שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  הקשר המפתיע בין זיהום אוויר לכולסטרול הטוב

  מחקר חדש בארה"ב מצא קשר בין חשיפה לזיהום אוויר ובין ירידה ברמת הכולסטרול "הטוב" - HDL, שמפנה שומנים מסוכנים מהדם. התוצאה: סיכון מוגבר למחלות לב וכלי דם לנחשפים לחלקיקי זיהום

  עדות נוספת לסכנות זיהום האוויר על בריאותנו: מחקר חדש מצא כי אנשים שחיים בקרבת מקורות זיהום אוויר תחבורתי עלולים להיות בסיכון גבוה יותר ללקות במחלות לב, זאת משום שחלקיקי הזיהום הזעירים מפחיתים את רמות הכולסטרול "הטוב" HDL. המחקר פורסם בכתב העת Arteriosclerosis.

   

  כולסטרול HDL אחראי על פינוי השומנים המסוכנים שגורמים לחסימות כלי דם, ובכך מסייע בהורדת הסיכון ללקות במחלות לב.

   

  במחקר החדש נבדקו 6,654 גברים ונשים שגילם הממוצע היה 62, מחציתם מעשנים בהווה או בעבר. כ-16% מהמשתתפים נטלו תרופות להורדת כולסטרול, וכ-45% סבלו מלחץ דם גבוה. אף אחד מהנבדקים לא סבל ממחלת לב וכלי דם בתחילת המחקר.

   

  קראו גם:

  זיהום אוויר: ישראל במקום 40 בעולם, פ"ת הכי מזוהמת

  חיפאיות? היזהרו: זיהום אוויר בהריון מעלה סיכון ללידה מוקדמת

  מחקר: זיהום אוויר מכפיל הסיכון ללקות באלצהיימר

   

  החוקרים התמקדו ברמות זיהום המכונות PM2.5 – תערובת מוצקים וטיפות נוזליות שחלקיקיה קטנים מ-2.5 מיקרומטר, ויכולים להכיל אבק, לכלוך, פיח ועשן, ובפחמן שחור – רכיב של זיהום חלקיקי שנוצר כתוצאה משריפת דלקים.

   

  חלקיקי הזיהום המסוכנים נפלטים מכלי רכב, מפעלים ומקורות תעשייתיים אחרים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  חלקיקי הזיהום המסוכנים נפלטים מכלי רכב, מפעלים ומקורות תעשייתיים אחרים(צילום: AFP)

   

  החוקרים בדקו, על פי כתובות המגורים של המשתתפים, את רמת החשיפה הממוצעת שלהם לחלקיקי PM2.5 ופחמן שחור במשך 12 חודשים. במקביל, נבדקו גם רמות הכולסטרול HDL של הנחקרים, ומדד נוסף שנחשב בקרב מדענים כדרך מדויקת להערכת סיכון למחלות לב ומכונה "ספירת חלקיקי HDL".

   

  ממצאי המחקר הראו כי אלה שנחשפו לרמות גבוהות יותר של פחמן שחור היו בעלי רמות נמוכות יותר של הכולסטרול הטוב, בהשוואה למשתתפים עם חשיפה מועטה לזיהום או ללא חשיפה כלל. ההבדל היה קטן, אך לדברי החוקרים – משמעותי מבחינה סטטיסטית. חשיפה גבוהה יותר לפחמן שחור במשך שנה נמצאה קשורה גם לספירת חלקיקי HDL נמוכה יותר.

   

  "אנחנו עדיין לא בטוחים לגמרי מדוע זיהום אוויר עלול להוריד את ה-HDL", אמרו החוקרים, "אבל ייתכן שתגובות דלקתיות לזיהום האוויר משנות חלק מהחלבונים בכולסטרול הטוב, מה שהופך אותו לפחות יעיל בהגנה על הגוף מפני מחלות לב וכלי דם".

   

  מחקרים קבעו: מגורים באזורי זיהום גבוה מסוכנים לבריאות

  מחקרים רבים כבר הראו בעבר כי זיהום האוויר מסכן לא רק את מערכת הנשימה ובכך מגביר את שכיחות מחלות הריאה, אלא גם עלול לגרום להתקף לב ושבץ. חלק מהמחקרים הראו כי נשימת אדי זיהום ממנועי דיזל מפריעה ליכולת פירוק קרישי דם.

   

  מחקרים אחרים, שכללו אלפי אנשים, מצאו כי זיהום האוויר בעיר מגביר את סיכון התמותה ממחלות לב ושבץ מוחי. החוקרים גילו כי חלקיקים זעירים בזיהום האוויר, בעיקר אלה שנפלטו מאגזוזי כלי רכב, מפעלים ומקורות תעשייתיים אחרים, היו המרכיבים העיקריים שהביאו לסיכון התמותה המוגבר.

   

  חוקרים בעבר מצאו כי נשים שגרו בקרבה הגדולה ביותר לאזורים בעלי שיעור זיהום גבוה היו בסיכון הגבוה ביותר לבריאותן, בעוד נשים שהתגוררו בערים נקיות יותר היו בעלות הסיכון הנמוך ביותר למות ממחלות לב וכלי דם. עוד הראו ממצאי המחקר כי כל עלייה של 10 יחידות בריכוז החלקיקים המזהמים באוויר, הביאה לעלייה של 76% בסיכון למות ממחלות לב. ככל שהחשיפה למזהמים הייתה ארוכה יותר - כך גדל סיכון התחלואה.

   

  ומה עושים בזמן שאדם לוקה בהתקף לב? צפו:

   

   

      

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  הכולסטרול הטוב מסייע במניעת התקפי לב
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים