שתף קטע נבחר

הדהים את העולם: דונלד טראמפ נבחר לנשיא ה-45 של ארה"ב

דרמה מדהימה בבחירות: המיליארדר הניו-יורקי הביס את הילרי קלינטון ונבחר לנשיא ה-45. טראמפ ניצח ברוב מדינות המפתח, החזיר את השליטה בוושינגטון לרפובליקנים וב-20 בינואר הוא ייכנס לבית הלבן עם אשתו מלניה. הלם במטה הדמוקרטי: "קלינטון צלצלה לטראמפ, הודתה בהפסדה ובירכה אותו על ניצחונו הגדול"

 

 

דונלד טראמפ הוא הנשיא ה-45 של ארצות הברית. המיליארדר הניו-יורקי הדהים את הילרי קלינטון ואת העולם כשהביס אותה כמעט בכל מדינות המפתח, והחזיר את השליטה בוושינגטון לידי המפלגה הרפובליקנית. ב-20 בינואר הוא ורעייתו מלניה ייכנסו לבית הלבן. צפו במשדר מיוחד מהבוקר שאחרי דרמת הענק בארצות הברית, והתעדכנו בבלוג חי, דקה אחר דקה. כך נראות התוצאות במפת האלקטורים.

 

עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

 כל העדכונים, הפרשנויות ומפת האלקטורים בעמוד הבחירות המיוחד - ארה"ב בוחרת 2016

 

"זה כבוד עליון וזכות להציג את הנשיא הנבחר של ארה"ב", פתח טראמפ את נאום הניצחון. "תודה רבה לכולכם, אני מצטער שהמתנתם לי הרבה זמן". הוא אמר כי זוהי העת עבור אמריקה לרפא את פצעי הפילוג, וסיפר שיריבתו קלינטון צלצלה לברך אותו ושהוא בירך אותה על המרוץ הקשה שניהלה מולו לבית הלבן. "אנחנו מחדשים את החלום האמריקני. נבנה מחדש את הערים ונחזיר מיליונים לעבודה", אמר הנשיא הנבחר של ארה"ב. "אהיה הנשיא של כל העם האמריקני". 

 

טראמפ הוסיף כי "הגיע העת ללכת זה לצד זה כאומה מאוחדת", ושיבח שוב את יריבתו למרוץ. הוא אמר שקלינטון עבדה קשה מאוד ובמשך תקופה מאוד ארוכה "ואנחנו חבים לה תודה גדולה". הנשיא האמריקני הנבחר פנה לכל האזרחים שלא תמכו בו, אמר שהוא מבקש את עזרתם לעבוד ביחד ולאחד את ארה"ב. "לא היה לנו קמפיין", אמר טראמפ, "אלא תנועה".

 

טראמפ הוסיף: "אין חלום גדול מדי אין אתגר גדול מדי שום דבר שנרצה עבור עתידנו לא נמצא מחוץ להישג יד. אמריקה לא תתפשר על פחות מהטוב ביותר. אנחנו צריכים לבנות מחדש את הגורל של מדינתנו ולחום בגדול ולהעז. אנחנו נבחר את הטובים והחכמים ביותר. יש לנו תוכנית כלכלית נהדרת. נכפיל את הצמיחה שלנו בתור הכלכלה הכי חזקה בעולם ובאותו זמן נסתדר עם כל המדינות שרוצות לצמוח איתנו".

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

דונלד ומלניה טראמפ אחרי הניצחון (צילום: AFP) (צילום: AFP)
דונלד ומלניה טראמפ אחרי הניצחון(צילום: AFP)

טראמפ בנאום הניצחון שלו ()
טראמפ בנאום הניצחון שלו

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)


 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 

 

חיוכים בדרך לבית הלבן. טראמפ עם משפחתו וסגנו  ()
חיוכים בדרך לבית הלבן. טראמפ עם משפחתו וסגנו

עם משפחתו וסגנו בלילה הדרמטי ()
עם משפחתו וסגנו בלילה הדרמטי

טראמפ הודה למשפחתו ולתומכיו: "קודם כל להוריי שמסתכלים עליי מלמעלה. למדתי כל כך הרבה מהם, הם היו נהדרים מכל בחינה. אני רוצה גם להודות לאחיותי מריאן ואליזבת שנמצאות איתנו הלילה, איפה הן? הן כאן איפשהו, הן מאוד ביישניות. ולאחי רוברט חברי הטוב. גם לאחי המנוח פרד, למלאנייה ודון, ואיוונקה, ואריק, וטיפאני, ובארון, אני אוהב אתכם ואני מודה לכם ובמיוחד שסבלתם את כל השעות האלה, זה היה קשה".

 

סגנו המיועד של טראמפ, מושל אינדיאנה מייק פנס, עלה ראשון לדבר עם התומכים ואמר שהוא אסיר תודה ושמנהיגותו של טראמפ וחזונו יהפכו את אמריקה לשוב גדולה. "זהו לילה היסטורי", אמר פנס ולאחר מכן הציג על הבמה את הנשיא הנבחר של ארה"ב.

 

"לא היה לנו קמפיין, הייתה לנו תנועה"

הנשיא האמריקני הנבחר פנה לכל האזרחים שלא תמכו בו, אמר שהוא מבקש את עזרתם לעבוד ביחד ולאחד את ארה"ב. "לא היה לנו קמפיין", אמר טראמפ, "אלא תנועה". לדבריו, הגברים והנשים האמריקנים שנשכחו מאחור לא יישכחו עוד. "אנחנו הולכים לתקן את הערים שלנו ולבנות מחדש כבישים ראשיים ותשתיות. "אשים מיליוני אנשים בעבודות על תשתיות", אמר טראמפ והוסיף שהוא ידאג לוותיקי המלחמה האמריקנים.

 

בשעות הראשונות של ההצבעה עוד אמר יועץ בכיר במטה טראמפ לרשת CNN כי "יידרש נס כדי שננצח" - אבל עם קבלת עוד ועוד תוצאות זה נראה אחרת לגמרי, ובסופו של דבר התוצאה הסופית הראתה ניצחון מזהיר למועמד הרפובליקני, ניצחון שכמעט איש מהסוקרים לא צפה.

 

עוקב אחר התוצאות עם סגנו  ()
עוקב אחר התוצאות עם סגנו
  

 

הניצחונות המשמעותיים ביותר של איל הנדל"ן היו במדינות שנחשבו כל העת לאלו שמנבאות את זהות הנשיא. באוהיו החשובה, שמאז 1964 בחרה תמיד במנצח בבחירות, הוא גבר על קלינטון וכך גם בפלורידה הגדולה שמעניקה 29 אלקטורים. טראמפ סחף גם את צפון קרוליינה הקריטית, שמחלקת 15 אלקטורים וכן את איווה ופנסילבניה.

 

מנגד, במטה קלינטון בניו יורק שרר הלילה הלם מוחלט. החיוכים והאופטימיות של תחילת הערב התחלפו בפרצופים המומים, שמנסים להבין איך מי שכונתה על ידי הנשיא ברק אובמה כ"מתמודדת הכשירה בהיסטוריה" לא מצליחה לגרוף ניצחון מול מועמד מעורר מחלוקת. קלינטון, בת 69, הייתה בבית הלבן כגברת הראשונה - אבל ניסיונה להיות הנשיאה הראשנה של ארצות הברית לא צלח.

 

חגיגות ושאגות שמחה במטה טראמפ (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
חגיגות ושאגות שמחה במטה טראמפ(צילום: רויטרס)
 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

טראמפ, בן 70, נלחם הן בדמוקרטים והן במפלגתו שלו, המפלגה הרפובליקנית. בכירים רפובליקנים רבים הודיעו כי לא יתמכו בו, והחשש במחנהו היה שגם השערוריות שעוררו אמירותיו על נשים והטענות להטרדות מיניות יגרעו ממנו מצביעים, ובעיקר מצביעות. אמש התברר כי הנשיא הרפובליקני לשעבר ג'ורג' בוש הבן ואשתו לורה לא הצביעו לטראמפ, אלא הותירו את משבצת המועמד לנשיאות ריקה - אבל עשרות מיליונים אחרים בחרו בו, והובילו לאחת מהפתעות הבחירות הגדולות ביותר.

 

כמו בכל הקמפיין, גם ביום הבחירות עצמו התלונן טראמפ על שחיתויות. עורכי דינו הגישו תביעה בגלל שקלפי בלאס וגאס נותרה פתוחה ב-4 בנובמבר מעבר לשעות שנקבעו מראש – לטענתם כדי להטות את התוצאות לטובת הדמוקרטים - ובית המשפט דחה את התלונה. גם בעת שהצביע אמר טראמפ כי "אנחנו תמיד מודאגים" מהונאה בבחירות - אבל בסיכומו של דבר הוא זה שחגג, וכל הטענות לשחיתויות נשכחו. 

 

עוד לפני ההכרזה הרשמית על ניצחונו של טראמפ ברשתות הטלוויזיה האמריקניות, כבר רעדו השווקים בעולם. הדולר צנח וגם הפסו המכסיקני צלל ביותר מ-10%, על רקע החשש במכסיקו מבחירת טראמפ, לאחר שזה הבטיח כי יקים חומה בגבול בינה לבין ארצות הברית. גם בחוזים העתידיים בבורסה בוול סטריט נרשמו ירידות חדות, בבורסה בטוקיו נרשמו נפילות במסחר עצמו, וגם מחירי הנפט ירדו.

 

מבחינת ישראל, מהרבה בחינות בירושלים יש סיבות רבות לשמוח - ישראלים בכירים שמכירים את טראמפ היטב אומרים שהוא פרו ישראלי מובהק. הוא מוקף ביהודים רבים, והבטיח במהלך הקמפיין בין היתר להכיר בסיפוח ההתנחלויות, להעביר את השגרירות האמריקנית לירושלים ולבטל את הסכם הגרעין עם איראן. מנגד, בהתחשב ברקורד העסקי שלו, האיש נוטה להסתכסך עם שותפיו וידוע בהתנהגות אימפולסיבית - מה שמשאיר לא מעט סימני שאלה.

 

 

בהכנת הידיעה השתתף איתמר אייכנר. הפקה וצילום בניו יורק: עידן ארבלי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
המנצח הגדול, דונלד טראמפ בנאום הניצחון שלו
צילום: AFP
מומלצים