שתף קטע נבחר

מחלוקת בקבינט: כץ תומך במתן טיפול לילדים הסורים שנפגעו מגז, ליברמן מתנגד

חבר הקבינט ישראל כץ אמר כי ישראל צריכה להראות דוגמה ולקלוט את הילדים לטיפול רפואי. שר הביטחון: "השאלה לא עלתה בשום פורום". מחלוקת גם בשאלת קליטת 100 יתומים סורים: דרעי בעד, נתניהו ורוב השרים נגד

 

 

 

מחלוקת חריפה בין חברי הקבינט המדיני-ביטחוני בשאלה אם על ישראל להעניק טיפול רפואי לילדים שנפגעו מגז סארין בתקיפה הכימית של משטר בשאר אסד באידליב בשבוע שעבר. שר התחבורה והמודיעין ישראל כץ, אחד מחברי הקבינט, פנה בשבוע שעבר לראש הממשלה ולשר הביטחון בהצעה להעניק טיפול רפואי לאותם ילדים.

 

הצעתו של כץ עוררה התנגדות מצד צה"ל ומערכת הבטחון מאחר והדבר מחייב שיתוף פעולה עם הטורקים. גם שר הבטחון אביגדור ליברמן מתנגד לכך בנימוק שיש קשיים רבים בתיאום מהלך כזה מול טורקיה.

אחד הילדים שנפגעו במתקפה הכימית (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אחד הילדים שנפגעו במתקפה הכימית(צילום: AFP)

כץ, עם זאת, מתעקש שישראל צריכה להראות דוגמה ולקלוט את הילדים האלה לטיפול רפואי. "אני רואה את חובתנו כיהודים וכישראלים להעניק סיוע לנפגעי מתקפת הגז בסוריה, בהם ילדים רבים", אמר. "צה"ל כבר ביצע משימות מורכבות מאלה ואסור לנו לעמוד מנגד ולהימנע מלמלא את חובתנו".

 

שר הביטחון ליברמן מסר בתגובה: "השאלה מעולם לא עלתה בשום פורום - לא בממשלה, לא בקבינט ולא בפורומים פנימיים של משרד הביטחון".

 

זאת לא המחלוקת היחידה בין חברי הקבינט, שידונו היום (א') אחר הצהריים במצב בסוריה בעקבות התקיפה הכימית והתגובה האמריקנית חסרת התקדים, וההשלכות על ישראל. שר הפנים וחבר הקבינט אריה דרעי מציע לקלוט 100 יתומים סורים ולהעניק להם מעמד תושבות. דרעי אישר מתווה שגובש במשותף על ידי משרד החוץ, רשות האוכלוסין וההגירה והסוכנות היהודית.

 

ראש הממשלה נתניהו ורוב שרי הקבינט מתנגדים בתוקף לכל קליטה של פליטים שיש בה מתן מענק תושבות. עמדת שרים בקבינט היא שקליטת פליטים תערב את ישראל בסוגיה הסורית - דבר שהיא מקפידה להימנע ממנו. שרים מזכירים את התקרית הקשה ברמת הגולן, אז אמבולנס צבאי הוביל מורדים לטיפול רפואי והדרוזים בגולן עשו בהם לינץ' בעקבות הפגיעה בדרוזים בסוריה.

 

על הפעולה האמריקנית עצמה - ירי טילי הטומהוק - בירך השר ישראל כץ ואמר כי מדובר "במהלך בעל משמעות ערכית ואסטרטגית. זו תגובה מתבקשת של מעצמה עולמית לחציית קווים אדומים על ידי רודן ברוטאלי, ואיתות ברור גם לציר בהובלת איראן התומך בו. אני מקווה שההכרה שהמשטר הסורי והאיראני הם איום ממשי על יציבות האזור מחלחלת ומביאה לשינוי יסודי במדיניות האמריקנית באזור. זה אינטרס אזורי רחב".


פורסם לראשונה 08/04/2017 23:56

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים