שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  צל"ש לשומרי הסביבה; ציון גנאי למשרד הפנים
  "חיים וסביבה" - ארגון הגג של ארגוני הסביבה, מעניק זו השנה החמישית את פרסי "הגלובוס הירוק" למצטיינים בפעילות לשמירת הסביבה, ואת "הגלובוס השחור" על פעילות אנטי-סביבתית. בין הזוכים השנה: ארגון חרדי, מפעל שדאג לטיהור שפכים וגם תאגיד מזהם שהבטיח לשנות דרכיו. "הגלובוס השחור" ניתן לוועדה המאשרת מתקנים ביטחוניים ללא דיון ציבורי שקוף

  זו השנה החמישית ש"חיים וסביבה", ארגון הגג המאגד כ-100 ארגוני סביבה בישראל, מעניק את "הגלובוס הירוק" - פרס מיוחד למצטיינים בפעילות למען הסביבה בישראל, וכן את "הגלובוס השחור" - למי שפגעו בסביבה השנה. הפרסים יוענקו מחר (ה') - יום הסביבה הבינלאומי.

   

  השנה מוענק "הגלובוס השחור" לוועדה למתקנים ביטחוניים (ולמ"ב), ועדה של משרד הפנים שבסמכותה לאשר הקמת פרויקטים של מערכת הביטחון באופן חשאי, וללא דיון שקוף ופתוח לציבור (כמו בהליך תיכנוני אזרחי רגיל). ארגוני הסביבה טוענים כי האישורים הללו ניתנים ללא התחשבות בהשפעות הסביבתיות של המתקנים, ומבלי שיתוף הציבור בהחלטה.

   

  הולמ"ב אישרה, בין היתר, את עיר הבה"דים בנגב, מבלי שנערך תסקיר השפעה על הסביבה ובלא שהתקיים דיון ציבורי נאות. באופן דומה אישרה הולמ"ב בסיס חיל הים בעתלית, שהורחב על חשבון חוף הים והמבצר העתיק, ואת פרויקט "הפולינום" – מבנה גדול שעתיד לקום על קו החוף של חיפה. 

   

  הזוכים בשנים קודמות:

  זוכי הגלובוס ב-2007

  זוכי הגלובוס ב-2006

  זוכי הגלובוס ב-2005 

   

  פרס מעורר מחלוקת

  בשנים עברו, לצד פעילים וארגוני סביבה, זכו בפרס גורמים שעוררו תרעומת בקרב התנועה הסביבתית כמו למשל הפרס שניתן ב-2006 לשר להגנת הסביבה גדעון עזרא, על פעולתו לסגירת תחנת הכוח "רדינג". גם השנה הייתה נתונה היוזמה במחלוקת, בשל הפרס לאיגוד ערים דן לביוב - השפד"ן. הפרס ניתן לשפד"ן בגין ההחלטה לקדם את ה"חלופה החקלאית" להפקת דשן מהבוצה.

   

  השפד"ן מטפל בשפכים שיוצרים 2.5 מיליון תושבי גוש דן. הוא מטהר כ-140 מיליון מ"ק שפכים בשנה, המועברים כמים לחקלאות בנגב אך מייצר גם כ-700 טון בוצה ליממה, המוזרמים כעת לעומק הים.

   

  כחלופה להזרמה לים ביקשו בשפד"ן להקים משרפה ולהיפטר מהפסולת באמצעות שריפה. לאחר מאבק ציבורי ממושך נגד זיהום האוויר שעתיד היה להיגרם, הודיע השנה השפד"ן כי יוותר על חלופת המשרפה, ויפעל לקידום החלופה החקלאית באמצעות מתקנים לעיכול של הבוצה. ההפעלה של החלופה החקלאית מתוכננת לשנת 2012.

   

  הפרס ניתן לשפד"ן על פיתוח בר קיימא והפיכת המטרד למשאב, אולם ארגוני סביבה אחדים טענו כי יש טעם לפגם במתן פרס סביבתי לארגון שמזרים גם כיום מאות טונות של בוצת שפכים לים, ועוד בטרם הציג פעילות סביבתית בשטח.

   

  • בפרס בקטגורית "הארגון הסביבתי" זכה "שומרה לסביבה טובה" - ארגון הפועל במגזר החרדי בירושלים, ויזם, בין היתר, שימוש חוזר במי מקוואות. כמו כן הובילה "שומרה" את הקמפיין להצלת יער ירושלים והייתה שותפה במאבק בתוכנית ספדי.

   

  • בפרס בקטגורית "הפעיל הסביבתי" זכה יותם אביזוהר, מארגון "ישראל בשביל האופניים". לאחרונה יזם הצעת חוק לקידום תחבורת אופניים בערים, עליה חתמו כבר למעלה מ-70 חברי כנסת.

   

  • בפרס "המגזר העסקי" זכו מפעלי נייר חדרה בע"מ - המפעל הגדול בארץ למיחזור נייר וקרטון שטיפל במפגעי השפכים והריח להם גרם בנחל חדרה. בנוסף, מאוקטובר 2007 עברה החברה לשימוש בגז טבעי לייצור אנרגיה במקום בחשמל.

   

  • בפרס בקטגוריית "כנסת ירוקה" זכו חברי כנסת מצטיינים בפעילות סביבתית וביניהם הח"כים חנין, מלכיאור, פינס וטרטמן, על פעילות החקיקה הסביבתית שלהם, בין היתר במסגרת השדולה הסביבתית-חברתית, המונה 42 ח"כים מכל סיעות הבית.

   

  • פרס במגזר המוניציפלי ניתן ל"מרכז לקיימות מקומית", יוזמה המקדמת פעילות שתהפוך את הערים בהם אנו גרים לסביבתיות יותר.

   

  • פרס מפעל חיים ניתן למוריס קאהן, שייסד בשנת 1999 יחד עם בנו בנג'י את עמותת הסביבה "צלול". אחד מהישיגיה הבולטים של "צלול" היה המאבק להוצאת כלובי הדגים המזהמים ממפרץ אילת, והיא הייתה שותפה במאבק מול השפד"ן בעניין הבוצה.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "צל"ש לשומרי הסביבה; ציון גנאי למשרד הפנים"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים