה נשיא עוד כמה חודשים אבל אתה, ראש הממשלה, הולך להישאר בתפקידך עוד זמן רב יחסית. אני מעוניין לשמוע את ההערכה של נתניהו על הנעשה בישראל ובגדה המערבית. מה שאני יכול להגיד לגבי נתניהו שהוא תמיד היה כן איתנו".  

  אובמה ונתניהו בניו יורק, אמש (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  אובמה ונתניהו בניו יורק, אמש(צילום: AFP)

   (צילום: קובי גדעון, לע"מ) (צילום: קובי גדעון, לע
  (צילום: קובי גדעון, לע"מ)

  הפגישה בניו יורק. הוגדרה על ידי בכיר בפמליה של נתניהו "חיובית" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  הפגישה בניו יורק. הוגדרה על ידי בכיר בפמליה של נתניהו "חיובית"(צילום: AFP)
   

  לאחר מכן הוסיף הנשיא האמריקני: "הקשר בין ארה"ב לישראל בלתי ניתן לשבירה. הוא מושתת על ערכים משותפים, אפילו קשרי משפחה. המדינה היהודית היא אחת מבנות בריתנו החשובות ביותר. זה היה העיקרון של תקופת כהונתי. ישראל חשובה לביטחון הלאומי האמריקני".

   

  בתגובה אמר נתניהו: "השלום הוא מטרה שאני ועם ישראל לעולם לא נוותר עליה". על הסכם הסיוע הביטחוני של ארה"ב לישראל אמר ראש הממשלה: "אני רוצה להודות לנשיא על החיזוק של הביטחון הישראלי. על כך שישראל יכולה להגן על עצמה לבדה מפני כל איום. אני רוצה להודות לך על השיפור בשיתוף הפעולה המודיעיני. אני לא יודע אם אנשים מבינים את עומק שיתוף הפעולה הזה, אבל אני יודע - ואני רוצה להודות לך עליו בשם העם בישראל. אין לישראל ידידה גדולה יותר מאשר ארה"ב, ולארה"ב אין ידידה גדולה יותר מישראל, עשור אחר עשור".  

   

   (צילום: קובי גדעון, לע"מ) (צילום: קובי גדעון, לע
  (צילום: קובי גדעון, לע"מ)

   (צילום: קובי גדעון, לע"מ) (צילום: קובי גדעון, לע
  (צילום: קובי גדעון, לע"מ)

   (צילום: קובי גדעון, לע"מ) (צילום: קובי גדעון, לע
  (צילום: קובי גדעון, לע"מ)

  על סופה המתקרב של קדנציית הנשיאות אמר נתניהו לאובמה: "אתה משלים את כהונתך ואני יודע שאתה עומד להיות עסוק בהרבה מאוד דברים, יותר מאשר משחק גולף כזה או אחר, אבל אתה הולך להיות בעל קול משפיע לעשורים רבים בעתיד, ובמובן הזה חשוב שאנחנו מסכימים. אתה תהיה תמיד אורח רצוי מאוד בישראל. אני לא משחק גולף אבל ממש ליד ביתי בקיסריה יש מגרש גולף נהדר".

   

  בהמשך הביע אובמה איחולי החלמה לנשיא התשיעי שמעון פרס, שעבר בשבוע שעבר אירוע מוחי, והגדיר אותו "ענק בהיסטוריה של ישראל".

   

  אובמה: "ישראל לא יכולה להמשיך לכבוש"

  אובמה: "ישראל לא יכולה להמשיך לכבוש"

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   
  גורם בכיר בפמליית נתניהו אמר כי זו הייתה פגישה חיובית: "אנחנו מתואמים כמעט בהכול, הרבה יותר ממה שחושבים. רוב השיחה נגעה בדברים שאנחנו מסכימים והם רבים. דיברנו על הרבה נושאי ביטחון ומודיעין, שיתוף הפעולה בנושאים האלה עמוק מאוד ודו-סטרי".
   
  לדברי אותו גורם, נתניהו הציע בפגישה את תפישתו לפתרון הסכסוך על-ידי מינוף שיפור היחסים בין ישראל לעולם הערבי. "עד היום לא היה אינטרס ערבי מובהק כל כך להגיע להבנות, והדברים של א-סיסי הוכיחו את זה. לא נאמרו דברים כאלה מנשיא מצרי מאז סאדאת".
   

  לקראת הפגישה אמר יועצו הבכיר של הנשיא, בן רודס, שאובמה יביע דאגה מהבנייה ביהודה ושומרון, והבהיר שהוא לא יקדם יוזמת שלום חדשה לפני עזיבתו את הבית הלבן.

   

  לפני שמונה שנים, בנאומו הראשון כנשיא ארה"ב בעצרת האו"ם, אמר אובמה שהוא לא יוותר על השלום הישראלי-פלסטיני. אבל בנאומו האחרון בתפקיד, אתמול בניו יורק, הוא התייחס לנושא בקצרה בלבד בהתבטאות צפויה על הצורך של ישראל להכיר בחובתה לסיים את הכיבוש, ועל הצורך של הפלסטינים להילחם בהסתה ולהכיר בישראל.

   

  "גם הישראלים וגם הפלסטינים צריכים להבין שיהיה להם טוב יותר אם הפלסטינים יכירו בקיומה של ישראל", אמר. "אבל ישראל חייבת להכיר בכך שאי-אפשר להמשיך את הכיבוש. ישראל לא יכולה להמשיך לכבוש אדמות פלסטיניות.

  הפלסטינים יודעים כי עליהם לצאת נגד ההסתה, וישראל יודעת כי היא לא יכולה להמשיך להחזיק בהתנחלויות לעד".

   

  במקביל, הכנת הקרקע לפגישה באה לידי ביטוי גם מעבר לים בירושלים: בבוקר הקפיאה הוועדה המקומית לתכנון ובנייה את הדיונים באישורי בנייה בירושלים. זאת, כדי להימנע מאישור תוכנית בנייה בשכונת גילה שנמצאת מעבר לקו הירוק – ובכך ליצור עימות עם הממשל.

   

  מדובר בשלושה בניינים הכוללים 67 יחידות דיור. אלא שכאשר התכנסו חברי הוועדה, נאמר להם שהתוכנית יורדת מסדר היום. הסיבה, לדברי גורמים בוועדה, הייתה לחץ מדיני סביב פגישת אובמה-נתניהו.

   


  פורסם לראשונה 21/09/2016 19:58

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים