שתף קטע נבחר

6,500 חיילים בודדים בצה"ל: "דואגים שאף אחד מהם לא יישאר לבד"

מנכ"ל ארגון ידידי צה"ל בארה"ב ובפנמה (FIDF), אלוף (מיל') מאיר כליפי-אמיר: "שמנו למטרה לעמוד לצידם של החיילים הבודדים ולתמוך בהם במהלך שירותם הצבאי ולאחריו". יו"ר "יחד למען החייל" האלוף (במיל') יורם יאיר (ייה): " הכרת התודה האמיתית היא בידיעה שהחיילים הבודדים מרגישים כאן בבית ושלא חסר להם דבר"

בשיתוף ארגון ידידי צה"ל בארצות-הברית ובפנמה - FIDF ו"יחד למען החייל"

 

6,500 חיילים בודדים משרתים כיום ביחידות צה"ל השונות, למעלה ממחציתם כלוחמים וכתומכי לחימה ביחידות הקרביות. מי שמסייעים לאותם חיילים, בין היתר במימון טיסות למפגשים עם ההורים בחו"ל, בדיור ובימי כיף - הם ארגון ידידי צה"ל בארצות-הברית ובפנמה - FIDF ו"יחד למען החייל" (הגוף המאוחד של קרן לב"י והאגודה למען החייל). ביום חמישי האחרון ערכו שני הארגונים יום כיף לאלפי החיילים הבודדים. אז מי הם אותם הארגונים המגייסים תרומות למען החיילים הבודדים.

 

אלוף (מיל') מאיר כליפי-אמיר, מנכ"ל ארגון ידידי צה"ל בארה"ב ובפנמה (FIDF) סיפר על פעילות הארגון: "ארגון ידידי צה"ל בארה"ב ובפנמה (Friends of the IDF, FIDF) הוקם לפני 36 שנה על-ידי ניצולי שואה שהיגרו לאמריקה ומטרתו היא לתמוך את חיילי צה"ל במגוון תוכניות חינוך ורווחה כמו גם את נכי ופצועי צה"ל ומשפחות השכול. הארגון פועל כיום ביותר מ-20 סניפים עליהם נמנים מעל 150 אלף תומכים פעילים. תורמי ה-FIDF רואים בעשייתם למען חיילי צה"ל חשיבות עליונה והשקעה בעתידה ובטחונה של מדינת ישראל".

 

במרכז התמונה - אלוף (מיל') מאיר כליפי-אמיר, מנכ"ל ארגון ידידי צה"ל בארה"ב ובפנמה (FIDF) (צילום: שחר עזרן) (צילום: שחר עזרן)
במרכז התמונה - אלוף (מיל') מאיר כליפי-אמיר, מנכ"ל ארגון ידידי צה"ל בארה"ב ובפנמה (FIDF)(צילום: שחר עזרן)

 

האלוף במיל' כליפי הוסיף: "בזכות תרומתם הנדיבה, גייס FIDF ב-2016 מעל 118 מיליון דולר לרווחת חיילי צה"ל - עובדה הממצבת את FIDF כארגון הגדול בעולם התומך בחיילי צה״ל. על מנת להבין את עוצמת ההשפעה של הארגון אציין כי במהלך 2016 תמך FIDF בכ-73 אלף חיילים וחיילות במהלך שירותם הצבאי ולאחריו, במגוון תוכניות חינוך ורווחה כגון השלמת השכלת יסוד, מלגות להשכלה גבוהה במסגרת תכנית IMPACT! , תמיכה בחיילים הבודדים כולל הטסתם לביקור משפחותיהם בחו"ל, סיוע כלכלי לחיילים מעוטי יכולת, תמיכה בבני משפחה שאיבדו את יקיריהם בצבא, סיוע לפצועי ונכי צה"ל, אימוץ של שמונה חטיבות סדירות ו-66 גדודים, טייסות ושייטות כמאמץ המרכזי בפרויקט 'אמץ לוחם', והקמתם של בתי חייל, תשתיות ומבני רווחה ברחבי הארץ. כל אלו תורמים למורל ורוח החיילים מעצם הידיעה שבמרחק אלפי קילומטרים מעבר לים, ישנם אנשים שדואגים להם, מזדהים איתם ועומדים לצידם". 

 

על הסיוע לחיילים ככלל ולחיילים הבודדים בפרט, סיפר יו"ר "יחד למען החייל" האלוף (במיל') יורם יאיר (ייה): "'יחד למען החייל' הוא הגוף המרכזי המוביל את הפעילות לרווחת חיילי צה"ל. הדרך היחידה כיום לתרום לחיילי ויחידות צה"ל עוברת ב'יחד למען החייל' כאשר הארגון פועל לפי הכלל- 100% מכל תרומה מועברים במלואם לייעדם. 'יחד למען החייל' מוביל עשרות פרויקטים לרווחת חיילי צה"ל, מפעיל 10 בתי חייל ברחבי הארץ בהם לנים מדי לילה כ-2,000 חיילים וכ-100 דירות בפריסה ארצית , ביתם של כ-600 חיילים בודדים. כמו כן מפעיל הארגון שני כפרי נופש גדולים לחוף הים המארחים גדודים לוחמים לפעילות נופש והנאה. 'יחד למען החייל' מפעיל אלפי מתנדבים בכל הארץ, המקיימים פעילות לטובת חיילי צה"ל: מזנוני דרכים לחיילים, ביקור חולים ופצועים, אימוץ חיילים בודדים ועוד".

 

יו"ר "יחד למען החייל" האלוף (במיל') יורם יאיר (ייה) (צילום: יוסי גמזו) (צילום: יוסי גמזו)
יו"ר "יחד למען החייל" האלוף (במיל') יורם יאיר (ייה)(צילום: יוסי גמזו)
 

 

הצוואה של בן גוריון

האלוף (במיל') יאיר נזכר בראש הממשלה הראשון, בעניין החיילים הבודדים: " על צה"ל הוטלו על-ידי ראש הממשלה ושר הביטחון הראשון, דוד בן גוריון, משימות לאומיות בתחום החינוך, החברה וקליטת העלייה. מפקדי צה"ל כיום, כמו מפקדי צה"ל בדורות הקודמים, אימצו את המשימות הללו מעבר למשימה להגנת מדינת ישראל. הפעולות לקליטת החיילים הבודדים, לחינוכם, והדאגה לכל מחסורם הם חלק מרכזי בפעילות צה"ל ובארגון 'יחד למען החייל' המארח אותם בבתי החייל ובדירות, דואג להם לארוחות חמות, לציוד ולכל הדרוש להם. זאת כדי לתת להם את התחושה שיש גם מחוץ לצבא מי שמחבק אותם, דואג להם ונותן להם את ההרגשה שהם חלק ממשפחה אחת גדולה".

 

האלוף (במיל') כליפי שיבח את החיילים הבודדים, שעזבו את בני משפחתם והחברים והגיעו כדי להתגייס לצה"ל: "השירות בצה"ל קשה ומורכב לכל חייל וחיילת, על אחת כמה וכמה לחיילים הבודדים. החלטתם להגיע למדינת ישראל ולהתגייס לצה"ל הינה בבחינת מעשה ציוני, אמיץ ואצילי המצביע על אמונתם, נחישותם, תחושת השליחות שבהם ואהבתם למדינת ישראל. ארגון ה-FIDF שם לו למטרה לעמוד לצידם ולתמוך בהם במהלך שירותם הצבאי ולאחריו, במגוון תכניות הכוללות קורסי הכנה לקראת השחרור, מלגות ללימודי השכלה גבוהה, מימון טיסות לביקורי משפחותיהם בעולם, סיוע פיננסי לאלו מהם הנזקקים לכך, הקמת מעונות, ארגון ימי כיף ועוד. כל אלו כביטוי להזדהות איתם, להוקרת תודה על תרומתם ועל מנת להבטיח שאף לא אחד מהם ירגיש בודד".

 

מנכ"ל ארגון ידידי צה"ל בארה"ב ובפנמה (FIDF) דיבר על חשיבות השירות של חיילים יהודים מחו"ל, המגיעים לישראל. "אני מאמין שכוחנו כעם וכצבא הוא באחדותינו והחיילים הבודדים מסמלים זאת יותר מכל", אמר האלוף (במיל') כליפי. "כחלק מצה"ל, הם מהווים את הביטוי הממשי ל'כור ההיתוך' ולצבא העם. שירותם הוא תוצר של חינוך בבית והקשר ההיסטורי בין יהדות התפוצות ומדינת ישראל. כולנו גאים בהם ובעבורי, הם מופת, מקור השראה, תקווה וביטחון שמדינת ישראל תמשיך להיבנות, לשגשג ולהוות בית בטוח לאזרחי ישראל ולעם היהודי כולו".

 

 

יו"ר "יחד למען החייל" אמר כי ארגונו דואג שהחיילים הבודדים לא ירגישו לבד בארץ. "צה"ל בעיניי הוא לא רק ארגון צבאי, אלא גם משפחה אחת גדולה המחבקת כל חייל וחיילת באשר הם. בכל ימות השנה אנחנו דואגים לחיילים הבודדים ואנו עושים זאת מתוך הרצון לתת אותם חיילים את התחושה שהם לא לבד, שהמסגרת המשפחתית אותה השאירו מאחור לטובת הצבא לא נעלמה, ויש מי שחושב עליהם ודואג להם – ממש כמו משפחה אמיתית ותומכת", אמר האלוף (במיל) יאיר.

 

הוא הוסיף כי "הפעילויות לרווחת החיילים הבודדים מבוססות על תרומות הנאספות בארץ ובחו"ל כמו יום הכיף הזה, ליל הסדר לחיילים בודדים, ביקור משפחתי בחו"ל ועוד. בתור המשפחה המחבקת והתומכת שלהם, אנו רואים לנגד עינינו את החשיבות לגייס עבורם את אותן התרומות המספקות להם רווחה, העשרה והכשרה לעתיד. כשאתה מסתכל ומבין כמה חיילים בודדים יש בצבא, אתה מבין איזה משקל עצום יש להם בתוך הצבא ו'יחד למען החייל' מעריך את הצעד הנועז והחשוב שהם עשו בהחלטה שלהם לבוא לשרת ולתרום, ולאור זאת אנו שמנו לנגד ענינו מטרה, והיא לדאוג שאף חייל לא ירגיש בודד".

 

ישראל היא הבית

האלוף (במיל') יאיר סיכם כי כל חייל צריך להרגיש בישראל שהוא בבית. "כל חייל הזקוק לסיוע מסוים ומקבל אותו, מכיר תודה מיוחדת וגדולה", הוא אמר. "בין אם מימש את הזכאות לטיסה הביתה, אם סיים שלוש שנות מגורים בבית החייל ונפרד מהצוות שטיפל בו או אם קיבל סיוע להצטיידות לקראת החג. בתחום החיילים הבודדים, אנחנו פועלים לסייע לכמעט 7,000 חיילים בודדים המשרתים בצה"ל ומתאימים עבורם את המענה המיטבי, הכרת התודה האמיתית היא בידיעה שהם מרגישים כאן בבית ושלא חסר להם דבר".

 

על החשיבות בסיוע לחיילים הבודדים במהלך השירות הצבאי שלהם, סיפר האלוף (במיל') כליפי: "ההשפעה של תמיכת FIDF על כל חייל וחיילת היא משמעותית ובהרבה מקרים ניתן לומר שהיא אף משנה חיים. היות וכך אנו עדים לגילויי תודה והערכה רבים בקרב חיילי צה"ל ומפקדיהם. מתוך כל מאות אלפי החיילים שארגון FIDF עזר להם לאורך השנים, אני יכול לספר למשל על עדי דויטש, שבשנת 1979, בהיותו לוחם בסיירת גולני, עלה על מוקש ואיבד את רגלו הימנית. במשך יותר מ-30 שנה לא יכל עדי לעסוק בענפי ספורט שכל-כך אהב. הוא מתאר את השיחה שקיבל מ-FIDF ב-2011 בה הצענו לו, במסגרת תכנית STRIDES, לטוס לניו יורק ולהתאים לו תותבות ספורט עם טכנולוגיה מתקדמת לריצה, רכיבה, ושחיה, כשיחה ששינתה את חייו מקצה לקצה. מאז, עדי משתתף בתחרויות בארץ ובעולם – מרתונים, טריאתלונים, 'איש הברזל' ועוד ומבחינתינו הוא מנצח בגדול.

 

וזה לא הכל. אלוף (במיל') כליפי הביא לדוגמה מקרה מרגש שבו חיילים בודדים שקיבלו סיוע במהלך שירותם, תורמים כעת למען חייליםהמשרתים בצה"ל: "סיפור נוסף מדגים כיצד עשיית FIDF מובילה לתרבות של מעגל נתינה שלם. מדובר בשני בוגרים של תוכנית IMPACT!, חיים אלפסי ואייל סיליס, שלא רק שהקימו משרד אדריכלים מצליח המעסיק אדריכלים בוגרי התכנית, אלא ששניהם החליטו לתרום מלגות במסגרת התןכנית ובכך לאפשר הזדמנות לאחרים כמו זו שניתנה להם ואפשרה להם להיות מי שהם כיום".

 

בשיתוף ארגון ידידי צה"ל בארצות-הברית ובפנמה - FIDF ו"יחד למען החייל"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון שרון
יום הכיף לחיילים הבודדים, בשבוע שעבר
צילום: ירון שרון
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים