שתף קטע נבחר

צפו: נהג אגד מסרב להעלות בעל מוגבלות לאוטובוס

הנוסע איבד את הרב-קו שלו ולמרות שהציעו לשלם עבורו - הנהג סירב. לטענת אחת הנוסעות שתיעדה את האירוע, "הנהג דחף את הבחור החוצה כשהוא נאחז במעקה מפוחד ובוכה". הנהג אמר למקורבים כי לא הבחין שמדובר בבעל צרכים מיוחדים והוא הותקף ונשרט על-ידו. אגד: "אם יתגלה כי חרג מהנהלים - לא נהסס לנקוט נגדו בצעדים משמעתיים"

 

 

נהג אגד סירב להעלות נוסע בעל מוגבלות לאוטובוס: הנוסעת אלכסנדרה גרינברג העלתה לפייסבוק סרטון וידיאו של האירוע, שזכה לאלפי שיתופים וזעזע ישראלים רבים. לפי אגד, מדובר בקו 83 שיצא אתמול (28 במרס) בשעה 16:20 ממסוף 2000 בתל אביב אל ראשון לציון. הבחור ואמו הגישו נגדו תלונה והנהג זומן לבירור בחברה.

 

"הנהג התחיל להוציא את המסכן בכוח מהאוטובוס"

"אני לא עושה את הדברים האלה אבל במצב הזה הייתי חייבת!", כתבה אלכסנדרה. "היה בתחנה איש עם תסמונת דאון שעלה לאוטובוס ולא היה לו כסף לשלם, אחת הנוסעות מיד הציעה לשלם עבור הנסיעה שלו, אך הנהג לא הסכים להעלות אותו על האוטובוס בכל זאת, רק בגלל שהוא "לא נראה לו בסדר". כך נוצר מצב שהנהג עצר את כל התנועה, יצר פקק נוראי והתחיל להוציא את הבחור בכוח ובאלימות מהאוטובוס. בזמן שהנהג צועק ש"הוא עלול לעשות לו משהו בנסיעה".

 

"אנשים אמרו לו שייקחו אחריות עליו ויעמדו לידו אך הנהג המשיך לדחוף את הבחור עם הידיים והרגליים החוצה בזמן שהוא נאחז במעקה מפוחד ובוכה. חבל שלא הספקתי לצלם את האלימות הנוראה שהנהג הפגין כלפי הבחור המסכן. תגידו לי אתם, ככה מתנהג איש במשרה ציבורית? בושה! שתפו. יום מעשים (טובים מ.ק א.ז) שמח לכם!", כתבה אלכסנדרה.

 

מספר דקות אחרי המקרה המצולם, עצר באותה תחנה נהג אגד נוסף, שלטענת אגד איפשר לנוסע שלוווה על-ידי הקצינה הנחושה שמופיעה בסרטון, לעלות לאוטובוס. הנהג השני מסר עדות הבוקר בפני צוות הבדיקה של אגד במסגרת ההליך המשמעתי שנפתח בנושא, לפיה מדובר בנוסע קבוע בקו שאיבד את הרב-קו שלו.

הפוסט שחשף את המקרה ()
הפוסט שחשף את המקרה

 

"הנהג היה ממש אחוז דיבוק"

אלכסנדרה גרינברג שצילמה את שהתרחש, סיפרה ל-ynet: "הנהג פשוט לא היה מוכן להעלות אותו לאוטובוס, והוא דחף אותו החוצה. הוא נאחז במעקה ונתפס עם הידיים והרגליים אבל זה לא עזר לו, הוא צעק שהוא עלול לעשות לו משהו בנסיעה, אבל הסבירו לו שהוא לא מסוכן. הנהג היה ממש אחוז דיבוק

 

"לא חשבתי באותם רגעים, עמדתי ולא הבנתי מה קורה כשהתחילו לעלות לי דמעות לעיניים הבנתי שאני צריכה לתעד ולהעלות לרשת. לא תיארתי לעצמי שזה יתפוס כזה באזז. צריך להעלות את המודעות לדברים האלה. אם הייתי יכולה להגיד משהו לנהג, הייתי אומרת לו שיתבגר. הוא פעל מחוסר ידע, בורות, זה ברור, זה לא מגיע ממקום אחר".

