שתף קטע נבחר

להרוג את הרגש: להסתכל לאהבה בעיניים

הרגש לא פעם כובל אותנו לדפוס מסוים, להתנהלות מסוימת, לפחד ספציפי. קלף שמונה חרבות מלמד אותנו לפקוח עיניים ולהתבונן במציאות נכוחה. להפסיק לחשוש או לפחות להבין ממה אנו כה חוששים ולשאול את עצמנו שאלות קשות - שגיא מנדלבוים מסביר

קלפי הטארוט אמנם מוכרים לנו בהקשר של חיזוי העתיד ושל מיסטיקה, אך למעשה אלו מקורות ידע עתיקים אשר נוגעים בארכיטיפים העמוקים שבנפשנו וטומנים בחובם עצות מעשיות לניהול חיי היום-יום. אם רק נשכיל להקשיב לסיפור של הקלף, נגלה עולם שלם של הזדמנויות ודרכי פעולה.

 

מסר מהקלפים: שיעורים באהבה>>

זה הרסני: המכשול בדרך לזוגיות מאושרת>>

 

שמונה חרבות – להרוג את הרגש? איך אפשר?

הקלף שמונה חרבות מהווה חלק מסיפור התבגרות רווי מהמורות של בחור צעיר, אמיץ וישר בשם אורסטס אשר נקלע למצב בלתי אפשרי. אמו של אורסטס רצחה

את אביו, המלך בכבודו ובעצמו. כעת אורטס מצוּוה להרוג אותה כנקמה וכעונש הוגן על מעשיה, עליו לחדור אל הארמון בו היא שוכנת ולבצע את המשימה בדם קר.

 

אך כיצד יוכל בן לרצוח את אמו האחת והיחידה? כדי להתמודד עם משימה כה קשה הוא יצטרך לנטרל את אחד הרכיבים שהופכים אותו לבן אנוש – את הרגש. הסיפור של אורסטס מראה לנו שלמרות שהביטוי "ללכת עם הרגש" הפך למטבע לשון ולדרך חיים, ישנם מקרים בהם הרגש בעוכרינו – דווקא כשמדובר במערכות יחסים, לפעמים ההיגיון והשכל הישר הם דרך המלך.

 

אורסטס ואחותו, אלקטרה, תכננו את הגעתו של אורסטס לארמון לשם ביצוע הפעולה הקשה. אורסטס הצליח להתגנב לארמון ללא תקלות. הוא חיכה לשעה הנכונה בה יוכל לפעול, ודבר הימצאו בארמון לא התגלה. כפי שאחותו חזתה: אמו לא חרגה ממנהגה בשעת התפילה, וביקשה מהשומרים שיעזבו אותה לבדה. לאחר מכן היא יצאה מבית התפילה, ובנקודה זו אורסטס יצא ממחבואו והניף את חרבו. הוא עמד להרוג אותה, אבל לא יכול היה לעשות זאת. כל התכנונים, כל הדילמות, הפתרונות, ואפילו הוראה ישירה של האל לא הועילו. ברגע האמת הוא לא הצליח לעשות זאת, ובצדק - כיצד יוכל בן להרוג את אמו?

 

אמו ידעה שאיננה יכולה לקרוא לשומרים, כיוון שלחץ מסוג זה ייאלץ את בנה להורגה, ולו רק מתוך הגנה עצמית. תחילה ניסתה לפנות אליו ברחמים. לאחר מכן ניסתה לעורר את רגשותיו ודיברה על אהבת אם לבנה. "הבט בחזה שלי", אמרה, "לא פעם היית נרדם עליו כתינוק וראשך היה מונח עליו. אינך זוכר את פעימות לבו? הן ממנו ינקת ובזכותו גדלת. זה החזה שהעניק לך את חייך", הוסיפה, וכשראתה כי אורסטס אינו נסוג ואינו מוריד את חרבו, קראה לשלוש אלות הנקם, שלוש הפוריות, שלוש אלות שחורות ומעוררות פחד ששערותיהן דומות לנחשים שנעמדו לצידה.

 (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)
 

אמו אמרה לו כי אם יהרוג אותה הן ירדפו אותו עד סוף ימיו. "רע ומר יהיה גורלך", אמרה אמו, "ויהיה עליך לנדוד, נרדף ומפוחד, שכן לא ירפו ממך הפוריות עד סוף ימי חייך". דווקא בשלב הזה מכה באורסטס ההיגיון. "אם אענש על מעשיי, הרי שצדק ייעשה בממלכה". מחשבה נקייה, חדה והגיונית זו דוחפת אותו לזנוח את רגשותיו וללכת עם כוחה החותך וההגיוני של החרב. תוצאות הסיפור הם כבר חלק מסיפורו של הקלף תשע חרבות, ולכן לא נגלה עדיין כיצד הכול מסתיים.

 

כוח המוח נכון גם באהבה

המון סופר על כוחו של הלב. את המוח יש לשמור לקריירה ואת הלב לאהבה, יש שיאמרו. אך קלף זה גורס אחרת. האהבה היא מלאכת מחשבת והיא דורשת מחשבה, פעולה חדה וגם אסטרטגיה ויצירת נקודות מפנה, ללא ספק. הרגש יכול להיות מתעתע וחמקמק, הוא עלול לנבוע ממקומות של חסכים וחוסרים ולמשוך אל חיינו את הדבר הלא נכון. זה קורה – אהבות מבוססות פחד ואובססיה, קשרים שיש בהם מאבקי כוחות או צרכים לא ממומשים מהילדות, מערכות יחסים שאינן בריאות או שוויוניות, גם אלו עלולות לנבוע מעולם הרגש, ועלינו לזכור זאת.

 (צילום: Shutterstock) (צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

כאשר אישה מתאהבת בגבר חזק וכריזמטי (שבאופן מודע או לא מזכיר לה את אביה) זה טוב ויפה. אך אם לאט לאט הכריזמה הופכת לשתלטנות קלה, לצורך להתוות את צעדיה, להחלטה עם מי היא תיפגש ומה היא תעשה, אז המצב כבר בהחלט אינו טוב או יפה. אולי היא אינה מבחינה בכך שהמושכות על חייה נלקחות ממנה, זה פשוט מאוד מזכיר לה את חייה עם אביה, והיא מרגישה "בבית" עם אדם בעל אישיות כל כך דומיננטית. אך האם זה בריא עבורה? האם היא גדלה ומתפתחת במערכת היחסים הזו? האם כלל יש לה מקום בה? לא.

 

להתיר את הכבלים

הרגש לא פעם כובל אותנו לדפוס מסוים, להתנהלות מסוימת, לפחד ספציפי. קלף שמונה חרבות מלמד אותנו לפקוח עיניים ולהתבונן במציאות נכוחה. להפסיק לחשוש או לפחות להבין ממה אנו כה חוששים ולשאול את עצמנו שאלות קשות, אך גם כאלו שיחלצו אותנו מתסבוכת: "האם זה אבי ילדיי"? האם נכון לילדיי לגדול עם אמא כזו"? "האם בן הזוג גורם לי להרגיש שאני אדם נפלא"? "האם בת הזוג מפרגנת לי ומאפשרת לי מידה נכונה של חופש"? "האם בן הזוג הוא גם חבר טוב ותומך"? "האם אנחנו רבים רוב הזמן או קשובים זה לזה"?

 

אלו שאלות טובות ונכונות כשמופיע הקלף הזה – בהחלט. במקרה של שמונה חרבות – אהבה ממבט ראשון אינה הפתרון, אהבה בעיניים פקוחות לרווחה – כן. הדמות בקלף כבולה, אזוקה, והפתרון יגיע דווקא מהחרבות שמקיפות אותה. או אז היא תסיר מעצמה את כל הכיסויים ותסתכל על הכול באופן בהיר, לאור יום. אז היא גם תוכל להחליט החלטות ולהתחייב אליהן ואל דרכה החדשה.

 (צילום: Shutterstock) (צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)
 

מסר לשבוע

השבוע נסו לנקוט גישה אובייקטיבית כלפי מערכות היחסים שלכם (או היעדרם) נסו להיות כנים עם עצמכם באופן מוחלט (עם הרבה חמלה ואהבה עצמית כמובן), והסתכלו למציאות בעיניים.

 

מה אתם צריכים לעשות השבוע כדי להכיר מישהו חדש? לצאת לפעילויות חברתיות? לתת עוד צ'אנס בדייטים? לבחור נכון יותר מועמדים פוטנציאלים או לשנות קריטריונים באופן יזום? עשו זאת בלי להסס. חתכו את הפחד או את התלות בפרמטרים לא נכונים ולכו על זה – עשו שינוי.

 

אם אתם בקשר, זה השבוע להתבונן בקשר ולהבין מה יש לשנות: מה עובד ומה לא. הקלף לא אומר לכם להשליך את בן הזוג, חלילה (לא בהכרח לפחות). רק לבדוק בכנות האם אתם מסתכלים על התמונה השלמה או מונַעים מפחדים ומתלות. הפכו את מערכות היחסים לכאלו שתורמות להתפתחות שלכם בכל המישורים. בידקו אם האתגרים בקשר מחזקים אתכם או גורמים לכם לחוש שחיקה ואובדן של כוח. ובעיקר נסו להינתק לפחות לרגע מהרגש ולבדוק את הדברים מזווית הגיונית. נקודת המבט הזו תחזק אתכם ותהפוך אתכם לחסינים מול מניפולציות וחששות.

 

שיהיה שבוע של אומץ וחופש.

 

שגיא מנדלבוים , מטפל בהומיאופתיה קלאסית, מחבר הספר "המדריך לקריאה בקלפי טארוט"

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
צילום: shutterstock
צילום: סיגלוב ואדים
שגיא מנדלבוים
צילום: סיגלוב ואדים
מומלצים