שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הקרב על המלחמה הבאה
  לבנון אאוט: חיזבאללה ואיראן מנסים להפוך את סוריה כולה לחזית חדשה לביסוס הפעילות שלהם נגד העורף הישראלי ונגד יישובי הצפון וכדי להקשות על צה"ל. בישראל רומזים כי אין כוונה להרפות מהלחץ ולאפשר לפוטנציאל ההרסני להתממש. הקלף של אסד: הרוסים מרסנים את הישראלים

  התקיפות הרבות באופן יחסי שנקשרות לחיל האוויר הישראלי בסוריה בתקופה האחרונה - והתגובות הסוריות שהחריפו, הן חלק ממה שאפשר לתאר כקרב על המלחמה הבאה. יוזמי הקרב הזה הם איראן וחיזבאללה שרוצים להפוך את סוריה לחזית נוספת נגד ישראל אם תפרוץ מלחמה בין ישראל לארגונו של חסן נסראללה או בין ישראל לרפובליקה האיסאלמית.

   

  הסיבה לכך היא שחיזבאללה והלבנונים חוששים שבמלחמה הבאה תחריב ישראל, פשוטו כמשמעו, את ארץ הארזים במרדף שהיא תנהל אחרי אתרי השיגור של הטילים והרקטות, ובמלחמה שהיא תנהל נגד בסיסי היציאה של חיזבאללה בדרום לבנון.

   

  חילופי מפקדים בגזרה הצפונית    (צילום: אביהו שפירא )

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   
  שרידי טיל נ"מ סורי שנפלו בירדן
  שרידי טיל נ"מ סורי שנפלו בירדן
   

  אזור התקיפה הישראלית בסוף השבוע בסוריה
  אזור התקיפה הישראלית בסוף השבוע בסוריה

  חיזבאללה והאיראנים מיצו פחות או יותר את הפוטנציאל של הפיכת לבנון לבסיס הפעילות שלהם נגד העורף הישראלי ונגד יישובי הצפון, ולכן הם צריכים חזית חדשה שגם ממנה יוכלו לשגר נשק תלול מסלול רקטות, טילים וכלי טיס בלתי מאוישים לעבר מרכז הארץ ובמקביל להוציא פיגועים מהקרקע נגד יישובים צמודי הגבול.

   

  את זה הם מחפשים ברמת הגולן. בתחילת 2015 היה כבר ניסיון רציני להקים ברמת הגולן הסורית את החזית הזאת, אבל הניסיון סוכל כאשר לפי פרסומים זרים כלי טיס ישראליים פגעו בשיירת מפקדי אותה חזית, בהם ג'יהאד מורנייה, תת-אלוף בצבא איראן ומפקדים בצבא סוריה.

   

  הניסיון הנוסף להשתמש בשטח הסורי 

  אחרי החיסול דעך הניסיון להפוך את רמת הגולן לחזית נוספת נגד ישראל. מסוף 2016 ועד היום מתבצע ניסיון נוסף, קצת שונה מהקודם. הפעם הרעיון הוא לא רק להשתמש בקו המגע ברמת הגולן כבסיס יציאה לפיגועים וירי רקטות ומרגמות קצרי טווח בתוך שטח ישראל, אלא להפוך את סוריה כולה לבסיס פעילות נוסף של חיזבאללה והאיראנים.

   

  סיבה אפשרית לניסיון הנוסף היא הקשיים הגוברים והולכים של איראן בעזרת סוריה להעביר נשק אסטרטגי ואיכותי משטח סוריה לתוך שטח לבנון. ניתן להעריך כי האיראנים ואנשי חיזבאללה נוכחו לדעת שהם שקופים, וזאת משום שלפי הפרסומים רבים ממשלוחי הנשק שמגיעים מאיראן או שמיוצרים בסוריה עבור חיזבאללה מותקפים. ומה שחשוב יותר, אין מערך נגד מטוסים שיכול להגן על מערך הרקטות והטילים הכבדים של חיזבאללה בתוך שטח לבנון.

   

  שרידים בירדן, לאחר תקיפת צה"ל וירי הנ"מ

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  לעומת זאת, בסוריה קיים כל מה שחיזבאללה צריך: החל מבתי חרושת בצפון סוריה שבהם מייצרים טילים ורקטות עבור המיליציה השיעית, דרך אתרי שיגור שפרוסים בכל רחבי מדינתו של בשאר אסד, שהיא גדולה בהרבה משטח מלבנון ועד למרכיב השלישי שהוא מערך יירוט נגד מטוסים וטילים.

   

  המערך הזה כמעט לא נפגע במלחמת האזרחים והוא מסוגל לתת הגנה לחיזבאללה ולאיראנים אם יחליטו לשגר טילים מסוריה לעבר שטח ישראל, וכמובן גם להגן על אתרים שבהם מייצרים ומאחסנים על פי האסטרטגיה החדשה את הטילים עבור חיזבאללה בשטח סוריה.

   

  במילים אחרות, חיזבאללה והאיראנים רוצים להוסיף לעצמם בסיס נוסף שבו הם יהיו מוגנים לא רק על ידי מערך היירוט נגד מטוסים וטילים של סוריה, אלא גם על ידי עצם הנוכחות הרוסית בסוריה. הסורים מאמינים שישראל לא תעז לתקוף בקרבת הכוחות הרוסיים, למרות שיש לנתניהו הסכם עם פוטין שישראל ורוסיה לא יפגעו באינטרסים המשותפים בלבנון.

  חיסול שיוחס לישראל בסוריה
  חיסול שיוחס לישראל בסוריה
   

  כלומר, כל עוד ישראל לא תנסה לערער את משטרו של אסד ולא תסייע למורדים במישרין או בעקיפין - רוסיה תאפשר לישראל חופש פעולה. מסיבה זאת גבר הביטחון העצמי של המשטר הסורי והוא תחת לחץ איראני ולחץ של חיזבאללה להתחיל להגיב על התקיפות שמיוחסות לישראל.

   

  הביטחון של אסד 

  בשאר אסד די בטוח שכל עוד הרוסים רוצים בהמשך שלטונו, ישראל לא תעז לגרום לו נזק ממשי. לכן הוא מאפשר לחיזבאללה ולאיראנים לפתח את המערך שלהם בסוריה. זה כולל כאמור מתקני ייצור של טילים ורקטות, מתקני אחסנה ושיגור של הנשק הזה, שלפי הפרסומים חיזבאללה והאיראנים מחזיקים במקומות שונים בסוריה, ולבסוף קבוצות טרור שיבצעו פיגועים וירי קצר טווח של טילים לתוך שטח הגולן הישראלי מתוך שטח הגולן הסורי.

   

  כתמיכה במערך זה ביקשו האיראנים וגם קיבלו מאסד מזח משלהם בנמל לטקייה שבצפון סוריה בשטח העלוואי, כדי שיוכל לפרוק בו אמצעי ייצור חומרי גלם וגם נשק מוגמר מתוצרת התעשייה הצבאית האיראנית.

   

  נסראללה מגיב לראשונה לתקיפה בסוריה

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  בביקור האחרון אצל נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי "אנו רואים את איראן מנסה לבנות כוח צבאי, תשתיות צבאיות, מתוך כוונה להתבסס בסוריה לרבות ניסיון איראני להקים נמל ימי. לדברים האלה יש השלכות חמורות מבחינת ביטחונה של ישראל. שוחחתי עם הנשיא פוטין באריכות על המשמעות האסטרטגית של ההתבססות האיראנית הזאת ואמרתי שזה יערער את היציבות וזה יפגע באפשרות של הסדרה מדינית. הבהרתי שזה לא יהיה מקובל על מדינת ישראל".

   

  הגרסה החדשה של החזית הנוספת בסוריה שתשרת את הציר הרדיקלי היא מסוכנת ובעלת פוטנציאל הרסני לישראל. עצם הפיזור של הנשק תלול המסלול של חיזבאללה, איראן וסוריה על שטחן של שתי מדינות - לבנון וסוריה - יקשה מאוד את ההתמודדות עם האתגר הזה על צה"ל.

   

  זה עלול אפילו לדרוש פעולה בשתי חזיתות - גם בסוריה וגם בלבנון במקום באחת. בנוסף, זה יחייב את ישראל להקצות כוחות גדולים יותר מאשר היום להגנת יישובי רמת הגולן. לכן גדל מספר מקרי התקיפה המיוחסים לישראל בסוריה. התקיפות האלה נועדו לסכל את כוונת חיזבאללה לייצר, לאחסן רקטות וטילים בסוריה ואף לשגר אותם משם וגם באמצעות מליציות מקומיות שהם מקימים יחד עם אסד ולבצע פיגועים חוצי גדר או ירי לעבר רמת הגולן.

   

  מה שקרה בסוף השבוע האחרון מדגים זאת היטב, אור ליום שישי תקפו מטוסים ישראליים נשק שיוצר בסוריה, כנראה סקאדים מדגם D שהטווח שלהם 700 קילומטרים, ואשר נועדו לשימוש חיזבאללה. הכול אפשרי במלחמה החצי-חשאית הזו שמתנהלת בין ישראל והציר הרדיקלי השיעי בהנהגת איראן על הפיכת סוריה לחזית נוספת נגד ישראל.

   

  ביום שישי הצטרפו גם הרוסים לזירת המאבק. הם קראו לשיחת הבהרה את שגריר ישראל במוסקבה, כנראה משום שהתקיפה שיוחסה לישראל בצפון סוריה התרחשה קרוב מאוד למקום שבו היו אנשי צבא רוסיים.

   

  ייתכן שהרוסים כעסו על מה שנראה להם כסיכון אנשיהם על ידי ישראל וגם אולי מפני שאסד דרש זאת מהם והם נענו על מנת לרצותו. נשיא סוריה מנסה כעת להדוף התקפה גדולה של המורדים על דמשק, ונראה כאילו הרוסים לפחות בינתיים מרסנים עבורו את הישראלים. בכל מקרה, בירושלים ובקריה בתל אביב רומזים שאין כוונה להרפות מהלחץ, עד שאיראן וחיזבאללה לא יזנחו את הניסיונות להקים חזית שנייה.

   

  התגובות הסוריות החריפות נועדו לצמצם את מרחב הפעולה הישראלית ולהגבילו, אבל צה"ל לא התרשם ופעל, לפי הטענה של מוסקבה, גם בסמוך לאזורים שבהם פועלים הרוסים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "הקרב על המלחמה הבאה"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מוצר השנה
  מומלצים