שתף קטע נבחר

נולדו רחוקים, הפכו לאחים: "הדם שלו זורם בעורקיי"

שני צעירים משני קצות תבל - האחד ישראלי דתי והשני אמריקאי שלא היה מחובר ליהדותו - הפכו לאחים בדם בזכות היותם יהודים. רגע לפני שג'ייקוב אדאשק הרים ידיים, נמצא רועי הורוביץ מישראל, כמתאים לתרום לו מח עצם, דרך מאגר מח העצם של "עזר מציון": "הקשר שלי עם רועי הוא קשר קדוש"

 

 

ג'ייקוב אדאשק היה בסך הכל בן 19 כשעולמו התהפך עליו. הצעיר המבריק מקליפורניה שחלם ללמוד רפואה, ושחבריו טענו כי ימצא תרופה לסרטן – מצא עצמו מהצד השני של בית החולים ושל הסרטן, כשאובחן כחולה בלוקמיה.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

"הייתי הרוס", הוא מספר. "אני לא חושב שמישהו יכול להיות מוכן למשהו כזה". החלומות נכנסו להקפאה עמוקה, ובמשך חודשים ארוכים התמקדו המאמצים במציאת תרומת מח עצם לצעיר, לפי הרופאים - הסיכוי היחידי להחלמתו.

 

קראו עוד בערוץ היהדות  

 

אלא שהמשימה שנדמתה בראשיתה כבלתי מאתגרת, בהיותו הצעיר מחמישה אחים – התגלתה עם הזמן כלא פשוטה כלל ועיקר: אף לא אחד מאחיו אותר כמתאים לתרום לו. מה שאדאשק לא ידע עד אז, הוא שמעבר לאוקיינוס מחכה לו "אח" חדש.

 

"לא הייתי כאן בלעדיו"

לאחר חודשים ארוכים נמצאה התאמה דווקא אצל צעיר ישראלי, רועי הורוביץ (34), שבהחלטה של רגע נתן דגימה בעמדה של "עזר מציון" בקניון אבנת בפתח תקווה. "היה מבצע התרמה ארצי, נתתי ושכחתי מזה", הוא מספר ל-ynet ו"אורות" טלוויזיה יהודית". "ואז, כששמעתי על ההתאמה, כמובן שלא חשבתי פעמיים.

 

"בזכות התרומה, ג'ייקוב התקרב ליהדות, וכאדם דתי זה היה חשוב לי מאוד". רגע המפגש הראשון (צילום: אורות, עזר מציון) (צילום: אורות, עזר מציון)
"בזכות התרומה, ג'ייקוב התקרב ליהדות, וכאדם דתי זה היה חשוב לי מאוד". רגע המפגש הראשון(צילום: אורות, עזר מציון)

 

"יש אדם שיושב איפשהו בעולם, ואתה יודע שהוא יהודי, שהוא סוג של אח שלך, וצריך עזרה. ככל שקראתי על זה יותר, כך התחוור לי שסיכויי ההתאמה הם כל כך נדירים, שאתה בעצם יודע שאם לא תתרום לו, יש סיכוי גבוה שהוא לא ישרוד את זה".

 

אדאשק, היום בן 24, סטודנט לרפואה ב-Western University בקליפורניה, מספר כי לאחר דרך החתחתים שעבר, פעם בו רצון עז לפגוש את הבחור שהציל את חייו. "מישהו זר לחלוטין שלא מכיר אותי ולא יודע עליי שום דבר, חצה את העולם והיה מוכן לסכן את חייו, לתת מזמנו ולעשות הכל כדילהציל אותו. לא הייתי כאן בלעדיו", אמר.

 

לאחר שנתיים של ציפייה, נערך בין השניים מפגש מרגש. במאמר שפרסם בכתב העת הרפואי,JAMA Internal Medicine, על התרומה שהצילה את חייו – כתב אדאשק: "הקשר שלי עם התורם, רועי, הוא קשר קדוש. במשך שנתיים יכולתי רק להתייחס אליו כאל אחי בדם, אבל כעת אני יכול לדעת מה השם שלו. האיש שהיה זר מוחלט עבורי, הוא כעת חברי היקר".

 

"בזכות התרומה, ג'ייקוב התקרב ליהדות"

שני הצעירים משני קצות תבל - האחד ישראלי דתי והשני אמריקאי שלא היה מחובר ליהדותו - הפכו לאחים בדם בזכות היותם יהודים. "נשארנו בקשר", כך הורוביץ. "לאחרונה ביקרתי אצלו בבית במהלך טיול שעשיתי בארה"ב עם אשתי, שאותה הכרתי שלושה חודשים אחרי התרומה. בזכות התרומה, ג'ייקוב התקרב ליהדות, וכאדם דתי זה היה חשוב לי מאוד. התברר לי שאנחנו מאוד דומים, אפילו במוצא העדתי שלנו".

 

"במשך שנתיים יכולתי רק להתייחס אליו כאל אחי בדם, אבל כעת אני יכול לדעת מה השם שלו. האיש שהיה זר מוחלט עבורי, הוא כעת חברי היקר". ג'ייקוב אדאשק (צילום: אורות, עזר מציון) (צילום: אורות, עזר מציון)
"במשך שנתיים יכולתי רק להתייחס אליו כאל אחי בדם, אבל כעת אני יכול לדעת מה השם שלו. האיש שהיה זר מוחלט עבורי, הוא כעת חברי היקר". ג'ייקוב אדאשק(צילום: אורות, עזר מציון)

 

"אני תמיד אומר לאנשים שאני חושב עליו כל יום, כי זה נכון, ואני מרגיש אותו כל יום", אדאשק אומר. "אני מרגיש אותו בליבי. הדם שלו זורם בעורקיי".

 

גם הורוביץ מרגיש חיבור עמוק לצעיר שהציל: "הוא כמו אח", הוא מצהיר. "אנחנו אמנם לא בקשר יומיומי ורציף, בגלל הבדלי המרחק והשעות - אבל אני לא חושב שהייתי מתלבט אם לעזור לו בכל דבר שהוא היה מבקש ממני".

 

ד"ר ברכה זיסר, מנהל מאגר מח העצם של "עזר מציון", מספר כי "כשאמרנו שצריך להקים מאגר יהודי, הסיבה הייתה שהמבנה הגנטי שלנו, היהודים, הוא שונה - ואנחנו לא מצליחים למצוא תורמים במאגרים ברחבי העולם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורות, עזר מציון
"אני מרגיש אותו בליבי". המפגש המרגש
צילום: אורות, עזר מציון
צילום: אורות, עזר מציון
רועי הורוביץ
צילום: אורות, עזר מציון
מומלצים