שתף קטע נבחר

צילום: מוטי קמחי

עונת הרחצה נפתחת באיחור: "זה היה אבסורד"

אחרי שכבר אלפי ישראלים שנמאס להם לחכות למשרד הבריאות הציפו את החופים, מחר תיפתח עונת הרחצה באופן רשמי. לפי ההנחיות יש לעטות מסכה גם בחוף, אך בשלב זה ניתן פטור בשל השרב. יו"ר ארגון המצילים: "בשבועיים האחרונים הסתובבו מצילים סמויים בחופים"

 

 

 

בשיא החום, ברחבי הארץ נערכים לפתיחת עונת הרחצה הרשמית: אמנם רוב הישראלים לא חיכו והציפו את החופים בסופי השבוע האחרונים, אבל ממחר (יום ד') כולנו נוכל לפקוד 136 חופים באופן חוקי ומסודר עד סוף עונת הרחצה ב-28 באוקטובר. יש לציין כי תקנות משרד הפנים לקראת פתיחת החופים שפורסמו בשבוע שעבר כללו חובת עטיית מסכה בחופים, אך בשל ההנחיה החדשה של משרד הבריאות שפורסמה הלילה, אין צורך במסכות בימי השרב, בשלב זה לפחות עד יום שישי. 

 

התקנות המלאות לפתיחת החופים

 

מחכים לפתיחת עונת הרחצה בחוף דדו בחיפה (צילום: דוברות עיריית חיפה)
מחכים לפתיחת עונת הרחצה בחוף דדו בחיפה(צילום: דוברות עיריית חיפה)
 

לפי ההנחיות שהתקבלו כאמור לפני ההחלטה לפטור ממסכות הלילה, על הרשות היה לוודא השמעה בכל שעה עגולה במערכת הכריזה של תחנת ההצלה, של נוסח ההודעה הבאה: "נופש נכבד. בהתאם להנחיות משרד הבריאות הנך מתבקש לחבוש מסכה בכל זמן שהותך בחוף וכן לשמור מרחק של שני מטרים בין מקבץ נופשים למשנהו. בילוי נעים".

 

שר הפנים אריה דרעי החליט על פתיחת עונת הרחצה לאור החזרה ההדרגתית לשגרה לצד הקורונה, אשר הייתה אמורה להיפתח במקור ב-1 באפריל. החופים ייפתחו בהתאם לתקנות "התו הסגול" שגובשו על ידי משרד הפנים.

 

אריה דרעי (צילום: אלכס קולומויסקי )
השר אריה דרעי(צילום: אלכס קולומויסקי )

לדברי דרעי, "ההחלטה על הקדמת עונת הרחצה הייתה הכרחית לנוכח רצונם הטבעי של אזרחי ישראל לצאת ולהתאוורר בחופים לאחר חודשים של סגר והגבלות. עתה יוכלו כולם לרחוץ בהנאה בחופים המוכרזים, בכפוף להנחיות המפורטות בעקבות משבר הקורונה. גם בעונת הרחצה הנוכחית נוכל להיכנס לחופים ללא תשלום. אני שב ומזכיר - לא שוחים בחוף ללא מציל. הישמעו להנחיות וכך תשמרו על חייכם וביטחונכם".

 

נכון לעכשיו, ייפתחו 136 מתוך 156 חופים מוכרזים. 20 החופים הנותרים סגורים בשל סיבות שונות כגון שיפוץ, פתיחה מאוחרת, עליית מפלס הכינרת ועוד.

 

אבי אפיה, יו"ר ארגון המצילים הארצי, ומציל בכיר בחוף בת ים, התייחס הבוקר בריאיון לאולפן ynet למצב החריג בחופים השנה בשל הגבלות הקורונה:  "העובדה שנתנו לכולם להגיע לחוף הים, לגלוש, לשחות כל ספורט ימי כזה או אחר ואנחנו לא נמצאים שם, זה נראה אבסורד. כי הרי אנשים נמצאו במים".

 

לקראת פתיחת עונת הרחצה בבת ים (צילום: אסף קמר)
לקראת פתיחת עונת הרחצה בבת ים(צילום: אסף קמר)

הוא הזכיר: "עונת הרחצה הייתה צריכה להיפתח שבוע לפני פסח.  זה כבר חודשיים וחצי. זה אבסורד שאנחנו לא נמצאים בים לתת מענה כפי שהיה צריך. המזל שלנו שכולם היו סגורים בבתים. אם אנשים היו מגיעים לחוף הים, זו הייתה קטסטרופה, ואנחנו רואים, שבועיים פתחו את החופים ללא רחצה, אנשים מפונים עם אמבולנסים, יש טביעות. מי שלא יודע, שמו מצילים כאלה ואחרים שהיו סמויים, הם טיילו בחופים. זה המזל של המתרחצים".

 

לקראת פתיחת עונת הרחצה בבת ים (צילום: אסף קמר)
אבי אפיה, יו"ר ארגון המצילים(צילום: אסף קמר)

גבי חגי, מציל נוסף בחוף בת ים, הוסיף: "אנחנו מאמינים שיהיה הרבה קהל השנה בחופים בגלל האילוצים של הקורונה ונסיעות לחו"ל. אנחנו צופים חופים מלאים עם המון עבודה".

 

פריסת כסאות ושמירה על הריחוק

בחופי ראשון לציון נערכו לקראת הפתיחה כאשר התבצעה פריסה של כיסאות במרחק של שני מטרים האחד מהשני, ומסעדות החוף יפעלו בשיטת טייק אוואי, לפחות עד שבוע הבא.

 

חוף הים תל אביב מזג אוויר (צילום: רויטרס)
חופי תל אהיה השבוע. הישראלים לא חיכו(צילום: רויטרס)
 

בעירייה גייסו בשבועות האחרונים עשרות פקחים לצורך משימת הקורונה בחוף. הכוח יחולק לשלושה צוותים. הצוות הראשון יפטרל בחניות החופים וידאג ששם חוקי הריחוק נשמרים, צוות נוסף ישמור על החוקים באזור הטיילת וצוות שלישי יסתובב על החוף עצמו. בנוסף, גורם בעיריית ראשון לציון סיפר ל-ynet כי למצילים ניתנה הוראה ברורה לשמור כי כמות האנשים בין כל דגל ודגל בים לא תהיה המונית וכי גם בין הגלים השוחים ישמרו על מרחק שני המטרים.

 

Crowded beaches in Herzliya  (Photo: Yair Sagi)
החוף הדרומי בהרצליה בסוף השבוע(Photo: Yair Sagi)

בהרצליה יותאמו כל החופים המוכרזים לכללי הריחוק, כאשר בחוף אכדיה צפון (חוף המעליות) מקומות הישיבה המוסדרים  יסומנו, תוך שמירה על מרחק של 2 מ' ביניהם. בחופים המוכרזים יוצעו למבקרים שירותי הצלה, מקלחות חוף, שירותים, ברזיות, שירותי תחזוקה, עזרה ראשונה ושירותי פיקוח עירוני. בכל מתקני השירותים יהיה אלכוג'ל והם ינוקו מדי שעה. עפ"י הנחיות התו הסגול, המקלחות ומלתחות יישארו סגורות. העסקים לאורך החופים סגורים בהתאם להנחיות משרד הבריאות. גם בחדרה תפתח מחר עונת הרחצה כסדרה.

 

בחיפה,שם יפתחו את החופים המוכרזים, אמרו כי במהלך החודשים האחרונים בוצעו עבודות שיקום שכללו בין היתר: הנגשת תאי שירותים ומלתחות בחוף הנפרד בקרית חיים, הקמת סככות צל חדשות בחופי נאות, הכרמל וזמיר, חידוש וצביעת סככות צל נוספות בכל חופי הרחצה, בניית שירותי נכים בחוף הכרמל, חידוש בריכת הפעוטות בחוף דדו וחידוש מגדלי הצלה.

 

לעומת זאת, במועצה האזורית עמק חפר לא ייפתחו את עונת הרחצה מחר. ראשת המועצה ד"ר גלית שאול אמרה כי "לחופי הים בעמק חפר מגיעים בכל קיץ מאות אלפי אזרחים מכל המדינה. בהתאם לזאת, עלות תחזוקת החופים מגיעה למיליוני שקלים בשנה. לא ייתכן שהנטל הזה ייפול על הרשות המקומית ובכך יגרע מהשירותים שהיא נדרשת לספק לתושביה בעבור הארנונה שהם משלמים. החופים הם משאב לאומי - בבעלות המדינה - ועל כן המענה לתחזוקת החופים צריך להינתן על ידי המדינה, בראייה לאומית כוללת".

 

בכינרת מתמודדים גם עם גובה המפלס

בכינרת ייפתחו 15 חופים וחניונים של איגוד ערים כנרת, אך בטבריה ייפתחו בשלב זה רק שישה מתוך 20 חופים שבשטח השיפוט העירוני: החוף הנפרד (בשלב זה רק של הנשים ובהמשך של הגברים), חוף גנים, חוף בורה בורה, חוף סירנית, חוף סאות' ביץ טבריה וחוף נמסיס חמי טבריה.

 

כדי לעמוד בתקנות, באיגוד ערים כינרת הודיעו יצומצם מספר כלי הרכב בחניונים, זאת על מנת לרווח את המרחקים בין הנופשים בחופים, בהם תהיה הקפדה על ישיבה בקבוצות בצורה מרווחת ובמרחקים של קבוצה מקבוצה. בעת לינת לילה בחופים, תהיה שמירה על "מרווחים" ופיזור אוהלים תוך שמירת מרחקים של 5-7 מ' בין אוהל לאוהל. במבני השירותים תהיה הקפדה על החזקת סבון נוזלי ומגבוני נייר. הצוות התפעולי ישתמש בציוד מגן, כפפות ומסכות. חנויות נוחות, מזנונים ורוכלויות יפעלו בהתאם ל'תו הסגול' לעסקים.

 

The Sea of Galilee  ()
הכינרת השבוע

חוף דוגית הבוקר (צילום: איציק לוי, רשות הכינרת)
חוף דוגית(צילום: איציק לוי, רשות הכינרת)

מלבד ענייני הקורונה והתו הסגול, המשמעות של פתיחת עונת הרחצה בכינרת היא כמובן המפלס הגבוה, שנמצא 10 ס"מ מהמפלס העליון, ובעיקר העלייה המתמשכת במפלס בשנתיים האחרונות, מה שמצריך התמודדות עם ההשלכות על נוחיות ובטיחות הרוחצים.

 

באיגוד ערים כינרת החלו עוד לפני פרוץ המגיפה בטיפול וסילוק של צמחיה, גיזום וטיפול בטיחותי בעצים במים, ניקוי שוטף של סחופת אורגנית הנפלטת כל העת מתוך האגם, הזזת סוכות הצלה והרחקתן מקו המים, הצבת שילוט אזהרה, חסימת גישה למים באזורים בהם כוסו מדרגות במים, טיפול בנזקי שיטפונות ונזקי גלים ברוחות מזרחיות ועוד.

 

באיגוד מזהירים את הרוחצים וקוראים להם להישמע לשילוט ולפקחים, לא להיכנס למים דרך אזורים המשולטים כאסורים, לא לטפס על מעקות בטיחות ולא לקפוץ למים מראשי קירות. באזורים מסוימים, המים כבר מאוד עמוקים במרחק קצר ביותר מהחוף, ולכן יש להיזהר מאוד בכניסה למים, בעיקר עם ילדים. בנוסף, ברשות ממליצים להתעדכן בנוגע לחופיםי הפנויים ההגעה אליהם ב"כוכבית כינרת", בטלפון 55477*.

 

לצד השמחה, קרן שתוי - מראשי מטה המאבק של ארגון מנהלי הבריכות - טענה כי "פתיחת חופי הים ללא פתיחת הבריכות תביא לקטסטרופה. במצב הנוכחי, כשגל שרב קיצוני פוקד את ישראל, זאת תהיה טעות חמורה לא לאפשר לציבור אפשרות נוספת לצד החופים שצפויים למשוך מאות אלפי מתרחצים". שתוי קראה למקבלי ההחלטות לפתוח את בריכות השחיה כדי לווסת את העומסים. "מפעילי הבריכות כבר ערוכים להפעלתן על פי דרישות התו הסגול שכוללות הצהרת בריאות, בדיקת חום בכניסה, שמירת מרחק, הגבלת שחיינים בבריכה והגבלת שימוש במקלחות ובמלתחות", היא הוסיפה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
תל אביב בסופ"ש. רוב הישראלים לא חיכו
צילום: EPA
מומלצים