שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם

  אלפי שקלים בשנה: כמה נרוויח מתוכנית כחלון

  מקום המגורים, השכר הנוכחי וגיל הילדים ישפיעו על התוספת לנטו שכל משפחה תקבל. "המדינה מבינה שצריך להשתתף בהוצאה של ההורים, זו התחלה של משהו טוב", אמרה אם לשלושה. כמה בדיוק תרוויחו? שלושה תרחישים

   

   

   

  לתוכנית הכלכלית שהציג משה כחלון אמנם נדרשים שינויי חקיקה, אבל אם ראש הממשלה בנימין נתניהו שמודר ולא עודכן בפרטיה אכן יאמץ אותה - כפי שרמזו בסביבתו כשאמרו שהם "בוחנים זאת בחיוב" - משפחות עובדות רבות ייהנו מתוספת משמעותית מאוד לנטו. אבל כמה בדיוק ירוויח כל אחד? זה משתנה על פי מקום המגורים, השכר הנוכחי וגיל הילדים.

   

  עם פרסום התוכנית, הציגו במשרד האוצר שלוש משפחות שונות, ופירטו כיצד התוכנית - אם תאומץ במלואה - תשפיע עליהן. במשפחה א' גבר שמרוויח 4,750 שקל ואישה שמשתכרת 3,600 בלבד. יש להם שני ילדים - בן שבע ובן שלוש - והם גרים ביישוב באשכול סוציו-אקונומי 4 (נמוך יחסית). התוכנית תביא להם תוספת הכנסה של 12,580 שקל בשנה לנטו - 7,000 בעקבות סבסוד הצהרונים לכיתות א' וב', ו-5,850 מהגדלת מענק העבודה לגברים (מס הכנסה שלילי).

  פרטי התוכנית ()
  פרטי התוכנית

  זוג א' - עוד 12,580 שקל בשנה ()
  זוג א' - עוד 12,580 שקל בשנה

  במשפחה ב' גבר שמשתכר 12 אלף שקל, אישה שמרוויחה 8,000 שקל ושלושה ילדים (7, 4 ותינוק). הם גרים ביישוב ברמה סוציו-אקונומית 7. סבסוד הצהרונים יעניק להם עוד 2,000 שקל בשנה, והעלאת נקודות זיכוי עוד 7,740 שקלים - ובסך הכול 9,740 שקל בשנה לנטו.

   

  התרחיש השלישי, משפחה ג' אם תרצו - אב שמרוויח 12 אלף שקל, אם שמשתכרת 15 אלף שקל ושני ילדים (7 ו-4). הם גרים ביישוב באשכול סוציו-אקונומי10-8 וירוויחו עוד 9,240 שקל לנטו בשנה, מרביתו מהתוספת לנקודות הזיכוי (7,740 שקלים) ומיעוטו מסבסוד הצהרונים (1,500 שקלים). בנוסף, כל משפחה ומשפחה תיהנה ממאות שקלים נוספים להכנסה הפנויה, עקב ביטול המכסים על ביגוד לתינוקות, הנעלה וסלולרי.

  כחלון במסיבת העיתונאים (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  כחלון במסיבת העיתונאים(צילום: מוטי קמחי)

  זוג ב' - תוספת של כמעט 10,000 שקל לשנה ()
  זוג ב' - תוספת של כמעט 10,000 שקל לשנה

  עדי מן, יו"ר ועד הגנים במודיעין ויו"ר הגנים בפורום ועדי ההורים הישוביים, היא אמא לשלושה ילדים (9 חודשים, 5 ו-6). "ההשלכות הכלכליות יהיו נהדרות אם יהיה סבסוד", אמרה. "מדובר ב-300 שקלים בחודש עבור שניים מהילדים, ולמרות שזה נשמע מעט, זה מאוד משמעותי. אם אני חוסכת עכשיו 300 שקל בחודש, בגיל 18 לילד שלי יהיה כסף לאוניברסיטה. זה לא דבר של מה בכך. עצם העובדה שהמדינה מבינה שיש פה צורך של השתתפות בהוצאה של ההורים, של מעמד הביניים, זה כבר פתח, התחלה של משהו חדש וטוב".

   

  אחז אגם, הורה לארבעה בנים שעל אחד מהם תקפה ההטבה של הצהרונים, אמר כי "זו התחלה טובה, אם כי מדובר בהקלה שהיא לא כל כך משמעותית. אני מקווה מאוד שהאיכויות של הצהרונים לא ייפגעו בגלל הורדת המחירים. אסור שההטבה הזו תבוא על חשבון כוח אדם, איכות ותכנים".

   

  מפורום וועדי ההורים הישוביים, שהיו שותפים למהלך, נמסר: "אנו לומדים כעת את תוכניתו של שר האוצר בכל הפרטים הנוגעים להורי ישראל (סבסוד הצהרונים ונקודות הזיכוי). אין ספק שתוכנית זו מהווה צעד משמעותי קדימה, אבל נבדוק ונדון בכל הפרטים, כולל תכולת הצהרון ואופן הסבסוד של המדינה לכל ילד. צהרון איכותי לכולם, במחיר הוגן ואחריות של המדינה, הם התנאים היסודיים".


  פורסם לראשונה 18/04/2017 23:49

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: מוטי קמחי
  כחלון במסיבת העיתונאים
  צילום: מוטי קמחי
  מומלצים