שתף קטע נבחר

בשל סכסוך גירושין מר: ילדים הוכרזו "נזקקים"

העימות המתמשך בין ההורים גרם לשלושת ילדיהם לשלל בעיות התפתחותיות ורגשיות. ביהמ"ש החליט להעניק למחלקת הרווחה סמכות מוגברת לטפל בהם

בית המשפט לענייני משפחה בנצרת הורה לאחרונה להכריז על שלושה ילדים קטנים כ"נזקקים", משום שסכסוך הגירושים הקשה בין הוריהם גרם להם לשלל בעיות רגשיות והתפתחותיות. ההכרזה תגביר את סמכויות מחלקת הרווחה לטפל בהם במסגרת הקהילה.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

במשך שנים נחשפו הילדים לעימותים בין ההורים, ובפנייה לבית המשפט לפני כמה חודשים ביקשה מחלקת הרווחה בעפולה להכריז עליהם "ילדים נזקקים" לתקופה של שנה, על מנת שניתן יהיה לטפל בהם בקהילה, ללא צורך באישור ההורים. משמעות ההכרזה על ילד כנזקק לפי חוק הנוער (טיפול והשגחה) היא מתן סמכות לרשויות הרווחה לטפל במגוון דרכים בקטין שהוזנח על ידי הוריו, החל מטיפול בקהילה וכלה בהוצאתו מהבית במקרים חמורים במיוחד.

 

לטענת רשויות הרווחה, ילדי המשפחה פיתחו קשיים משמעותיים בלימודים, הם לא משתלבים חברתית במסגרות החינוך ונמצאים בסיכון התפתחותי חמור כתוצאה מהיחסים הבעייתיים בין הוריהם העסוקים בסכסוכים בינם לבין עצמם.

 

האב אמנם תמך בבקשת הרשויות, אך ניצל את ההליך כדי להטיל רפש באמם, שלטעמו אינה ראויה לגדל את הילדים. הוא טען בין היתר כי היא מערבת את הילדים בהליכי הגירושין, מעלילה עליו עלילות שווא ומונעת ממנו ביקורים.

 

גם האם לא טמנה ילדה בצלחת וטענה שהאב הוא האחראי להרעה במצב הילדים. באשר לרווחה, היא טענה שהרשויות טועות וכי הישגיהם הלימודיים של ילדיה טובים והיא מקפידה לקחת אותם לטיפול מקצועי באופן פרטי. היא הוסיפה שהיענות לבקשת הרווחה תכתים את שמם של ילדיה ותפגע בעתידם.

 

אילצו את ביהמ"ש להתערב

אבל השופט אסף זגורי אימץ את תסקירי רשויות הרווחה המעידים על מצבם הקשה של הילדים, שאובחנו כסובלים מלקות למידה ובעיות פסיכולוגיות הפוגעות ביכולתם להשתלב בחברה. נקבע כי ניכר שמצבם של הילדים נובע מהסכסוך בין הוריהם ושההכרזה עליהם כ"נזקקים" נדרשת כדי להגן עליהם מפניהם.

 

בפסק הדין נכתב: "ההכרזה על הילדים כ'נזקקים' הינה לא פחות מאשר הכרזה על ההורים כמי שאילצו את בית המשפט להתערב באוטונומיה ההורית שלהם מפאת חוסר האמון השיפוטי (של בית המשפט) והמקצועי (של גורמי הרווחה ואנשי הטיפול), ביכולתם לספק צורכי הילדים ולהרחיקם ממימוש הסכנה האורבת לשלומם הנפשי בשל הקונפליקט ההורי הבלתי פתור".

 

השופט זגורי הסביר לאם כי קבלת בקשת הרווחה לא נועדה להעניש את ההורים או לכפות עליהם שיתוף פעולה, כי אם להעמיד בפני גורמי הטיפול ובית המשפט אמצעים למניעת הידרדרות נוספת במצבם של הילדים.

 

לפיכך הוכרזו הילדים "קטינים נזקקים" ונקבע כי בשלב זה הם ימשיכו להתגורר אצל אמם ולהתראות עם אביהם, ובמקביל ישולבו בתכניות טיפוליות מטעם רשויות הרווחה. ההורים יופנו להדרכה הורית.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Shutterstock
אילוסטרציה
צילום: Shutterstock
צילום: רוית ישראל
עו"ד אורלי קעטבי עמיר
צילום: רוית ישראל
מומלצים