שתף קטע נבחר

ראה מודיעין, שאל שאלות ובחר באופציה הצבאית. כך תכנן טראמפ את התקיפה בסוריה

נשיא ארה"ב הזדעזע מתמונות "התינוקות היפים" שמתו במתקפה הכימית באידליב, והורה לאנשיו להכין רשימת אפשרויות להענשת אסד. מבין סנקציות, לחץ דיפלומטי ופעולה צבאית הוא בחר באחרונה והעדיף להסתמך על יועציו הצבאיים במקום על היועצים הפוליטיים. מהבית הלבן ועד לארוחה באחוזה בפלורידה עם נשיא סין - כך תוכננה הפעולה האמריקנית ב-3 ימים

 

 

שעות ספורות לאחר שמתקפה כימית בסוריה הרגה ביום שלישי עשרות אזרחים, יועצי המודיעין של דונלד טראמפ הראו לו הוכחה שהנשיא הסורי בשאר אסד עומד מאחורי הזוועה. כך סיפרו גורמי ממשל אמריקניים.

 

עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

 

בכירים בממשל האמריקני שהיו מעורבים בשיחות האחרונות שהתקיימו בבית הלבן בנושא הסורי אמרו שטראמפ, שבמשך זמן רב אמר שהעדיפות האמריקנית העליונה בסוריה צריכה להיות המלחמה ב"מדינה האיסלאמית" (דאעש), הורה מיד להכין רשימת אפשריות להענשת אסד.

  

 

 

קרא לאובמה לא לתקוף בסוריה ועשה זאת בעצמו. טראמפ (צילום: AFP) (צילום: AFP)
קרא לאובמה לא לתקוף בסוריה ועשה זאת בעצמו. טראמפ(צילום: AFP)
 

 

במשבר הגדול הראשון שלו בעולם מאז כניסתו לבית הלבן ב-20 בינואר, הסתמך טראמפ על מומחים צבאיים במקום על היועצים הפוליטיים ששלטו בניהול מדיניות החוץ האמריקנית בשבועות הראשונים של הנשיאות שלו. גורמי ממשל העידו שטראמפ הראה נכונות לפעול במהירות בנושא הסורי, אף שבעבר הטיף נגד מעורבות צבאית אמריקנית באחד מאזורי הסכסוך הגדולים ביותר בעולם. בספטמבר 2013 היה זה טראמפ, איל נדל"ן מניו יורק, שפרסם ציוץ בטוויטר שבו קרא לנשיא המכהן ברק אובמה שלא לתקוף בסוריה לאחר מתקפה כימית קטלנית נגד אוכלוסייה אזרחית. "שוב, למנהיג הטיפש מאוד שלנו, אל תתקוף בסוריה - אם תעשה זאת דברים רעים רבים יקרו. מהמאבק הזה ארה"ב לא תקבל שום דבר!", צייץ טראמפ ברשת החברתית לפני כארבע שנים.

 

"הנשיא העיר כמה נקודות וביקש ללטש את האפשרויות"

ביום חמישי הורה טראמפ על התגובה האמריקנית למתקפה הכימית באידליב - שיגור טילי שיוט מדגם "טומהוק" על בסיס חיל האוויר הסורי א-שעיראת במחוז חומס. לטענת הפנטגון, בסיס חיל האוויר הסורי שימש לאחסון הנשק הכימי שבו השתמשו במתקפה בעיירה ח'אן שייחון. "אני חושב שזה מראה שהנשיא טראמפ מוכן לפעול כשממשלות ושחקנים חוצים את הגבול. זה ברור שהנשיא טראמפ העביר את המסר הזה לעולם", אמר מזכיר המדינה האמריקני רקס טילרסון לכתבים.

 

גורמי ממשל בכירים אמרו שהם נפגשו עם טראמפ ביום שלישי בערב והציגו בפניו כמה אפשרוית, כולל סנקציות, לחץ דיפלומטי ותוכנית צבאית להכות בסוריה שהוכנה זמן רב לפני שהוא נכנס לתפקיד נשיא ארה"ב. "היו לו שאלות רבות והוא אמר שהוא רוצה לחשוב על זה, אבל היו לו גם נקודות שהוא רצה להעיר. הוא רצה ללטש את האפשרויות", אמר גורם אמריקני.

 

טילי השיוט האמריקניים נורו לעבר המטרות בזמן שטראמפ ערך ארוחת ערב עם עמיתו הסיני שי באחוזתו בפלורידה, מאר א-לאגו (צילום: AP) (צילום: AP)
טילי השיוט האמריקניים נורו לעבר המטרות בזמן שטראמפ ערך ארוחת ערב עם עמיתו הסיני שי באחוזתו בפלורידה, מאר א-לאגו(צילום: AP)
ביום רביעי בבוקר אמרו יועציו הצבאיים של טראמפ שהם יודעים שבסיס חיל האוויר הסורי שימש לשיגור המתקפה הכימית ושהם עקבו אחרי מטוסי הקרב מדגם סוחוי 22 שביצעו את התקיפה. טראמפ אמר להם להתמקד בתוכניות הצבאיות. "זה היה עניין של להוציא את האבק מתוכניות ישנות ולהתאים אותן למטרה ולעיתוי שנקבעו", אמר גורם ממשל אחר. בשעות אחר הצהריים הופיע טראמפ בגן הוורדים של הבית הלבן ודיבר על מתקפה "בלתי נתפשת" נגד "תינוקות כל כך יפים" ששינתה את הגישה שלו כלפי אסד. כשנשאל אם הוא מנסח מדיניות חדשה לגבי סוריה, השיב הנשיא האמריקני: "אתם תראו".

 

אישר את ירי טילי השיוט בסוריה והלך לאכול עם נשיא סין

בשעות אחר הצהריים המאוחרות נפגשו ראשי המטות המשולבים של צבא ארה"ב בפנטגון כדי להשלים את התוכנית לתקיפה צבאית בסוריה. באותה עת עשה טראמפ את דרכו לאחוזתו בפלורידה, מאר א-לאגו, לקראת הפסגה שלו עם נשיא סין שי ג'ינפינג. בפגישה שערך באחוזתו בפלורידה חתם טראמפ על אישור ירי הטילים האמריקניים בסוריה והמשיך לארוחת ערב עם הנשיא הסיני.

 

שתי ספינות קרב אמריקניות - USS Ross ו- USS Porter- ירו 59 טילי שיוט ממזרח הים התיכון לבסיס חיל האוויר בסביבות 20:40 (שעון ארה"ב) בדיוק כששני הנשיאים סיימו את ארוחת הערב שלהם ביחד.

 

האסטרטג הבכיר נשאר מחוץ לתמונת המבצע. באנון (משמאל) עם טראמפ בבית הלבן (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
האסטרטג הבכיר נשאר מחוץ לתמונת המבצע. באנון (משמאל) עם טראמפ בבית הלבן(צילום: רויטרס)


ילד שנפגע במתקפה הכימית באידליב (צילום: AP) (צילום: AP)
ילד שנפגע במתקפה הכימית באידליב(צילום: AP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

במהלך שלושה ימים של פגישות, יועצי המפתח של טראמפ היו יועצו לביטחון לאומי ה.ר. מקמאסטר, שר ההגנה ג'יימס מאטיס וראש המטות המשולבים ג'וזף דנפורד.

 

מאז תחילת כהונתו של טראמפ בינואר דווח על לא מעט יריבויות בבית הלבן, האחרונה שבהן בין היועץ לביטחון לאומי של טראמפ מקמאסטר לבין האסטרטג הבכיר של הנשיא האמריקני, איש הימין הקיצוני סטיב באנון, שביום רביעי איבד את מושבו במועצה לביטחון לאומי בדיוק בשעה שההכנות הצבאיות לפעולה בסוריה בעיצומן.

 

מחלקת המדינה בראשות טילרסון עדכנה אתמול את בעלות בריתה של ארה"ב על תקיפה מיידית בסוריה מבלי לפרט מעבר לכך. אלא שהצעד הכעיס את רוסיה, בעלת הברית המרכזית של אסד באזור, וככל הנראה חיסל כל סיכוי לשיתוף פעולה קרוב בין מוסקבה לבין וושינגטון, שטראמפ עצמו קיווה להשיג, בייחוד במלחמה נגד ארגון הטרור הסוני "המדינה האיסלאמית" (דאעש).

 

טילרסון דחה את הטענות שבעצם התקיפה בסוריה זנח טראמפ את התמה המרכזית של מדיניות החוץ שלו "אמריקה תחילה". גורם ממשל אחר שהיה מעורב בהכנות לתקיפה בסוריה אמר שירי טילי השיוט לעבר מטרות של משטר אסד היה "חד פעמי" ולא התחלה של הסלמת המעורבות האמריקנית באזור.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
לקח אחריות. טראמפ
צילום: רויטרס
מומלצים