שתף קטע נבחר

צילום: מוטי קמחי

בגלל החום: אישור לא לעטות מסכות עד לסופ"ש

שר הבריאות אדלשטיין התיר שלא לעטות מסכות בכיתות ובמרחב הציבורי כל עוד לא נוצרת התקהלות, עד לסוף השבוע: "יש לקחת ברצינות את ההגנה מהקורונה, אבל גל החום עשוי להיות מסוכן בפני עצמו". מוקדם יותר ביטלו כמה רשויות לימודים בכיתות ד' ומעלה, בשל החובה לעטות מסכות בשרב

בית ספר בקריית אתא (צילום: נחום סגל)
לומדים עם מסכות בבית ספר גבעת רם בקריית אתא(צילום: נחום סגל)

בעקבות גל החום הממושך, משרד הבריאות אישר שלא לעטות מסכות בכיתות הלימוד עד לסוף השבוע. כמו כן מותר לכלל הציבור ללכת בלי מסכה בשטח פתוח או במבנה שאינו ממוזג, למעט בעת התקהלות.

 

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב חתם הלילה (בין שני לשלישי) על ההקלות בהנחיית שר הבריאות החדש יולי אדלשטיין. ההחלטה התקבלה בהמלצת אנשי המקצוע במשרד. "יש לקחת ברצינות את ההגנה מהקורונה, אבל גל החום עשוי להיות מסוכן בפני עצמו", הסביר השר. "נוכח המלצות הדרג המקצועי החלטתי להתיר את הסרת המסכות כאשר אין התקהלות".

 

בצו נכתב: "לא תחול חובת עטיית מסכה לתלמידים השוהים בבית הספר וכן למי שנמצא בשטח פתוח או במבנה שאינו ממוזג, למעט בעת התקהלות, וזאת עקב עומס החום הקיצוני הצפוי". הצו יהיה בתוקף עד יום שישי. יש לציין כי לפי משרד החינוך החזרה אינה חובה כרגע ותתקיים בהתאם למוכנות הרשות.

 

המחאה שהובילה להחלטה

ההחלטה התקבלה לאחר מחאה של הורים ותלמידים על החובה לעטות מסכות הגנה מפני נגיף הקורונה לאורך כל יום הלימודים. הכעס של ההורים והתלמידים התגבר לנוכח גל החום הקיצוני שפוקד השבוע את האזור.

 

לעיון בפניית מנכ"ל משרד החינוך למנכ"ל משרד הבריאות - לחצו כאן

 

כמה רשויות ברחבי הארץ הודיעו על דעת עצמן כי הלימודים בכיתות ד' ומעלה, שבהן חלה חובת עטיית מסכות, יתחדשו לפי שעה רק ביום רביעי. החלטה ברוח זו התקבלה בעיריית יהוד ובעיריית הרצליה.

 

ראש מינהל החינוך בעיריית הרצליה, ד"ר יעקב נחום, אמר כי עירו לא תאפשר לפגוע בבריאות התלמידים. "לעטות 6-8 שעות מסכה ולשבת בכיתה עם חלונות פתוחים בימי השרב הנוראים האלה זה בניגוד לכל היגיון בריא", הוא אמר והוסיף: "כולנו מבינים שלא ניתן לקיים למידה בתנאים אלה. החלטות משרד הבריאות מנותקות ממציאות המתווה של החזרה לשגרה".

 

לאחר השינוי בהנחיות הודיעו הבוקר בעיריית הרצליה כי מכיוון שההחלטה התקבלה באישון לילה הלימודים היום בכיתות ד'-י' יתקיימו עדיין מרחוק. והילדים יחזרו לבתי הספר רק מחר.

 

הודעה להורים מיהוד על דחיית החזרה ללימודים ()
הודעה שהועברה להורי התלמידים ביהוד

עיריית רמת גן הגדילה לעשות, והחליטה כי הלימודים בכיתות ד' ומעלה יתחדשו רק ביום שישי הקרוב. ראש העיר כרמל שאמה-הכהן ציין כי "ההחלטה התקבלה לאחר התייעצות עם אנשי חינוך ורפואה, מנהלות, מורים, הורים ותלמידים. למה א'-ג' כן לומדים? כי הם פטורים ממסכות שרבים דיווחו על סיוט היום בחבישתן במהלך השיעורים וגם כי פרנסת הוריהם תלויה יותר במסגרת החינוכית".

 

ביישוב אלפי מנשה החליטה המועצה המקומית כי שכבות ד'-ט' לא יחזרו ללמוד השבוע במתכונת רגילה, אלא בצורה הדרגתית. התלמידים בשכבות אלה יזומנו למפגש אחד למשך שעתיים בקבוצות קטנות. באלפי מנשה ישובו למתכונת מלאה רק ביום ראשון, "בתקווה שעד אז יהיו הנחיות מקלות בעניין המסכות".

 

הנהגת ההורים בחולון קראה לדחות את חידוש הלימודים ליום ראשון בשל מזג האוויר. ראש מועצת קדימה צורן, קרן גרין, כתבה לתושבים שהנחיית הרשות היא לפעול לגבי מסכות בהתאם לכללים החלים על הכיתות הנמוכות ואין חובת עטיית מסכה בכיתה. גרין כתבה עוד כי "שיקול הדעת יהיה של הצוות החינוכי שיהיה קשוב לצרכים מחד ולשמירה על הבריאות מאידך".

 

"דרישה שהציבור לא עומד בה" 

הנהגת ההורים הארצית קראה "לסיים את פארסת המסכות". לפי הנהגת ההורים, "מדובר בדרישה שהציבור לא עומד בה, בעיקר בימי שרב קיצוני אלו. בהתאם לכך וככל שמשרד הבריאות לא ישנה את ההוראה לחבוש את המסכות, אנו ממליצים להורים בכיתות ד' עד י' לשקול בכובד ראש אם לשלוח את ילדיהם ללימודים בתנאים שכאלו.

 

"יחד עם זאת אנו מבהירים שההחלטה אם לשלוח את הילדים למוסדות החינוך היא וולונטרית ונתונה לשיקול דעתם של ההורים. במקביל אנו מוסרים את הערכתנו לצוותי החינוך על עבודתם הקשה והמסורה בתנאים בלתי אפשריים אלו ומקווים לחזרה מהירה לשגרה".

יפעת שאשא ביטון ()
"יותר ויותר הורים לא מוכנים לשלוח את הילדים לבתי הספר". ח"כ שאשא-ביטון

מנכ"ל משרד החינוך שמואל אבואב, יו"ר ועדת הקורונה בכנסת ח"כ יפעת שאשא-ביטון והאיגוד לרפואת ילדים פנו אתמול למשרד הבריאות בדרישה לפטור את התלמידים מעטיית מסכה בשיעורים בשל החום הכבד.

 

הדרישה הועלתה במקביל למחאות של הורים רבים שטוענים כי מדובר באקט קשה לביצוע. הנהגות הורים בכל רחבי הארץ קיבלו פניות מהורים להשבית את הלימודים עד שחובת המסכות בכיתות תבוטל. משרד החינוך אף הודיע כי בשל מזג האוויר השרבי לא חלה על התלמידים בכיתות הגבוהות חובת לימודים.

בית ספר בקריית אתא (צילום: נחום סגל)
(צילום: נחום סגל)

טקס חילופי שר החינוך (צילום: עמית שאבי)
השר היוצא פרץ והשר הנכנס גלנט בטקס החילופים. לא שמרו על ריחוק חברתי(צילום: עמית שאבי)

מנכ"ל משרד החינוך אבואב פנה בנושא לבר סימן טוב. "עומסי החום בימים אלה קשים במיוחד עבור התלמידים החל מכיתה ד' שמחויבים ללמוד בכיתות עם מסכות", כתב אבואב. "קיבלתי פניות רבות מאוד של תלמידים, מהן עולה שחובת המסכות בימי שרב היא חובה שלא ניתן לעמוד בה. נכון שיש מזגנים בכיתות, אבל עדיין החום בלתי נסבל ותלמידים רבים מעידים על קושי וחוסר יכולת להתרכז". 

 

יו"ר ועדת הקורונה של הכנסת, ח"כ שאשא-ביטון, פנתה לשר אדלשטין. לדבריה, ההנחיה לחייב את תלמידי כיתות ד' ומעלה לעטות מסכות במהלך כל יום הלימודים, כולל בכיתה בזמן השיעורים, מורכבת מאוד ומקשה על התלמידים.

 

שאשא-ביטון ביקשה לשקול מחדש את החובה לעטות מסכות, במיוחד בזמן השיעורים ובעיקר ביישובים "ירוקים" שבהם אין חולים מאומתים. לדבריה, "עטיית מסכות בגל החום הכבד בלתי מעשית, פוגעת ביכולת הריכוז של הילדים והופכת את הלמידה לבלתי אפשרית בתנאים אלה ולכן עלינו לבטל הנחיה זו שממילא תרומתה מוטלת בספק".

 

 

"מפניות רבות שהגיעו אליי בעניין, יותר ויותר הורים מחליטים שלא לשלוח את ילדיהם לנוכח הקושי וחוסר הנוחות הבלתי סביר שמציגים הילדים, במיוחד בימים חמים אלה", הוסיפה שאשא-ביטון.

 

האיגוד לרפואת ילדים פרסם אתמול חוות דעת שלפיה יש מקום לפטור את הילדים מחובת המסכות עד תום גל החום. מהאיגוד נמסר כי יעילות המסכות במניעת הדבקה בקרב הילדים עצמם לא ברורה ואין על כך עדויות בספרות המדעית. מעבר לכך, באיגוד ציינו כי ההתרשמות העולה ממרבית הנתונים היא שילדים אינם מדביקים במידה משמעותית.

 

עוד אמרו באיגוד כי "בגל החום הנוכחי הפוקד את המדינה, חבישת מסכות על ידי הילדים במשך שעות ארוכות אינה מעשית וגובלת בקושי משמעותי ביותר. מסכות שיירטבו מזיעה יהיו בלתי יעילות. אי לכך אנו סבורים שיש מקום לפטור מחובת המסכות את הילדים עד תום גל החום הנוכחי".


פורסם לראשונה 18/05/2020 23:15

 

רענן בן צור השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נחום סגל
כיתה בקריית אתא
צילום: נחום סגל
מומלצים