שתף קטע נבחר

רופא שיניים קרא לעובדת "מטומטמת" - ויפצה

סייעת שהודיעה על טיפולי פוריות סבלה מהתנכלות ושימוש בשפה בוטה. אחרי שהתפטרה היא פנתה לבית הדין, שקבע שהיא תפוצה ב-51 אלף ש'

בית הדין לעבודה בתל אביב קבע לאחרונה שרופא שיניים מנתניה יפצה סייעת שעבדה במרפאה שלו בכ-51 אלף שקל בגין התנכלות כלפיה, העלבות ופגיעה בתנאי עבודתה מרגע שהבין שהיא נמצאת בטיפולי פוריות.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

הסייעת עבדה במרפאה הפרטית מ-2009 ולמשך כחמש שנים. באוקטובר 2013 היא הודיעה למעסיק שלה שהיא נמצאת בטיפולי פוריות ותיאלץ להיעדר מעבודתה לעתים, ולטענתה, מרגע זה הוא החל להתנכל לה בצורות שונות שהחריפו עם הזמן וכללו העלבות וקריאות גנאי.

 

בתביעה, שהוגשה באמצעות עורכי הדין אהרן צאל וחגי כהן, נטען שהוא דרש לדבר עם רופא הנשים שלה ודרש שטיפולי הפוריות לא יהיו בשעות העבודה. היא הוסיפה שבהדרגה הועברה לבצע עבודות משרדיות בלבד, נאסר עליה להחנות בחניית המרפאה, מספר המשמרות שלה הופחת ונאסר עליה לשתות קפה אלא אם כן היא מכינה גם לרופא.

 

היא ציינה שההתנכלויות והחמירו עד שלא יכלה לסבול זאת וביולי 2014 התפטרה. היא דרשה פיצויי פיטורים, פיצוי על הפרת חוק עבודת נשים ופיצוי על הפרת חוק שוויון הזדמנויות בעבודה. בנוסף היא תבעה פיצוי על לשון הרע על כך שבאחד המקרים המעסיק כינה אותה "מטומטמת" בפני לקוחה של המרפאה ומנהלת המשרד.

 

בעלי המרפאה, שיוצג על ידי עו"ד אהרון גולדנברג, טען מנגד שהסייעת לא הודיעה על היעדרויותיה מראש, מה שיצר קושי רב במרפאה עד שנאלץ לשכור סייעת נוספת. לדבריו, התובעת יצרה אווירה קשה במרפאה כשסירבה לתקשר עמו, עוררה פרובוקציות על מנת שיפטר אותה, ולא שיפרה את התנהגותה חרף שיחות שנערכו עמה. הוא לא הכחיש שכינה את התובעת "מטומטמת", אך טען כי מדובר בביטוי עממי ולא מעליב.

 

קריאת גנאי

השופטת אסנת רובוביץ-ברכש הסכימה שמרגע שהתובעת הודיעה על טיפולי הפוריות חל שינוי לרעה במערכת היחסים ביניהם. לדבריה הוכח כי מ-2014 הוטלו עליה הגבלות שונות, היא הועברה לבצע עבודות משרדיות, שעות עבודתה הופחתו ומפתחות המרפאה נלקחו ממנה. בנסיבות אלה נקבע כי היא זכאית לפיצויי פיטורים של 17,141 שקל.

 

השופטת דחתה את טענת הנתבע שהכינוי "מטומטמת" אינו מעליב, וציינה כי עדיף שלא היה מזכיר זאת. היא פסקה לתובעת 8,000 שקל לפי חוק איסור לשון הרע.

 

עם זאת נקבע שהתובעת לא הוכיחה את תביעתה לפי חוק עבודת נשים, שכן לא סיפקה למעסיקה אישור רפואי על טיפולי פוריות וגם נתנה התראה קצרה בלבד לפני כל היעדרות. במקביל קיבלה השופטת את טענתה ביחס לחוק שוויון הזדמנויות בעבודה וקבעה כי הוכח שההתנכלויות החלו בעקבות טיפולי הפוריות.

 

"מעסיק לא יכול לדרוש מהעובדת לבצע את טיפולי הפוריות רק לאחר שעות העבודה", הבהירה השופטת רובוביץ-ברכש, ופסקה לתובעת פיצוי של 25 אלף שקל ברכיב זה. עוד נפסקו לטובת התובעת דמי הבראה, ובסך הכול 51,464 שקל בתוספת הוצאות של 10,000 שקל.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים