שתף קטע נבחר

יזמי "אדמה": גם אנחנו לא תופסים איך צמחנו כל כך

דביר כהן-חושן ודיוויד פלוסברג מספרים ל"כלכליסט" איך בגיל 30 הצליחו לבנות חברת נדל"ן בינלאומית ששווייה נאמד ב-416 מיליון יורו, מגלים איך גייסו את הקרנות הגדולות בעולם, מגיבים לתדמית הפיננסיירית שדבקה בהם, וכמובן - שוללים אקזיט

דביר כהן-חושן (29) ודיוויד פלוסברג (31), מייסדי חברת הנדל"ן אדמה הולדינגס, לא מבינים בעצמם איך זה קרה להם. לפני ארבע שנים הגיעו השניים לרומניה עם חלום להצליח, כשבכיסם מעט כסף שגייסו מהמשפחה ומהחברים הקרובים. היום הם שולטים בחברת אדמה, ששווייה נאמד ב-416 מיליון יורו.

 

"פגישה משמים", מכנים השניים את החיבור הראשוני ביניהם. במסגרת שליחות של אביו של כהן-חושן עברה המשפחה לארצות הברית, ודביר נכנס ללמוד בכיתה שבה למד גם דיוויד. שנה לאחר מכן חזרה המשפחה לארץ, ודרכיהם של השניים נפרדו.

 

נקודת המפנה התרחשה בשנת 2001. הגורל הפגיש את השניים, לגמרי במקרה, בבית כנסת קטן במנהטן מאז כבר לא נפרדו.

 

ב-2004, כשסיים כהן-חושן את התואר שלו בכלכלה בתל אביב, עלה רעיון להקים עסק ברומניה, והטלפון הראשון היה לפלוסברג. "רומניה לא נבחרה במקרה", מספר כהן-חושן. "אבא שלי היה משקיע פסיבי במנסרת עץ ברומניה. הצטרפתי אליו למספר ביקורים והתחלתי ללמוד את השטח. אחרי מספר שבועות הגעתי למסקנה שצריך להיכנס לתחום הנדל"ן". מיד לאחר שיחת הטלפון לקח פלוסברג חופשה מחברת הייעוץ שבה עבד (BCG), ובא לשהייה של שלושה חודשים ברומניה. כך הוקמה אדמה.

 

סוד ההצלחה הוא הסינרגיה

פלוסברג, כלכלן בהשכלתו מאוניברסיטת הרווארד, מסביר כי הסיבה שבזכותה הצליחו היא הסינרגיה הטובה ביניהם. "לדביר יש את האינסטינקטים הטבעיים של הצייד בשטח, ולי יש את יכולות התקשורת והקשרים הבינלאומיים. הסכמתי לעזוב את החיים הנוחים בניו יורק כי ידעתי שאם נעשה משהו ביחד, זה יהיה רציני".

 

 

מאיפה השגתם את המימון הראשוני?

 

כהן-חושן: "בהתחלה לא היה לנו הרבה כסף. התחלנו עם כמה עשרות אלפי דולרים, שהביא כל אחד. מלבד זאת גייסנו קצת כסף מחברים וממשפחה. דיוויד גייס מאמא שלו 20 אלף דולר, ולאט לאט הגענו לסכום של 200 אלף יורו. סכום זה שימש אותנו למימון הפרויקט הראשון ברומניה. אחריו המשכנו לגייס עוד כסף לטובת הפרויקט השני, עד שבהדרגה נאסף סכום של כ-2 מיליון דולר".

 

היום כשהיקף הפעילות גדל, הרחקתם את עצמכם מהפעילות בשטח?

 

פלוסברג: "ברור. מינינו מנהלים מקצועיים. המשקיעים מזהים שיש לנו יכולת להביא מנהלים מצוינים, עם משכורות שלא בשמים. יש הרבה ידע פה בישראל. 40 מתוך 140 עובדי החברה היום הם ישראלים, שעוסקים בעיקר בתחום התכנון. מלבדם יש גם את הקבלנים, שמבצעים את הבנייה בפועל".

 

אתה צופה ירידת מחירי נדל"ן?

 

כהן-חושן: "אני לא אוהב להתנבא, אבל אני מעריך שבכל המדינות המפותחות תהיה האטה, במיוחד בשוק דיור היוקרה".

 

פלוסברג: "השוק בארה"ב עובר משבר רציני, ואי אפשר לעצום את העיניים ולהגיד שלכאן זה לא יגיע. משבר בסדר גודל כזה, עם הפסדים בבנקים הכי גדולים בעולם, ייצור אפקט אדיר. אנחנו לא מפחדים על העסק שלנו, כי אחנו מאמינים שזהו עסק טוב. אם נישאר בפוקוס, המשבר רק יעזור כי יש לנו מזומנים בקופה. יהיו שחקנים שייאלצו למכור נכסים בגלל המינוף, ואנחנו נהיה שם ונחפש הזדמנויות".

 

הראיון המלא עם כהן-חושן ופלוסברג - היום ב"כלכליסט"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מימין: דביר כהן-חושן ודיוויד פלוסברג
צילום: בועז אופנהיים
מומלצים