שתף קטע נבחר

זה הרסני: המכשול בדרך לזוגיות מאושרת

אחד הארכיטיפים הגדולים וההרסניים שקיימים בנו הוא הפחד לאבד. זהו פחד הישרדותי והוא משרת אותנו מצוין במצבי חירום, אולם כשהוא הופך להיות חלק משגרת חיינו עלינו לדעת כיצד לנטרל אותו. שגיא מנדלבוים מסביר כיצד עושים זאת בעזרת הטארוט

קלפי הטארוט מוכרים לנו בעיקר בהקשר של חיזוי העתיד ושל מיסטיקה, אך, למעשה, אלו מקורות ידע עתיקים אשר נוגעים בארכיטיפים העמוקים שבנפשנו וטומנים בחובם עצות מעשיות לניהול חיי היום-יום. אם רק נשכיל להקשיב לסיפור של הקלף, נגלה עולם שלם של הזדמנויות ודרכי פעולה.

 

הסיפור המיתולוגי שקשור לקלף ארבע מטבעות הוא סיפורו של דיאדלוס, אמן מוכשר מאין כמותו אשר זוכה להכרה בממלכה. אך כמו בכל סיפור טוב, העלילה צריכה להסתבך והאחיין של דיאדאלוס, טאלוס, גדל והפך לאמן מוכשר ורציני בעצמו. כשדיאדלוס הפך לאמן הממלכה הוא הפסיק לתת שירות ללקוחותיו הקודמים והשאיר אחריו חלל. כשטאלוס התבגר, הוא מילא את החלל הזה בכישרון רב. למעשה הוא עשה את עבודתו טוב כל-כך, עד שהחלה שמועה הטוענת שטאלוס מוכשר הרבה יותר מדיאדלוס. ואיך הגיב דיאדלוס? במקום לפרגן לאחיין שלו ולעזור לו, הוא הרגיש מאוים, החל לקנא בו וניסה לפגוע בהתקדמותו.

 

מסר מהקלפים: שיעורים באהבה>>

 

 (צילום: Shutterstock) (צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)
 

הקלף "ארבעה מטבעות" – תובנות ומסרים

להתבונן לפחד בעיניים ידידותיות - קלף הטארוט ארבעה מטבעות מייצג את אחד הארכיטיפים הגדולים וההרסניים שקיימים בנו – הפחד לאבד.

זהו פחד הישרדותי, והוא משרת אותנו מצוין במצבי חירום, אולם כשהוא הופך להיות חלק משגרת חיינו עלינו לדעת כיצד לנטרל אותו, כיוון שהוא אינו עולה בקנה אחד עם הצורך שלנו לחיות חיים מאושרים ופשוטים.

 

כשארכיטיפ זה מתעורר בנו, נרגיש חסרי אונים, מדוכדכים וגרוע מכול, נהפוך לאנשים אחרים לגמרי: תהייה לנו נטייה להתקמצן, לכעוס, להיסגר ולהיות בלתי גמישים. ניתן לראות גם בקלף עד כמה הדמות נאחזת בקרקע, בנקודה הבטוחה שלה, ובעצם הופכת למעין מעגל סגור, ואפילו – מרובע סגור. עלינו להבין שזהו אינסטינקט – ולא להיכנע לו.

 

המצב טוב הרבה מכפי שנדמה לנו, ולרוב התחושה שלנו מוגזמת ומנותקת מהמציאות. הקלף מראה שאנו מפרשים את המציאות באופן לקוי ומגיבים לא נכון. אנו כה חוששים מהבאות שאנו זונחים את הדרך שבה רצינו ללכת ונצמדים רק למוכר והבטוח. במקום להתמודד עם הפחד ולהשתמש בו כמנוף להתפתחותנו, אנו נצמדים למה שאנו מכירים. חשוב שנבין מאיזה איום אנו כה חוששים. ברגע שנשחרר נבין מה עלינו לעשות.

 (מסדרת וויט ריידר)
(מסדרת וויט ריידר)
  

לשנות זווית ראייה

אחד הדברים החשובים ביותר שאפשר לעשות לנוכח מצב מעיק הוא לנסות לפרש את המציאות באופן חיובי ובונה. נאמר שבחור צעיר חושד שהבוס של אשתו מנסה לחזר אחריה. הוא מתחיל להילחץ ולדמיין את הגרוע ביותר, אך הוא שוכח כי למרות החיזור האינטנסיבי אישתו לא בהכרח תיענה לחיזורים. במקום להילחץ ולהתנהג בקנאות ובקיצוניות, מה שעלול לפגוע ביחסים בין בני הזוג, על הבעל להשתמש בפחד כמנוף לשיפור תפקודו כבן זוג ולהפוך ל"בעל האידיאלי".

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)
 

למרות האופטימיות בפירוש הקלף, צריך לזכור שישנה בעיה אחת עיקרית והיא – ההתנהלות שלנו. קלף זה רומז שהטבע שלנו וההרגלים הרגשיים שלנו קוראים לנו להיצמד למה שאנו מכירים. המציאות משתקת אותנו ואנו אפילו נוטים לוותר על נושא השאלה. האיום הוא מדומה, ולמעשה הכול כשורה. אז מה עושים? התשובה היא שאנו צריכים להתייחס לחולשה זו כמו לכל מגרעת אחרת הקיימת בנו. עלינו להבין שזהו סוג של "שד" הקיים בנו. בכל פעם שהוא מתעורר עלינו לזכור שהוא אינו אמתי ולנסות להתגבר עליו.

 

לשחרר את השדים

אחת הדרכים לשחרר היא פשוט "לדבר על זה", לשחרר את הדיבור המחשבה והרגש הכרוכים במוקד האיום. אפשר לעשות זאת אל מול חבר טוב, מטפל וכן מול בן הזוג שלנו. אין בכך סימן לחולשה, אלא לקרבה. הביטוי העצמי והנכונות לפרש את הסיטואציה מחדש יעזרו לנו "לחווט מחדש" את אותו מעגל סגור ולפרוש את ידינו לרווחה. המספר ארבע מתקשר נושא של בניית בסיס איתן. לפיכך האיום שאנחנו חשים קשור לא פעם למנגנוני ההגנה הטבעיים שלנו, הבסיסיים. אבל זוגיות וקשר מהווים אפשרות אמיתית לצמיחה, להורדת ההגנות וליצירת שינוי של התבגרות מאותם דפוסים ישנים. התקשרות הפתוחה והנכונות להכיר בדפוסים שמלווים אותנו משחר ילדותנו הם מפתח לשלב חדש ומתקדם יותר.

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

מסר לשבוע הקרוב

השבוע כדאי לשים לב יותר מתמיד למערך האוטומטי של פרשנות ותגובה. חשוב לזכור שלא פעם המסקנות שאליהן אתם קופצים והאירועים שגורמים לכם להיסגר הם אותות לדפוסים שהופנמו כבר לפני שנים, ואלו הם למעשה הזדמנויות חשובות ליצור שינוי במעגל האירוע-תגובה האוטומטי. הדרך היחידה לשנות את המעגל הזה היא לחזור שוב ושוב לאותה סיטואציה ולנסות לתקן את דרך הפרשנות והתגובה. אם קורה אירוע שסוגר אתכם, קחו נשימה, חשבו על הפרשנות החיובית של הסיטואציה ואל תקפצו מיד למסקנות. הישארו פתוחים ואם אפשר דברו עם בן הזוג או החבר על תחושתכם. נסו השבוע לעשות דברים חדשים, התנסו בפעילויות שאתם לרוב נמנעים מהן. זוהי דרך נהדרת לפתוח את עצמכם ולשבור אוטומטים ישנים. אם אתם בזוגיות, לכו למקומות חדשים ונסו לגוון, ואם אתם רווקים, תנו צ'אנס לדרך היכרות חדשה ולא שגרתית. שימרו על לב פתוח ועל ראש פתוח השבוע, והאמינו שאתם אהובים. שבוע אוהב ומוצלח.

 

שגיא מנדלבוים , מטפל בהומיאופתיה קלאסית, מחבר הספר "המדריך לקריאה בקלפי טארוט"

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Index Open
צילום: Index Open
צילום: ואדים סיגלוב
שגיא מנדלבוים
צילום: ואדים סיגלוב
מומלצים