שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  משרד הבריאות: קניית עדשות מגע - רק עם מרשם מרופא
  משרד הבריאות יגיש בקרוב הצעת חוק המחייבת מרשם אופטומטריסט או רופא עיניים בכל רכישת עדשות מגע, זאת בהתאם לנהוג במדינות מערביות ובעקבות מקרים קשים של זיהומי עיניים. עם זאת, המרשם לא יחייב חידוש שנתי אלא רק עם עליית מספר. "הצעת החוק מגוחכת, היא משחק מילים ולא יותר", אומרים באיגוד רופאי העיניים, ודורשים לחייב בדיקה שנתית ולהגביר הבקרה

  עדשות מגע עם מרשם בלבד: משרד הבריאות יגיש בקרוב הצעת חוק המחייבת הצגת מרשם אופטומטריסט או רופא עיניים בכל רכישת עדשות מגע. את המרשם יהיה חובה לחדש בכל עליית מספר.

   

  מדי שנה נרשמים מעל עשרת אלפים ימי אשפוז בעקבות זיהומים שנוצרו משימוש לא נכון בעדשות מגע. לפני 11 שנים הקים משרד הבריאות ועדת מומחים שבחנה את נושא מכירת עדשות המגע בישראל ואמורה הייתה לבחון אם יש צורך להתנות מכירתן במרשם רופא או אופטומטריסט.

   

  עוד כתבות:

  עדשות מגע יכולות לגרום לזיהומים? 11 מיתוסים

  עדשות מגע: איך לבחור את הכי מתאימות

  א' - ת': המדריך למרכיב עדשות המגע המתחיל

   

  הוועדה קבעה אז שיש להשוות את המצב בישראל לזה שנהוג בעולם המערבי, שם נמכרות עדשות מגע רק כנגד מרשם. הוועדה הדגישה כי המצב הנוכחי גורם נזק לציבור ומעמיס עלויות כבדות על מערכת הבריאות בעקבות הנזקים כתוצאה משימוש לא נכון.

   

  אלא שמשרד הבריאות לא יישם את המלצות הוועדה עד לאחרונה, כשגיבש הצעת חוק חדשה בנושא. על פי תזכיר החוק, שהופץ אתמול להערות הציבור, נקבע כי עדשות מגע יימכרו רק כנגד מרשם רופא עיניים או אופטומטריסט.

   

  כך זה יעבוד:

  הלקוח יתבקש להציג את המרשם בכל עמדת מכירת עדשות מגע, ולחדש אותו בכל עליית מספר. אם לא עלה המספר, לא יתבקש הלקוח לחדש את המרשם, אבל יתבקש להציגו בכל רכישת עדשות מגע. עוד קבע המשרד כי עדשות מגע אינן בבחינת תרופה ללא מרשם (למעשה הן אינן בבחינת תרופה כלל, המרשם שיינתן להן הוא מסוג שונה מזה שמקבלים עבור תרופות), ולכן ניתן יהיה להמשיך למכור עדשות מגע בכל נקודת ממכר.

   

  אם לא עלה המספר, לא יהיה צורך לחדש את המספר (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  אם לא עלה המספר, לא יהיה צורך לחדש את המספר(צילום: shutterstock)

   

  תזכיר החוק פורסם אתמול לעיון הציבור. בתוך כשלושה שבועות, לאחר קבלת הערות הציבור, הוא יגובש לכדי הצעת חוק סופית שתוגש לוועדת השרים לענייני חקיקה, ולאחר אישורה של הוועדה הוא יועבר להצבעות במליאת הכנסת. גורם בכיר במשרד הבריאות מסר ל-ynet כי על פי ההערכות, החוק ייכנס לתוקף בתוך כשנה.

   

  רופאי העיניים: "כמו טסט לאוטו - חייבים ביקורת שנתית על מרכיבי העדשות"

  איגוד רופאי העיניים בישראל מתנגד לנוסח הצעת החוק שאינו מחייב ביקורות תקופתיות ומסתפק במרשם אחד בלבד למשתמש, לעתים גם לכל אורך חייו. "משרד הבריאות ממשיך לסכן את ראייתם של עשרות בני נוער וצעירים מדי שנה", אומר ל-ynet פרופ' דויד צדוק, יו"ר איגוד רופאי העיניים וסגן מנהל מחלקת העיניים באסף הרופא, "כמו שעושים טסט לאוטו כל שנה, חובה על כל מרכיב עדשות להגיע אחת לשנה לביקורת אצל רופא עיניים או אופטומטריסט".

   

  לדברי פרופ' צדוק, האיגוד התריע שנים ארוכות בפני משרד הבריאות על אודות הנזקים הקשים לראייה כתוצאה משימוש לא נכון בעדשות והיעדר חובת הבקרה אחר המשתמשים: "רק החודש טיפלנו בשתי צעירות שסבלו מזיהום קשה ביותר בעיניים מאמבה בעקבות שימוש לא נכון בעדשות, אחת מהן תזדקק להשתלת קרנית", אומר צדוק, "ברוב העולם הנאור רוכשים עדשות מגע תחת פיקוח. לא משנה לנו היכן העדשות יימכרו, אבל על משרד הבריאות לחייב את המשתמשים לחדש את המרשם אחת לשנה. כבר 11 שנים שאנחנו מתריעים בפני המשרד שהוא מסכן את ראייתם של מרכיבי העדשות, והצעת החוק המגוחכת היא משחק מילים ולא יותר".

   

  צפו: הנחיות ה-FDA לשימוש נכון בעדשות מגע

   

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  אלפי ימי אשפוז בעקבות שימוש לא נכון
  צילום: shutterstock
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים