שתף קטע נבחר

בן 77 זייף שטרות של 200 ש' – אבל לא ייכלא

קשיש מכר 351 שטרות מזויפים לסוכן משטרתי. אבל בשל נסיבות חייו הקשות, גילו ומצבו הרפואי – גזר עליו השופט שמאי בקר עבודות שירות בלבד

בית משפט השלום בתל אביב הסכים לאחרונה לגזור עונש של עבודות שירות בלבד על בן 77 שהורשע בזיוף 351 שטרות של 200 שקל ובמכירתם לסוכן משטרתי. השופט שמאי בקר התחשב בנסיבות חייו ובגילו של הנאשם, והדגיש שגזר הדין לא מהווה בשורה לזייפנים.

 

בנובמבר 2015 הוגש כתב אישום מתוקן נגד הקשיש ונאשם נוסף בגין זיוף שטרות. נטען שבשנה שקדמה לכך מכרו השניים לסוכן משטרתי 351 שטרות מזויפים של 200 שקל תמורת 26,900 שקל. בתחילה הגיעו הצדדים להסדר שלפיו שהמדינה תעתור למקסימום 15 חודשים מאסר בפועל, מאסר מותנה וקנס. אבל לפני חודשיים חזר בו הנאשם השני מהודאתו והחל להתנהל נגדו הליך מלא לבירור אשמתו. במקביל, בן ה-77 הופנה לתסקיר שירות המבחן לצורך מתן המלצה לעונש.

 

שירות המבחן הגיש לבית המשפט חוות דעת התומכת בהימנעות מעונש מאסר בפועל לנוכח נסיבותיו האישיות המיוחדות והקשות. מהתסקיר עלה כי הוא סובל מבעיות בריאותיות, הוא אב ששכל שניים מילדיו כשהיו קטינים, וכיום מגדל יחד עם אשתו הנכה ילדה משותקת 100%. עוד צוין שהוא הביע חרטה על מעשיו, והסביר כי ביצע את העבירות על רקע מצבו הכלכלי שהקשה עליו לדאוג למשפחתו.

 

הסנגור ביקש לקבל את המלצת שירות המבחן, והוסיף כי מדובר באדם ללא עבר פלילי שלקח אחריות על מעשיו, ולמעשה כבר ריצה את עונשו כאשר שהה במעצר במשך חודש וחצי ועוד שנתיים נוספות במעצר בית בתנאים מגבילים. מנגד, המדינה התעקשה על 15 חודשי מאסר בפועל, קנס ומאסר על תנאי.

 

בפסק הדין כתב השופט בקר: "אומר כבר עתה, כי תיק זה הוא תיק יוצא דופן מן ההיבט האנושי. גם נסיבות חייו של הנאשם, גם גילו המתקדם, וגם מצבו המשפחתי והבריאותי – כל אלה מחייבים חמלה כלפי הנאשם".

 

השופט לא המעיט מחומרתן של עבירות הזיוף, שלדבריו פוגעות באופן קשה בכלכלת המדינה ובמסחר התקין, אולם עם זאת הוא סבר כי העונש שביקשה המדינה לא הולם את נסיבותיו הטראגיות של הנאשם.

 

"אין המדובר בינוקא קשה עורף, בשנות העשרים לחייו, הדוחה את היד המטפלת-המושטת, אלא במי שאין לו פנאי או טעם, מבחינתו, 'לבזבז' את הזמן שנותר לו, בטיפול שיקומי", כתב. "למען האמת, (הנאשם, מ"כ) כך נראה מבין היטב היכן שגה, ומדוע".

 

לפיכך החליט השופט לקבל את עתירת ההגנה, אף שציין שהוא עושה זאת "בלב כבד". על הנאשם הוטל עונש קל של שישה חודשי עבודות שירות, 10 חודשי מאסר על תנאי וקנס בסך 5,000 שקל.

 

לפני סיום ביקש השופט בקר לא לראות בגזר דין "בשורה" לעברייני זיוף, שכן מקומם בין הסורגים. "כמה מאלה יוכלו להציג קורות חיים משפחתיים ורפואיים כה אומללים, קשים ונוגעים ללב כנאשם?", סיכם.

 

  • לקריאת גזר הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ המדינה לא צויין בגזר הדין
  • ב"כ הנאשם: עו"ד קובי בן-שעיה
  • עו"ד מיכאל כרמל עוסק בפלילי
  • הכותב לא ייצג בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מתוך אתר בנק ישראל
ארכיון
צילום: מתוך אתר בנק ישראל
עו"ד מיכאל כרמל
מומלצים