שתף קטע נבחר

נדחתה בדיקת אבהות: "לא לערער את הילדה"

זמן קצר אחרי שניהלה רומן נולדה ילדה לאישה נשואה. המאהב פנה לביהמ"ש ודרש לבדוק אם מדובר בבתו, אך השופט קבע: הגילוי עלול לגרום לבלבול

בית המשפט לענייני משפחה בבאר שבע דחה לאחרונה תביעה של גבר לערוך בדיקת אבהות לילדה שנולדה לאישה נשואה שעמה קיים רומן. השופט אלון גביזון נימק את הדחייה בכך שגילוי אפשרי שמדובר היה בהיריון מחוץ לנישואים עלול לערער את מציאות חייה של הילדה בפרט ושל המשפחה בכלל.

 

לפני כשלוש שנים דרש התובע לבצע בדיקת אבהות לילדה, שרשומה כאחת מבין חמשת ילדיהם של בני הזוג. באמצעות עו"ד אלדד אופק הוא סיפר שב-2012 הכיר את האם והם ניהלו רומן במשך שישה חודשים. ב-2013 נולדה הילדה והוא משוכנע שמדובר בבתו. ההורים, שיוצגו על ידי עו"ד קלריס דביר, התנגדו לבדיקה וטענו שאף שהאם קיימה קשר חד פעמי עם התובע, אין הוא אבי הילדה.

 

התובע טען שטובת הילדה היא לדעת מיהו אביה הביולוגי, ועדיף לערוך את הבירור כעת, שכן הזעזוע שיגרם לה עכשיו אם יתברר שהוא האב קטן מזה שיגרם לה כשתתבגר. הוא הוסיף שבני הזוג צלחו את משבר הבגידה, כך שאין סיבה לחשוש שהתא המשפחתי יתפרק אם יתברר שהוא האב הביולוגי.

 

בני הזוג טענו מנגד שהמשך בירור שאלת האבהות עלול לפגוע בילדה משמעותית ולערער את יציבות חייה וחיי משפחתה. לדבריהם, היא כלל לא מכירה את התובע, ואם תיחשף אליו הדבר יגרום לה לבלבול רב.

 

השופט אלון גביזון הבהיר שלצד החתירה לגילוי האמת העובדתית, מכיר בית המשפט באינטרסים מוגנים אחרים שיכולים לדחוק את אינטרס גילוי האמת, בבחינת "אמת ויציב, יציב עדיף".

 

לדבריו, הנתבע לא רק רשום כאבי הילדה במרשם האוכלוסין, אלא גם משמש כאביה הפסיכולוגי מאז לידתה ומהווה עבורה דמות אב. חייה של הילדה יציבים, והמשך בירור התביעה עלול לפגוע ביציבות זו.

 

כמו כן, אם יש ספק בשאלת האבהות הוא קיים אצל התובע בלבד, ובוודאי לא אצל הילדה שכלל לא מכירה אותו. לדברי השופט, הצורך של התובע לברר את אבהותו מובן, אך הוא לא קשור לטובת הקטינה אלא לטובתו שלו בלבד.

 

נקבע כי גם התנהלות רגישה מצד התובע כלפי התא המשפחתי לא תמנע טלטלה בחייה של הילדה, שתיאלץ להתנהל מול שני אבות. זאת במיוחד כשניכרת מתיחות רבה בין התובע לבין הבעל.

 

השופט גביזון הדגיש שאין ביטחון שאם יתברר שהתובע הוא האב, הבעל יבחר שלא להבליג ויפרק את התא המשפחתי שכיום מתנהל בהרמוניה. בנסיבות אלה נדחתה התביעה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים