שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  המחלה, הייאוש, החיים החדשים - והטרגדיה: רכבת ההרים של אמיר פרישר גוטמן

  לפני כשנה וחצי אמיר פרישר גוטמן הכריז בהתרגשות על הקאמבק הגדול שלו עם "היי פייב" - איחוד שבוטל לאחר שאובחן כחולה בסרטן ונדרש לעבור טיפולים קשים. תוך כמה חודשים הוא גילה שאינו חולה וקיבל את חייו בחזרה - ובדיוק שנה לאחר מכן, כשחגג את "יום ההולדת החדש", נסחף לים וטבע. יממה לאחר מכן, נקבע מותו בבית החולים שבו נולד לפני 41 שנה

   

  אמיר פרישר גוטמן. רכבת הרים שהסתיימה באסון (צילום: יובל חן) (צילום: יובל חן)
  אמיר פרישר גוטמן. רכבת הרים שהסתיימה באסון(צילום: יובל חן)
   

  זו הייתה תקופה של תקווה גדולה, של כאב, של אושר ושל ייאוש. תקופה שהחלה עם האיחוד המתוכנן של "היי פייב", עברה דרך מסדרונות בתי החולים וטיפולים אגרסיביים בסרטן, המשיכה עם הבשורה על האבחון השגוי - והסתיימה באסון. זו הייתה רכבת הרים מסחררת שנמשכה קרוב לשנה וחצי - שבסופה מצא אמיר פרישר גוטמן את מותו דווקא ביום שבו ביקש לחגוג את חייו.

   

  ההתרחשויות החלו דווקא בבשורה משמחת: היי פייב, להקת הבנים שאיתה פרץ בשנות ה-90, הכריזה על מופע איחוד שתוכנן לאפריל, וההתרגשות סביבם הייתה גדולה. במסיבת עיתונאים חגיגית הם בישרו על הקאמבק ההיסטורי: "זה לקח כל כך הרבה זמן והיה כרוך בהרבה דברים אבל זו הולכת להיות הופעה אמיתית ומושקעת", אמר אז. 

   

  אמיר פרישר גוטמן הלך לעולמו

  "הלב מרוסק": נפרדים מאמיר פרישר גוטמן

  המסיבה בחוף שהפכה לטרגדיה 

   

  האיחוד יצא לדרך: פרישר גוטמן וחבריו נכנסו לשעות רבות של חזרות. הם היו נחושים בדעתם להשיב עטרה ליושנה, אבל שבועות ספורים אחרי ההכרזה, הוא החל לחוש בכאבים עזים. הוא התאשפז במרץ 2016 ומיהר להרגיע את המעריצים המודאגים ששלומו טוב - אך לאחר סדרת בדיקת מקיפה אובחן כחולה בסרטן בבלוטות הלימפה.

   

   

  "קיבלתי את הבשורה והאבחון של הרופאים ואני לומד להתמודד איתה. אני אדם מאמין ואופטימי לגבי המשך הדרך שלפני. אני מבקש להודות לבעלי ינאי ולמשפחתי על התמיכה ולכל עם ישראל על העידוד, איחולי ההחלמה וגילויי האהבה שאני זוכה להם בשבועות האחרונים. אני מבקש להתרכז עכשיו בהחלמתי ומודה לצוות הרפואי על הטיפול המסור ומאמין שיחד ננצח", מסר בהודעה שהוציא בתחילת אפריל. 

   

  אמיר פרישר גוטמן במהלך הטיפולים הכימותרפיים ()
  אמיר פרישר גוטמן במהלך הטיפולים הכימותרפיים

   

  חברי היי פייב שמרו גם הם על אופטימיות ודיברו על החלמה, אך לבסוף בלית ברירה בוטל מופע האיחוד. פרישר גוטמן החל לעבור סדרת טיפולים כימותרפיים במחלקה האונקולוגית של בית החולים איכילוב בתל אביב, כשלצדו בעלו ינאי פרישר ובנם המשותף רוי.

   

  ימים לא קלים עברו על פרישר גוטמן - הטיפולים גבו מחיר מגופו, ונראה היה שהמצב חמור. הטיפולים פגעו במח העצם שלו, ורופאיו אמרו לו שיזדקק להשתלה. אך בשלב זה קיבל בשורה מפתיעה: כשהגיע למרכז רפואי אחר לקראת ביצוע ההשתלה - התעורר לראשונה החשד שקיבל טיפול שגוי וכלל לא חלה בסרטן.

   

  בעקבות המידע החדש, פרישר גוטמן טס עם בן זוגו לארה"ב ושם איששו את האבחנה - הוא לקה בקיקוצ'י, מחלה חמורה פחות ובעלת מאפיינים דומים, שאינה מצריכה טיפול אגרסיבי כל כך, וההחלמה ממנה מהירה יותר. למעשה, מדובר במחלה שחולפת מאליה, תוך כמה חודשים, ללא טיפול.

   

  שב לביתו אחרי הגילוי המפתיע (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
  שב לביתו אחרי הגילוי המפתיע(צילום: שאול גולן)

   

  חבריו סיפרו על "חזרה לחיים", ואכן גוטמן חזר לחיים ללא סרטן. "זה יום ההולדת החדש שלי", אמר על התאריך 22 ביולי, שבו התבשר כי לא חלה במחלה סופנית. "ההמתנה לחיים", סרט שתיעד את קורותיו מאז תחילת המחלה, הוקרן לראשונה באוקטובר האחרון - וגוטמן דיבר בדמעות על התהליך. "אני לא חושב שמישהו מאיתנו דמיין שככה זה ייגמר. היקום סידר סוף מדהים לסרט הזה. להסתכל ולחשוב שזה שלושה חודשים אחורה, ועכשיו אנחנו כאן בחליפות יקרות והמון נזלת, ואני בן אדם בריא עם גב מדהים - בעלי האהוב והגיבור", אמר במהלך הקרנת הבכורה בפסטיבל הסרטים בחיפה.

   

  העלאת המודעות למחלה והמאבק בה הפכו שליחות עבורו. הוא פקד את השקת המיזם "חאלאס סרטן" של סוכנת השחקנים זוהר יעקובסון, התבטא בנושא המיסים המוטלים על חולי סרטן, ודיבר בדיון של ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת על הקשיים שעומדים בפני חולים במחלות ממאירות עם ההחלמה. "מחלימים מסרטן נקראים לחזור מיד לעבודה", אמר אז, "ולשלם מס הכנסה רטרואקטיבית". במקביל קידם חוק להגנה על חולי סרטן שעברו טיפולים, שבמסגרתו יישמרו זכויותיהם הסוציאליות במשך חצי שנה מתום הטיפולים. 

   

   

  "היקום סידר סוף מדהים לסרט הזה". פרישר גוטמן בהקרנת הסרט הדוקומנטרי אודותיו, "ההמתנה לחיים" (צילום: אפי שריר) (צילום: אפי שריר)
  "היקום סידר סוף מדהים לסרט הזה". פרישר גוטמן בהקרנת הסרט הדוקומנטרי אודותיו, "ההמתנה לחיים"(צילום: אפי שריר)

   

  במרץ האחרון, ביום השנה לאבחון השגוי שלו, כתב בחשבון האינסטגרם שלו: ":היום לפני שנה # 1 15.3.2016 השעה הייתה כבר תשע בערב. ניסיתי הכל. ולא נותרה ברירה. מרטין ומיכול לקחו אותי לבית החולים. לא ידענו אז איזה סרט מחכה לנו. מזל שהיו שם מצלמות. זו התמונה הראשונה שצולמה. אחריה יבואו עוד הרבה סרטונים ותמונות.... כל מי שסבב אותי , קיבל מדי פעם אישור לצלם. לתעד. כי אולי עוד שנייה כבר לא אהיה. ככה הרגשנו. ככה נתנו לנו להבין. זה היה אלים. אבל ניצחנו. ושרדתי כדי לספר על זה".

   

  בסוף אפריל חגג גוטמן את יום הולדתו ה-41 בדרך מעט שונה. את מקומה של המסיבה השנתית תפסה הרצאה בפני כ-200 איש, ביניהם רבים מחבריו, שבה גולל את סיפורו – מהרגע שבו התבשר כי הוא חולה בסרטן ועד שקיבל את ההודעה המשמחת שמדובר באבחנה שגויה.

   

  בחר לספר את הסיפור. אמיר ובן זוגו ינאי, ביום הולדתו האחרון (צילום: אמיר מאירי) (צילום: אמיר מאירי)
  בחר לספר את הסיפור. אמיר ובן זוגו ינאי, ביום הולדתו האחרון(צילום: אמיר מאירי)

   

  גוטמן, כך נראה, חגג בכל יום את הניצחון על המוות. החיים קיבלו משמעות שונה לגמרי, וניכר שהוא היה נחוש בדעתו לתעד אותם. הוא השתתף בדוקו-ריאליטי "מחוברים" וצילם את החזרה שלו לשגרה לאחר החודשים הסוערים שעבר, וכן החליט לכתוב מחזמר על סיפור חייו. הפריצה עם היי פייב, היציאה מהארון, ההיכרות עם בו זוגו ינאי, הבן רוי והסרטן שלא היה. לתפקיד הראשי ליהק את עצמו.

   

  השמחה על החיים החדשים לא השכיחה את הקשיים שעבר, ובתחילת יולי הגיש תביעה על סך 5 מיליון שקלים נגד איכילוב, שבו אובחן כחולה בסרטן. "חיי ספגו מהלומה אדירה", כתב בתביעה. בראיון ל-ynet אמר: "לצערי ולשמחתי אני לא אותו אדם, גם ברמה הנפשית וגם הבריאותית. אני כל יום חי את הנס. כועס על ההסתרה והשקרים".

   

  בני הזוג עם ילדם, רוי (צילום: אייל נבו) (צילום: אייל נבו)
  בני הזוג עם ילדם, רוי(צילום: אייל נבו)
   

  בשבוע שעבר נרתם למאבק אחר. הפעם הייתה זו סערת האימוץ שהביאה אותו לדבר בגנות הממשלה, לאחר שוועדה של משרד הרווחה פסלה אפשרות של אימוץ ילדים על ידי בני זוג חד מיניים.

   

  המאבקים, התיעוד והאושר על החיים החדשים נקטעו בבת אחת בסוף השבוע. פרישר גוטמן הגיע לחוף סמוך לעתלית ביחד עם קרובי משפחה וחברים כדי לחגוג את יום השנה לגילוי שאינו חולה בסרטן, וטבע לאחר שנסחף בזרם. "הים היה אכזרי. אמיר נכנס עם האחיינית ועוד חברה למים, ותוך שנייה נסחפו. אמיר החזיק את האחיינית מעל המים, כדי שלא תטבע. הוא הגיע לאפיסת כוחות", סיפרה חברתו מיכל אמדורסקי. הוא הועבר לבית החולים, שם הצליחו להשיב לו את הדופק - אך לאחר שנאבקו על חייו במשך יממה, נאלצו הרופאים לקבוע את מותו. פרישר גוטמן סיים את חייו יממה לאחר שחגג אותם, באותו המקום שבו נולד לפני 41 שנה.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אמיר פרישר גוטמן לפני הטביעה
  לאתר ההטבות
  מומלצים