 

למה? למה הוא לא נתן לנוסע לעלות אחרי שהציעו לשלם עבורו? 

"כשאנשים אמרו שהם מוכנים לשלם עבורו, הוא צעק ולא הקשיב. הוא פחד שיעשו לו משהו בנסיעה".

 

הנהג טוען שהותקף ונשרט על-ידי הנוסע

הנהג נחקר כעת בחברה. טרם נכנס לחקירה אך אמר למקורבים שלא הבחין כי מדובר באדם עם צרכים מיוחדים וכי אינו מורשה על פי התקנות להעלות נוסע ללא תשלום. משרד התחבורה קונס נהגים בקנס אישי של אלפי שקלים על העלאת נוסעים ללא תשלום.

 

הנהג טען בחקירתו כי הנוסע עלה ללא כרטיס וסירב לשלם וכאמור הוא לא זיהה אותו כאדם עם צרכים מיוחדים.עוד טען שהותקף ונשרט לאורך ידו על ידי הנוסע. הוא הכחיש בתוקף שנקט באלימות כלפי הנוסע. 

 

אגד: "לא תמיד תלונות ברשתות החברתיות מגלות את התמונה המלאה"

דובר אגד רון רטנר מסר בתגובה: "הנהג בו מדובר אותר הבוקר וזומן לבירור ראשוני והוא מעיד כעת בפני וועדת הפיקוח. למיטב ידיעתנו הבוקר הגיעו האם ובנה להגיש תלונה בסניף אגד בראשון לציון. מבדיקת המקרה עולה כי ביום ג' ה-28.3, יצא הנהג בשעה 16:20 ממסוף 2000 בקו 83 לכיוון ראשון לציון. הנוסע, שלא היה ברשותו כרטיס רב קו, ביקש לעלות ללא תשלום, והנהג סירב לאפשר זאת. נסיבות האירוע נבדקות כאמור בשעה זו.

 

"נהג שני, ערבי ישראלי מסניף רמלוד של אגד, שנסע בקו אחריו והגיע לתחנה לאחר מספר דקות זיהה את הנוסע בתחנה וסביבו מספר אנשים. הנהג זיהה את מצוקת הנוסע והכיר אותו כנוסע קבוע בקו בשעה זו.

 

"הוא שמע מהנוסע שהרב-קו אבד לו ורכש עבורו כרטיס מכספו, נתן לו מים והרגיע אותו. הנהג איפשר לנוסע המלווה בקצינה (שמופיעה בסרטון) לעלות לאוטובוס והסיע אותו למחוז חפצו. הנהג השני מסר עדות הבוקר בפני צוות הבדיקה של אגד במסגרת ההליך המשמעתי שנפתח בנושא.

 

"על פניו, ברור מהתבוננות בסרטון ומהפרטים שפורסמו בפייסבוק, מעלה שהדבר מחייב בדיקה מעמיקה. אם יתגלה כי הנהג חרג מהנהלים ומדרך ההתנהגות המצופה מנהג רכב ציבורי לא נהסס לנקוט כנגדו בצעדים משמעתיים.

 

"עם זאת, למרבה הצער למדנו כבר כי הדברים כפי שנראים בתלונות ברשתות החברתיות לעיתים קרובות אינם מגלים את התמונה המלאה ויש לבחון בזהירות כל מקרה לגופו, בטרם נחרוץ דין לגבי התנהלות הנהג".

 

בחברה מעדכנים כי: "וועדת הפיקוח החליטה בשלב זה להשעות את הנהג מעבודה מיידית ליומיים, עד להשלמת הבירור".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים