שתף קטע נבחר

התמדה וירידה לפרטים: כך תגשימו חלומות במציאות כלכלית

סיפור פרשת ויצא המתאר את דרכו של יעקב וטלטלות חייו, מעביר עד כמה חשיבות התורה נותנת בהצבת חלומות, ירידה לפרטים הקטנים והתמדה. החוויות שהוא עובר, החל מההתאהבות בלאה ועד העבדות אצל לבן, מדגישות עד כמה יעקב היה חדור מטרה ובלתי מתפשר

בתחילת דרכו של יעקב לחרן מסופר על החלום המפורסם עם הסולם שמוצב ארצה וראשו מגיע השמימה. וַיַּחֲלֹם וְהִנֵּה סֻלָּם מֻצָּב אַרְצָה וְרֹאשׁוֹ מַגִּיעַ הַשָּׁמָיְמָה וְהִנֵּה מַלְאֲכֵי אֱלֹקִים עֹלִים וְיֹרְדִים בּוֹ: וְהִנֵּה ה' נִצָּב עָלָיו וַיֹּאמַר אֲנִי ה' אֱלֹקֵי אַבְרָהָם אָבִיךָ וֵאלֹקֵי יִצְחָק הָאָרֶץ אֲשֶׁר אַתָּה שֹׁכֵב עָלֶיהָ לְךָ אֶתְּנֶנָּה וּלְזַרְעֶךָ: וְהָיָה זַרְעֲךָ כַּעֲפַר הָאָרֶץ וּפָרַצְתָּ יָמָּה וָקֵדְמָה וְצָפֹנָה וָנֶגְבָּה וְנִבְרְכוּ בְךָ כָּל מִשְׁפְּחֹת הָאֲדָמָה וּבְזַרְעֶךָ: וְהִנֵּה אָנֹכִי עִמָּךְ וּשְׁמַרְתִּיךָ בְּכֹל אֲשֶׁר תֵּלֵךְ וַהֲשִׁבֹתִיךָ אֶל הָאֲדָמָה הַזֹּאת כִּי לֹא אֶעֱזָבְךָ עַד אֲשֶׁר אִם עָשִׂיתִי אֵת אֲשֶׁר דִּבַּרְתִּי לָךְ (בראשית, פרק כ"ח, פסוקים י"ב - ט"ו). תיאור החלום מביא אותנו להיכרות עם ההתמודדות העתידית של יעקב לאורך כל חייו. אותו סולם שמוצב ארצה מבטא את המציאות הקשה, ההתעסקות בפרטים הקטנים והקושי בכל שלב בחייו של יעקב.

 

כתבות נוספות במדור פרשת שבוע כלכלית

אלו חוקי בראשית לניהול התקציב הביתי

להתנהל כמו אברהם: כך לא תיגררו לחוב

כך תשיגו את המטרות הרצויות: תיאום ציפיות

 

חייו של יעקב טבולים באירועים קשים, החל מהעבדות אצל לבן הארמי במשך 14 שנה במקום 7 ועד ההודעה הטרגית על מותו לכאורה של יוסף וישיבתו באבל. יחד עם זאת, ראש הסולם מגיע השמימה. ליעקב יש חזון, כיוון ודרך ללכת בה. למרות כל הקשיים, הוא לא מוותר ונלחם במלאך בדרך, נערך לפגישה עם אחיו עשיו, יורד למצרים לפגישה עם בנו יוסף והכל מתוך אותו חזון, חלום בו המלאכים עולים ויורדים בו, איפה שההצלחות והאתגרים משולבים יחד, הקשיים והחזון מתקדמים במקביל.

 

לפרוץ את גבולות המציאות ולהשיג חלומות

אחד האתגרים הראשונים שיעקב מתמודד איתם בהגעתו למשפחת לבן הארמי בחרן הוא תנאי ההעסקה שלו. יעקב פוגש ברחל, ומבקש מלבן את בתו הצעירה בתמורה ל-7 שנים עבודה אצלו. וַיֶּאֱהַב יַעֲקֹב אֶת רָחֵל וַיֹּאמֶר אֶעֱבָדְךָ שֶׁבַע שָׁנִים בְּרָחֵל בִּתְּךָ הַקְּטַנָּה (בראשית, פרק כ"ט, פסיק י"ח). המושג המוכר: "ברחל בתך הקטנה" המובא כאן, מתאר לנו שיעקב רצה לוודא שאכן הפרטים נסגרו עד תום. כאן המפגש בין חלום למציאות בא לידי ביטוי. ליעקב יש חלום גדול - לשאת את רחל - והוא מנסה לחברו למציאות. אך לבן משנה את הכללים ונותן לו בתמורה ל-7 השנים את לאה - בתו הבכורה.

 

הפרשה מלמדת אותנו כמה עקרונות חשובים באשר להתייחסות לחלום מול מציאות כלכלית. ייתכן והעיקרון הראשון הוא האמירה שמותר וצריך לחלום. לכל אחד יש מקום לחלום על המציאות הכלכלית אליה ירצה להגיע. החלומות יהוו את הרצון של האדם לשאוף לשם. אך כפי שברור לכל, לא מספיק לחלום. חשוב לנסות למצוא את הדרך לשלב את החלום בתוכנית פעולה לטווח הארוך, להקפיד לחבר את החלום למציאות היומיומית ולוודא מהם המחירים שנדרש לשלם בדרך.

 

ברוב המקרים, מציאות במשקי הבית רחוקה מהחלום. לכן יש להכיר בה, באותם קשיים ואתגרים הניצבים בדרך. תמיד ניתן לפרוץ את גבולות המציאות ולהשיג חלומות, אך לא בישיבה רגל על רגל, אלא בתכנון נכון, בעשייה, במעקב ואולי הכי חשוב - בהתמדה.

 (צילום: Shutterstock) (צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)
 

הקושי הוא חלק מהתהליך

העיקרון השני שמדגימה לנו הפרשה הוא הירידה לפרטים. לא לפספס את הפרטים הקטנים, ולחשוב על כל ההיבטים. במהלך הניהול הכלכלי של הבית ישנם פרטים רבים שאינם נלקחים בחשבון, וכתוצאה מכך מגיעות ה"הפתעות". פתאום יש טסט לרכב, קייטנה בקיץ וכיו"ב. כפי שראינו בפרשה, גם לאחר סגירת הפרטים אנו נתקלים במציאות אחרת. אך אם נערכים נכון לפרטי הפרטים, השינויים שיכולים לקרות, הפער בין התכנון למציאות יהיה יחסית קטן.

 

העיקרון השלישי שנראה שניתן ללמוד מסיפורו המרתק של יעקב - לא לוותר. גם כאשר הוא נאלץ לעבוד 7 שנים נוספות, הוא לא מוותר על רחל ועל חלומותיו. הקושי הינו חלק מהתהליך, הוא בא כתוצאה מהפערים בין החלום, לתכנון ולמציאות. יעקב מלמד אותנו שההתמדה בחלום מביאה אותו להגשמה.

וכפי שנראה מסיפורו: בכדי להגשים חלום, כל מה שנדרש הוא להתעורר.

 

הכותב הוא מנהל מחוז מרכז והדרום בארגון פעמונים

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים