שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  דרכים פשוטות להכניס בריאות הביתה

  כשילדים סובלים מעודף משקל, הדבר האחרון שהם צריכים הוא דיאטה. ברגע שכל המשפחה תשנה את הרגלי האכילה, שעות השינה, צפייה במסכים ופעילות גופנית - השינוי יגיע

  נראה כי צמד המילים "תגמור מהצלחת" השיג את יעדו בתקופתנו. אולם הצלחות גדלו, איתן גם המנות ויש לכך מחיר אותו משלמים ילדינו. הם גדלים בעולם של תזונה מתועשת וצורכים כמונו מאכלים רבים בעלי ערך תזונתי נמוך.

   

  השמנה היא מגפה של המאה ה-21. בישראל 62% מהגברים ו-53% מהנשים נמצאים בעודף משקל, והמספרים בעלייה מתמדת. שכיחות ההשמנה בקרב ילדים בישראל היא מהגבוהות בעולם המערבי. כשליש מילדי ישראל סובלים מעודף משקל, וגם כאן המספרים בעלייה.

   

   

  עד גיל ההתבגרות ההורים הם האחראים העיקריים לתזונת הילדים. הם למעשה שחקני המפתח המרכזיים במניעה ובטיפול בבעיות משקל. חוקרים מצאו כי הקניית ידע בלבד אינה מספיקה כדי ליצור שינוי התנהגות אצל ילדים, ולשם כך נדרשים שינויים בדפוסי התנהגות: זמינות ונגישות למאכלים מזינים, אכילה בבית, ארוחות משותפות ועוד.

   

  המטרה היא להפוך את הבית לסביבה מעודדת בריאות. אם הבית נקי מאוכל תעשייתי אך מלא במזון טבעי ומזין, אפשר להניח לילדים להיות אחראים לכמות המזון שהם אוכלים. זו הדרך הטובה ביותר למנוע אכילת יתר או אכילה מועטה.

   

  דוגמה אישית

  הסוד הוא שאין כללים מיוחדים לילדים. מכיוון שלא מדובר בדיאטה, אלא באורח חיים, חשוב שההורים יתוו את הכיוון. מחקרים הראו כי יצירת שינוי משפחתי דרך ההורים הייתה משמעותית יותר לצריכת מזונות בריאים וכן לירידה במשקל אצל ילדים, ונשמרה זמן רב יותר משינוי תזונתי של הילדים בלבד. עלינו ההורים להיות מודעים ליחס שלנו לגופנו ולשיח המשפחתי סביב נושאים של מראה חיצוני.

   

  להפוך את הבית לסביבה מעודדת בריאות (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  להפוך את הבית לסביבה מעודדת בריאות(צילום: shutterstock)

  חשוב לשים לב להרגלי אכילה נוספים של הילדים ולהשפעה שלנו עליהם. שימוש באוכל או בממתקים כפרס, כעונש, כעידוד, כנחמה וכדרך להפגת מתחים, כל אלה אינם מומלצים.

   

  כמו כן, אכילה מתוך שעמום, צריכת חטיפים בין הארוחות ואפילו לעיסת מסטיק, עלולים לשבש את תחושת הרעב, כי פעולת הלעיסה משדרת למוח שמזון עומד להגיע לקיבה. ארוחות משפחתיות הן דרך נהדרת להנחלת הרגלים ומודלים.

   

  דיאטה?

  ילדים ומתבגרים לא צריכים לעשות דיאטה לירידה במשקל, גם אם הם בעודף משקל. ילדים נמצאים בתהליך גדילה, וכל דיאטה שיש בה הימנעות מרכיבי מזון חיוניים עלולה לפגוע בהתפתחותם התקינה. על ההורים להתמקד בקידום אורח חיים בריא ולא בהפחתת משקל. במקום לדבר על קלוריות וגרפים כדאי להתמקד בהקשבה לגוף מבחינת מה וכמה לאכול.

   

  קראו עוד:

  דימוי הגוף של בתך מתחיל במבטים שלך

  ההורים שמתחילים דיאטה לילד בגיל 4

  דרכים לשיפור התזונה של הילדים

   

  דיאטות קצובות בזמן משדרות לגוף מסר של מחסור ואיסורים. הן מהוות גול עצמי, וההישגים, כביכול, המושגים בשבועות של התנזרות יורדים לטמיון עם החזרה לשגרת החיים בבית. תזונה על בסיס מזונות מלאים, פירות וירקות, דגנים וקטניות ובישול ביתי בריא, מיועדת הן למניעת השמנה והן לטיפול במשקל עודף.

   

  זכרו כי באכילת מזון מעובד, עשיר בקלוריות ועני בסיבים תזונתיים, אנו מבלבלים את מנגנוני הגוף ואוכלים יותר מדי. התיאבון מושפע גם מהטעם, המשתבש עקב חומרי הטעם המלאכותיים, המלח והסוכר.

  אוכלים יותר מדי (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  אוכלים יותר מדי(צילום: shutterstock)

  גם אופן האכילה הוא גורם משמעותי. את קצב האכילה שלנו קובעת הלעיסה. בתרבות שלנו אנו ממעטים ללעוס, ודבר זה מגביר את הכמויות שאנו מכניסים לגופנו. לעיסה מרובה מאיטה את הקצב, משפרת את העיכול ומאפשרת לתחושת השובע להגיע בטרם הגיע שלב אכילת היתר.

   

  כשילדים עם נטייה להשמנה מבקשים תוספת לארוחה, אפשר להציע פרי, ירק או לחלופין להציע להם להאט את קצב האכילה או לחכות כעשר-עשרים דקות. זהו פרק הזמן שלוקח לגוף לפתח תחושת שובע.

   

  שנת לילה טובה

  שינה בריאה היא שינה עמוקה, רציפה, המתקיימת לאורך מספיק שעות ומתרחשת בשעות הלילה. שינה טובה היא מרכיב מרכזי באורח החיים הבריא והיא חיונית כמו שתייה ואכילה.

   

  מחסור בשינה או שיבוש השעון הביולוגי פוגעים, בין השאר, במנגנון התיאבון, עקב שיבוש הורמונלי. כמו כן, האכילה מתפרסת על שעות יממה רבות יותר, והיא מופרזת גם כדי להפיג את העייפות. במקביל יורדת כמות הפעילות הגופנית עקב עייפות מתמשכת לאורך כל היום.

   

  לכתבות נוספות - היכנסו לפייסבוק הורים של ynet

   

  כדי לשפר את איכות השינה בלילה יש לשים לב במשך היום לדברים כמו פעילות גופנית מספקת, חשיפה לאור שמש והימנעות מקפאין. מומלץ להקדים את ארוחת הערב ולסיימה עד שמונה בערב. נמצא כי אנשים הצורכים את מרבית הקלוריות שלהם בשעות היום, יורדים במשקל, ואילו אנשים הצורכים את אותן הקלוריות בערב עולים במשקל.

   

  מחסור בשינה פוגע במנגנון התיאבון (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  מחסור בשינה פוגע במנגנון התיאבון(צילום: shutterstock)

  הוכח הקשר בין צפייה במסכים לבין איכות ירודה של שנת לילה. נסו למסד "זמן רגוע" לפני השינה, העוזר לגוף ולנפש להוריד הילוך ומגביר את הסיכוי לשינה עמוקה. דאגות וחרדות גם הן מונעות שינה מילדים ובני נוער. שיחה עם הילד והקניה של טכניקת הרפיה והרגעה עצמית יכולות לשפר את המצב.

   

  בנוסף, צפייה ומשחק במסכים לזמן ממושך עלולה לעודד השמנה. זאת עקב העובדה שמדובר בצורת בילוי פסיבית, יושבנית, הכוללת גם אכילה בהיסח הדעת ובאופן בלתי מבוקר. צפייה ממושכת גם מגבירה חשיפה לפרסומות של מזון מעובד, הגורמת לצריכתו.

   

  תנועה ופעילות גופנית

  הקדישו זמן משפחתי לפעילויות הכוללות תנועה. התנועה עוזרת לשיפור דימוי הגוף, לתחושת החיבור לגוף ובכך להעלאת הביטחון העצמי. היא גם תורמת לשינה טובה יותר, לערנות, לשיפור מצב הרוח, וחשיבותה היא גם בתחום הפגת מתחים שלא דרך אכילה.

   

  רכיבה משפחתית על אופניים, טיולי סוף שבוע ומנוי לבריכה הם דרכים מצוינות להפעיל את הגוף בצוותא. גם חוגי ספורט ותנועה תורמים למאמץ הכללי. הציעו משחקי ילדות משלבים הנאה ותנועה. גם המתקנים בגן השעשועים, הם חדר כושר מצוין.

   

  בבית תוכלו ליהנות מריקוד לצלילי מוזיקה קצבית, קפיצה בחבל, מסירות בכדור, ועוד כיד הדמיון. אפילו מטלות הבית והגינה הן פעילות גופנית שיכולה להיות משמעותית. הליכה היא הרגל שנוח לשלב בחיי היום-יום. כלב משפחתי יעזור לנו במשימה זאת.

   

  ולסיום, היו מודעים למסרים שהילדים נחשפים אליהם באמצעי התקשורת. כמות אדירה של פרסומות למזון מגרה ומזיק, ומנגד מסרים בלתי פוסקים על ממדי הגוף הרצויים, הבאים לידי ביטוי בתמונות פוטושופ של אנשים ברשתות החברתיות, דמויות נערצות ודוגמנים.

   

  רחלי בהרל מחברת הספר "פשוט משפחה בריאה" בהוצאת פוקוס

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: Shutterstock
  ההורים אחראים על המזון שנכנס הביתה
  צילום: Shutterstock
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים