שתף קטע נבחר

אב דרש משמורת על הבת כי "אמה מתהוללת"

גבר דרש שבתו תעבור לגור איתו, והציג חוות דעת של עובדת סוציאלית שלפיה האם עסוקה בהתהוללות ובילויים. מה קבע בית המשפט?

בית המשפט לענייני משפחה בנצרת דחה לאחרונה תביעת משמורת של אב גרוש שטען – ונתמך על ידי העובדת הסוציאלית המטפלת במשפחה – שהאם "מתהוללת" ומסכנת את בתם המשותפת בת ה-7. באופן חריג החליט השופט אסף זגורי להשאיר את הילדה אצל האם, בין השאר משום ש"טלטולה" בין ההורים יפגע בה.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

במרס 2015, שנתיים אחרי שהוחלט שהבת תחיה עם האישה, הגיש האב תביעת משמורת וביקש מבית המשפט לאפשר לה לעבור לגור עמו ועם זוגתו החדשה, שעתידה ללדת בקרוב. הוא העלה שלל טענות נגד התנהלות האם, שלדבריו מזניחה את בתו וחושפת אותה לגברים זרים ולסכנות, כיוון שהיא מסובכת בשוק האפור. לטענתו, האם עסוקה בהוללות ובילויים, מפנקת את הילדה ולא שמה לה גבולות.

 

האם טענה מנגד שהאב מנסה לנקום בה ולהתחמק ממזונות. היא הזכירה שתחילה הוא כלל לא האמין שהוא אבי הקטינה והכיר בה כבתו רק לאחר בדיקת רקמות. היא סיפרה על הקשר ההדוק והמיוחד בינה לבין בתה, ועמדה על כך שהיא מספקת את כל צרכיה, למרות הקושי הכלכלי.

 

היא הוסיפה שהיא מוכנה ללכת לטיפול כדי להשתפר וסיפרה שהיא אכן מנסה למצוא זוגיות, אך הכחישה שהיא מסכנת את בתה או מזניחה אותה.

 

השופט אסף זגורי הופתע מכך שהעובדת הסוציאלית המלווה את המשפחה המליצה להעביר את הילדה למשמורת משותפת בנימוק שהאם אינה מתאימה להיות משמורנית, בניגוד מוחלט להמלצותיה שנתיים קודם לכן.

 

לפי השופט, בשל הסכסוך הקשה בין ההורים, המשמעות האופרטיבית של המלצותיה היא העברת הקטינה לבית האב, תוך ניתוקה מאמה, ממקום מגוריה ומבית ספרה. הוא סבר שמדובר בשינוי דרמטי שאינו מוצדק בשלב זה, וציין שאף שהוא מכבד ומעריך את עבודת העובדת הסוציאלית, הוא לא יכול להיות שותף להמלצותיה וסבור, כי אימוצן עלול להזיק לטובת הילדה.

 

בפסק הדין נכתב: "טובת הילדה היא עמוד האש ועמוד הענן ומבחינת בית משפט זה, כל יתר השיקולים (לרבות שיקולים ואינטרסים של ההורים) מתגמדים, מתכופפים ומשתחווים לטובת הילד". לדבריו, במקרה הזה, טובת הילדה – שגדלה במחיצת אמה, אוהבת אותה אהבה עזה וקשורה אליה בעבותות – היא להישאר עמה.

 

השופט לא השתכנע מטיעוני העובדת הסוציאלית והאב שלפיהם האם מסכנת את הקטינה. הוא הסכים כי האם צריכה לעמול קשה כדי ללמוד להציב לבתה גבולות אך ציין שהיא כבר החלה בהדרכה והכול עוד יכול להשתנות.

 

בנוסף, העובדה שלאב יש זוגיות יציבה בעוד שלאם אין יציבות כזו, אינה יכולה להיות שיקול מכריע לקביעת טובתה, מה גם שלא ברור כיצד בתסקיר הקודם שללה העובדת הסוציאלית את טענות האב בדבר אורח החיים המתהולל של האם וכעת פתאום היא סבורה שזהו שיקול גורלי.

 

לעומת האם, ציין השופט, האב לא החל בשום הליך טיפולי ומעולם לא התמודד עם גידול בתו. בנוסף קיים חשש שכעסו כלפי האם, המלווה בהכפשות, יחלחל לקטינה. ומעבר לכך, גם העיתוי הנוכחי לא מתאים כיוון שהאב מצפה לילד שאין לדעת כיצד הגעתו תשפיע על הקטינה.

 

לסיכום קבע השופט זגורי כי שינוי המשמורת יטלטל את הילדה הקטנה שלא לצורך, ועל כן בינתיים היא תישאר עם האם שחויבה להמשיך בהדרכה ההורית. השופט הורה לעובדת הסוציאלית לעקוב אחר התנהלותה ולהגיש תסקיר משלים בתוך חצי שנה, שלאחריו תינתן ההחלטה הסופית בתיק.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים