שתף קטע נבחר

גברים לא "עוזרים" לנשים עם הילדים בבית

גל גולן-זילברמן לא מבינה למה בשנת 2016 היא עדיין צריכה לראות פרסומות בהן הגבר "עוזר" לאשתו במטלות הבית. "אני גאה לחיות עם גבר שמספיק בטוח בעצמו ואינו מתבייש לשחק עם בנו, להרדימו ולדאוג לכל צרכיו"

קיימת בישראל גם הדרה כנגד גברים והיא רווחת במיוחד באמצעי התקשורת. בימים אלו משודרת פרסומת בטלוויזיה לסבון כביסה שהיא דוגמה מושלמת לכך. בפרסומת אישה מבקשת בתחינה מבעלה - "אולי תעזור לי עם הכביסה?" מה שעתיד לקרות בהמשך מרתיח אבל אני מבקשת להתעכב רגע על הבימוי. ההחלטה להלביש את הגבר בחולצה מכופתרת ולהציגו עסוק בטלפון הנייד שלו מנסה לשדר לנו מסר - הגבר חזר מעבודתו החשובה הביתה ועתה הוא עדיין עסוק במה שקורה מחוץ לבית. האישה, בלבוש בית, עסוקה במטלות הניקיון והסדר היומיומיות.

 (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)
 

בהמשך מראים לנו את מה שלדעתם מתחולל בראש של גברים רבים כשמבקשים מהם "לעזור" - הם מחפשים תירוץ. ואכן, אותו גבר מנסה "להתחמק" באומרו כי הוא היה שמח לעזור אך הוא מסתבך עם האבקה. ואני שואלת, מתי תקום קבוצה של גברים אמיצים שנמאס להם מהצגתם כטמבלים שענייני ביתם פחות חשובים להם מהעבודה או מהסלולר וימחו כנגד פרסומות המסלילות צעירים לשיח מגדרי שלוקח מגבר את האחריות לביתו? תבינו, גם אם ילדים מתחנכים בבית בו יש שוויון בין ההורים, גם אם הוא רואה את אבא מבשל, מנקה, מכבס או רחמנא לצלן שוטף כלים הוא לומד באמצעות הטלוויזיה שזה ככל הנראה דבר חריג, כי הבחור מהפרסומת לא רוצה "לעזור" לאשתו.

 

אולי יעניין אותך גם:

- ההייטקיסט שיצא לחופשת לידה פעמיים

- "תהיי קצת אמא ותשקיעי בבית"

- 28 משפטים שכל ילד צריך לשמוע מהוריו

 

עוד לפני שהייתי אמא הייתי קנאית לשיח מגדרי שיוויוני. זכורה לי בעיקר סיטואציה בה אני מצלצלת להתעניין בשירותי צילום לחתונה. הספק שהוא סוג של רחוק משפחה שאל "אפשר לדבר מאוחר יותר? אני בייביסיטר". מיד התעניינתי האם מדובר בילדים זרים עליהם הוא שומר אך נעצבתי לגלות שאלו הם הילדים שלו. "אם כך", תיקנתי, "אתה אינך בייביסיטר אלא הורה". השיח הזה שקובע כי לגבר יש פחות סבלנות, כי הוא פחות טוב בביצוע פעולות שונות, כי פעולות הקשורות באסתטיקה קשות לו צריך להרגיז ולקומם גברים. בכזו קלות מצפים כי תוותרו על האחריות שלכם על הבית ופוטרים אתכם מאחריות.

 

יש חיים מחוץ לסלולר 

איני תמימה. ידוע שגבר עובד יותר שעות מאישה בממוצע, ולכן הפרסומת הזו קוממה אותי על אחת כמה וכמה, כי גם בחזרתו הביתה מראים לנו שהוא ממשיך להיות עסוק בסלולר ולא במה שמתרחש בבית. אני מצפה שתדרשו להיות חלק פעיל מההתנהלות והדאגה לבית, לילדכם. תוודאו שלפחות פעם או פעמיים בשבוע אתם זוכים לאסוף את הילדים מהמסגרות ולבלות איתם זמן איכות. ותניחו כבר את הסלולר בצד. לא יעבור זמן רב עד שתדרשו זאת גם מילדכם כשתצפו מהם לבלות זמן איכות אתכם.

 

היכנסו לפייסבוק הורים של ynet

 

אני שמחה כי השיח הזה פחות רווח בסביבה החברתית והמשפחתית שלי. אני גאה לחיות עם גבר שמספיק בטוח בגבריותו ואינו מתבייש לשחק עם בנו, להרדימו, לרחצו ולדאוג לכל צרכיו. מציעה לכם שאם הילדים נחשפים לפרסומת הזו או לדומות לה, נצלו את ההזדמנות להסביר להם כי הגבר לא "עוזר" לאישה במטלות הבית וכי הבית הוא לא של האישה לבדה. אני מבטיחה לכם כי תרוויחו מכך כשתראו את ילדכם גדלים כשהם בטוחים בעצמם ורגישים למשפחתם ולסביבתם.

 

הכותבת היא יועצת אסטרטגית, לוביסטית ואמא טרייה

 

לא רק מחליפים חיתול ומשחקים עם הילדים. צפו בריקוד האבות:

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
לוקחים אחריות
צילום: shutterstock
גולן-זילברמן: "גברים לא פחות טובים במטלות הבית"
מומלצים