שתף קטע נבחר

תביעה: לקה באירוע מוחי בגלל משמרת לחוצה

מתדלק בתחנת "מנטה" נותר לבדו במשמרת עמוסה, ובמהלכה לקה באירוע מוחי. חרף התנגדות הביטוח הלאומי, שופטת הכירה באירוע כתאונת עבודה

בית הדין האזורי לעבודה בחיפה קבע לאחרונה כי מתדלק בתחנת "מנטה" שלקה באירוע מוחי יוכר כנפגע תאונת עבודה, משום שהאירוע התרחש במהלך משמרת לחוצה. בכך דחתה השופטת מיכל נעים דיבנר את עמדת הביטוח הלאומי, שסירב להכיר בתאונה וטען שהאירוע המוחי התרחש בגלל מצבו הרפואי של המתדלק. בקרוב יקבע בית הדין את דרגת הנכות והתגמולים שלהם הוא זכאי.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

האירוע התרחש בספטמבר 2011, ולאחר שביטוח לאומי סירב להכיר בו כנפגע עבודה, הוא הגיש נגדו תביעה. בית הדין השתכנע שבאותו היום שררו תנאי עבודה קשים ביותר כיוון שהמתדלק נותר לבדו במשמרת לחוצה ועמוסה ביותר, וקבע כי מדובר ב"אירוע חריג" בהתאם לחוק ביטוח לאומי. כלומר, התובע עבר את השלב הראשון בדרך להכרה. השלב השני הוא חוות דעת רפואית המאשרת קיומו של קשר סיבתי בין תנאי העבודה לבין האירוע החריג.

 

מומחה ראשון שמינתה השופטת נעים דיבנר קבע בהתחלה שגם ללא התנאים הלחוצים היה התובע לוקה באירוע מוחי, וזאת על רקע מחלת דם קשה שממנה הוא סובל. אלא שבהמשך הוא חידד את עמדתו וקבע כי סביר יותר שהעבודה החישה את בואו של המקרה.

 

נוכח אי הבהירות של חוות הדעת הזו מינתה השופטת מומחית נוספת. זו מצאה כי קיים קשר בין תנאי העבודה הלחוצים לבין האירוע מוחי שפקד את העובד. עם זאת, לטעמה, תרומת השפעת הלחץ בעבודה הייתה זניחה יחסית לעומת מצבו הרפואי הבעייתי, שהוא הגורם המרכזי לאירוע.

 

העובד טען שאלמלא תנאי העבודה, שהוכרו כ"אירוע חריג" לפי החוק, הוא לא היה לוקה באירוע מוחי באותו יום חרף מצבו הרפואי.

 

מנגד טען ביטוח לאומי כי יש להעדיף את חוות הדעת של המומחה הראשון שלפיו השפעת הלחץ בעבודה הייתה זניחה.

 

אבל השופטת נעים דיבנר בחרה להסתמך על חוות הדעת השנייה, שלטעמה הייתה ברורה יותר, חד-משמעית ומנומקת.

 

היא החליטה שמאחר שהמומחית קבעה בחוות דעתה שהעובד נקלע לתקופת אי-כושר עבודה של חמישה ימים בעקבות האירוע, יש להכיר בו כנפגע עבודה. בהקשר זה ציינה השופטת שדי בכך שיש קשר סיבתי בין התרחשות האירוע המוחי לבין אובדן כושר העבודה כדי לעמוד בתנאי החוק. זאת גם אם השפעת תנאי העבודה על התרחשות האירוע הייתה זניחה.

 

משכך, התביעה התקבלה וביטוח לאומי חויב להכיר בתובע כנפגע עבודה ולשלם לו הוצאות משפט של 4,500 שקל. כעת נותר לקבוע את דרגת הנכות של התובע.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובע:עו"ד בשארה פארס
  • ב"כ הנתבעת: עו"ד ירושלמי
  • עו"ד יהושוע בלנגה עוסק בדיני נזיקין, תאונות עבודה וביטוח
  • הכותב לא ייצג בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים