שתף קטע נבחר

מפגש של אדום וכחול

אומרים שארה”ב מעולם לא היתה כה מפולגת כמו מאז בחירתו של דונלד טראמפ לנשיאות, אבל אי אפשר היה להרגיש את זה בעימות שערכו הרפובליקני מייק האקבי והדקמורטית ג’ניפר גרנהולם

ביום ראשון נערך במכון להשכלה יהודית המפגש ‘שיחות גורליות’, בו השתתפו מייק האקבי, הרפובליקני מושל ארקנסו לשעבר, שהתמודד בעבר במירוץ לנשיאות, וג'ניפר גרנהולם, דמוקרטית שכיהנה כמושלת מישיגן. הנחה את הערב העיתונאי, זוכה פרסי האמי, פרנק ססנו, מנהל בית הספר לתקשורת ולענייני ציבור באוניברסיטת ג'ורג' וושינגטון.

 

ד"ר לואיס, נשיא מכון ספרטוס, פתח את האירוע, והודה לכל התורמים ולפדרציה היהודית בשיקגו על תמיכתם הנדיבה בתכנית ובמכון ספרטוס. "דבר אחד ברור, שכל אדם ללא יוצא מן הכלל מאמין בערכו של שיח פוליטי בארצנו”, התלוצץ לואיס, "כל זמן שהוא נמצא עם אנשים החושבים כמוהו". "אמריקנים אינם מבחינים בין הביטוי "אתה טועה" ל"אתה טיפש”, ציטט לואיס משפט מספרו של תום נלסון, 'מות המומחיות'. "חוסר הסכמה" הופך ל-חוסר כבוד וזלזול".

 

"על פי סקר שנערך לאחרונה, 45% של השמרנים ו-41% מהדמוקרטים חושבים כי המפלגה הנגדית תביא את אמריקה לאבדון", פתח ססנו את הדיון, "לפני חמישים שנה אנשים מעטים הביעו כעס כאשר נשאלו איך ירגישו אם ילדם יינשא לתומך במפלגה הנגדית. היום שליש מהדמוקרטים וכמעט מחצית הרפובליקנים אמרו שהם יהיו מודאגים מאד. " בחרתי בני זוג טובים לילדיי”, אמר האקבי. "אני אשמח אם ילדיי יתחתנו עם דמוקרטים”, אמרה גרנהולם, "אך לא אתנגד אם יינשאו לרפובליקני טוב”, צחקה.

 

שניהם הסכימו כי בניהול מדינה האקלים שונה מאשר בממשל הפדרלי. מושלים צריכים להיות פרגמטיים. שיתוף פעולה עם נציגי כל המפלגות הכרחי לשיפור החינוך הציבורי, הפיתוח הכלכלי, מערכות הבריאות והתחבורה במדינה. ברמה הלאומית אנשים נוטים להתחבר רק עם אנשים מהמעגל הפוליטי שלהם.

 

0 ()
משני צדי המתרס. האקבי וגרנהולם צילום: Dan Rest

 

חמישה נושאים נדונו: נושא הפיקוח לכלי נשק, הגירה, איכות הסביבה, תפקיד התקשורת באמריקה עם המונח הנפוץ "חדשות מזויפות" והשאלה האם דמוקרטים ורפובליקנים יוכלו לשתף פעולה לטובת אמריקה.

 

בנושא הפיקוח על כלי נשק האקבי מצדד באימון ומתן נשק למורים עם ניסיון צבאי בבתי ספר מרצון ולא בכפיה. טענתו היא שכל התקיפות אירעו באזורים ללא כלי נשק. לו ידעו היורים שיש נשק במקום היו מהססים לירות. הוא מתנגד להטיל מגבלות על אחזקת ומכירת נשק, אך תומך בבדיקת איסוף אינפורמציה נפשית ומשפחתית מוקדמת על האדם המעוניין לרכוש נשק. האקבי הצביע על ישראל בה בכל מקום נראים חיילים עם נשק ואין מקרי רצח רבים.

 

גרנהולם אמרה שכיום נמצאים 3 מיליון רובים בארה"ב ו-34000 אמריקאים אבדו את חייהם השנה והמצב מדאיג אותה. היא מתנגדת למכירה חופשית של נשק ומאמינה בחימוש בידע ובתכניות מניעה ותמיכה בשמירת אזורים ללא נשק. גרנהולם הסכימה עם האקבי שצריך להיות פיקוח ובדיקת נתונים של כל אדם הרוצה לרכוש כלי נשק.

 

בנושא ההגירה גרנהולם סיפרה שהגיעה לארה"ב כילדה בת ארבע להורים בעלי גרין קארד, והיא תומכת בכל ליבה במתן אזרחות לילדי מהגרים בלתי חוקיים ומצרה על הרגשת אי הוודאות של ילדים המרגישים שאמריקה היא ביתם . גם האקבי תמך בהחלת אזרחות לילדי מהגרים שגדלו כאן והתנגד ששיני בנים תקהינה בשל אבותיהם שהפרו את החוק. הוא צידד בהקמת חומה בגבול מקסיקו למניעת מהגרים ושוב ציין את הצלחת החומה בישראל למניעת מהגרים בלתי חוקיים. גרנהולם חשבה שרעיון החומה משעשע אך הודיעה שלא תתנגד לו ותשתף עמו פעולה אם יינתנו אזרחויות לילדי המהגרים.

 

האקבי וגרנהולם האמינו בשמירת איכות הסביבה לדורות הבאים. שניהם תמכו בפתרון סולרי אנרגטי ובפיתוח מקורות אנרגיה נוספים.

 

טראמפ מכנה את התקשורת כ"חדשות מזויפות”, האם זה איום על תקשורת חופשית או יש הצדקה לזה? הציג ססנו שאלה מהקהל

 

."CNN דיווחה מספר טעויות בשנה שעברה אך תיקן אותן”, אמרה רנגהולם, "אך 69% מתוך חמש מאות ההצהרות של הנשיא שגויות - אולי מושג ה"חדשות המזויפות" התהפך”. 

 

 91% מהידיעות והחדשות על דונלד טראמפ בתקשורת הינן שליליות. האם זו אובייקטיביות אמתית בתיאור שלילי של הנשיא רוב הזמן"? שאל האקבי. "הוא הציע לקהל לצפות בפוקס ניוז וב-CNN על מנת לקבל תדמית מאוזנת של הנשיא". לבסוף צחק האקבי "טראמפ לא היה מועמד הבחירה העדיף עלי, אני רציתי להיות הנשיא".

 

הדיון התנהל על מי מנוחות, גרנהולם והאקבי שיתפו פעולה, הסכימו להתפשר, למצוא מכנה משותף, להיפגש באמצע הדרך. הלוואי ומיליונים היו צופים בדיון זה.

 

לפני האירוע ראיינתי את ד"ר הל לואיס.

 

איך עלה הרעיון להעלות תכנית כזו?

"הרעיון לתכנית ‘שיחות גורליות’ הגיע משיחה עם חבר יקר, אריק ג’וס. למרבה הצער, הוא חלה במחלה ממארת, היה מודע למצבו ובסוף הדרך שאף להגשים את חלומו מתוך דאגה לעתיד מכון ספרטוס. בחזונו רצה ליצור סדרת הרצאות מרתקת הכוללת מרצים מהשורה הראשונה, שיסחפו לא רק את קהילת המרצים והסטודנטים כי אם ימשכו קהל רב. לדאבוננו אריק נפטר לפני סיום הדיונים ובחירת המרצים, אך אשתו וילדיו שמרו על הגחלת והביא לידי מימוש חזונו. “שני עקרונות הנחו אותנו: מבט במציאות בה אנו חיים היום והחלוקה הדיכוטומית הפשטנית בין ימין ושמאל. אך להיות כן עמך, מי כמונו יודע על הפילוג בקהילה היהודית בסוגיות הקשורות בישראל, בהסכם אירן ועוד.

 

בעת העכשווית, המציאות היא שלעיתים קרובות, חילוקי דעות בין דמוקרטים לתומכי טראמפ יוצרים קושי לשבת מסביב לשולחן בליל שבת או בליל הסדר. ויכוחים פוליטיים יוצרים תהום פתוחה ומעוררים זעם ומפח נפש” “ספרטוס, מכון להשכלה יהודית, צועד צעד קדימה בהשראת המשנה והתלמוד. אנו מיד מודעים שהבדיחה "שני יהודים – שלוש דעות" היא חלק מההיסטוריה היהודית. ההבדל נעוץ בכך שאנו מכבדים את כל הדעות. בדף התלמוד כתוב: "אלו ואלו דברי אלוקים חיים". מכך מובן שגם אם לאנשים יש נקודות מבט שונות, כולן דברי אלוקים חיים. אנו רואים שבתלמוד מסוכמת הגותם ההלכתית והאגדית של כל האמוראים שהשתתפו בדיון. רבנים שימרו את כל הדיונים לדורות הבאים לא רק את דעותיהם ופסיקתם אלא אף את דעות מתנגדיהם. המורשת שלנו מלמדת אותנו להתייחס בכבוד ובדרך ארץ לאדם שדעתו שונה משלנו".

 

מדוע בחרתם את האקבי וגרנהולם?

"הם אישים מוערכים בעלי שם במפלגות שונות שדעתם שונה בכל תחום על סדר היום של האומה האמריקאית. הסיבה השנייה היא יותר מעשית, האקבי הרפובליקאי וגרנהולם הדמוקרטית כיהנו כמושלי ארקנסו ומישיגן לשעבר, וזמינותם יותר אמינה”.

 

מהן מטרות האירוע?

“המטרות שלי בתכנית היא להבין למה הם מחזיקים בעמדתם המסוימת, זאת הזדמנות לדון בערכים המנחים אותם לגיבוי עמדתם. תוצאה נפלאה של התכנית תהייה אם הקהל יצא ממנה ויאמר "לא שיניתי את דעתי, אך למדתי רעיון חדש מהצד הנגדי שלא הכרתי עד היום". אם לכל אדם יהיה חומר למחשבה על המפלגה האחרת. דיינו".

 

המלצת השבוע - אויב העם

אויב העם, מחזהו האדיר של הנריק איבסן משנת 1882 על הון שלטון ותקשורת, כל כך רלוונטי לימינו ובפרט לבחירות האחרונות בשיקאגו. זהו מחזה המאיר שחיתות שלטונית, טיוח, וחדשות מזויפות. עלילת המחזה מתארת את ד"ר שטוקמן רופא העובד במרחצאות עליהן מבוססת כלכלת עירו, המגלה כי המים מזוהמים. הוא רוצה לפרסם את האמת בעיתון ולתקן את המעוות. בהתחלה שאיפתו של שטוקמן לגילוי האמת זוכה בתמיכה מהציבור וממערכת העיתון. אך בהדרגה, אחיו ראש העיר מציג בפניו את המחיר הכללי הכבד של הגילוי ומפעיל לחצים על הציבור והוא נותר בודד במערכה ומוכרז "אויב העם".

 

0 ()
מתוך אויב העם צילום: Liz Lauren

 

המחזה הנפלא מועלה בתיאטרון גודמן שהוסיף שלושה שחקני משנה מצוינים לשש הדמויות העיקריות. תשעת השחקנים נפלאים. התפאורה מקורית, מעניינת ומתחלפת כל מערכה. הבימוי נהדר, המחזה שזור בחוש הומור ופרצי צחוק נשמעים לאורכו. ההצגה מומלצת מאד.

 

לפרטים:www.goodmantheatre.org


פורסם לראשונה 23/03/2018 08:10

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האקבי וגרנהולם. השבוע בשיקאגו
מומלצים