שתף קטע נבחר

צילום: AP

איראן: נתיר לפקחי סבא"א לבקר בבסיס פרצ'ין

הרפובליקה האיסלאמית הודיעה כי תאפשר לפקחי הסוכנות הגרעינית לאנרגיה אטומית לבקר במתקן הצבאי הסמוך לטהרן, שנטען כי נערכים בו ניסויים שקשורים לייצור כלי נשק גרעיניים

הרפובליקה האיסלאמית פותחת את שערי הבסיס שבו מתבצעות "פעולות חשודות " זמן קצר לאחר פגישת אובמה-נתניהו בנושא תקיפת מתקני הגרעין: איראן הודיעה כי תאפשר לפקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) לבקר במתחם הצבאי פרצ'ין שנמצא בסמוך לטהרן. כך דיווחה היום (יום ג') סוכנות הידיעות האיראנית איסנ"א.

 

ביקור ראש הממשלה בוושינגטון:

 

"פרצ'ין הוא אתר צבאי עם גישה מוגבלת ולכן הביקור בו נאסר לעתים קרובות. נאפשר לפקחי סבא"א לבקר במקום פעם נוספת", נמסר מנציגות איראן במטה סבא"א בווינה.

 

פעילויות גרעיניות בבסיס הצבאי? פרצ'ין ()
פעילויות גרעיניות בבסיס הצבאי? פרצ'ין

 

בשבוע שעבר אמרו דיפלומטים מערבים כי לסבא"א יש אינדיקציות מצילומי לוויין לכך שייתכן כי בבסיס הצבאי האיראני פרצ'ין מתבצעות "פעולות" שמוסיפות דחיפות לבקשתה של סבא"א מטהרן שתאפשר לפקחים לבקר במתקן. מנגד, בכיר איראני אמר כי במתקן לא מתקיימת פעילות גרעינית.

 

סבא"א: חוששים מממד צבאי בגרעין האיראני

בסיס פרצ'ין שוכן כ-30 קילומטרים מטהרן.

בדו"ח חמור על איראן שפרסמה סבא"א בנובמבר נטען כי בבסיס נערכים ניסויים שקשורים לייצור כלי נשק גרעיניים.

 

יו"ר סבא"א, יוקיה אמאנו אמר אתמול כי ארגונו לא יכול להיות בטוח שתוכנית הגרעין של איראן אינה כוללת מטרות צבאיות. אמאנו הוסיף כי מאז השנה שעברה, שילשה הרפובליקה האיסלאמית את העשרת האורניום ברמה גבוהה של 20%.

 

"כשזה מגיע להגנת ישראל, עלינו תמיד להיות אדונים לגורלנו". נתניהו (צילום: EPA) (צילום: EPA)
"כשזה מגיע להגנת ישראל, עלינו תמיד להיות אדונים לגורלנו". נתניהו(צילום: EPA)

 

אחרי הפגישה עם נשיא ארה"ב בבית הלבן, התייצב הלילה ראש הממשלה בנימין נתניהו בוועידה של השדולה למען ישראל בוושינגטון (איפא"ק) והבהיר - לא נשב בחיבוק ידיים מול התקדמות תוכנית הגרעין האיראנית. "כשזה מגיע להגנת ישראל, עלינו תמיד להיות אדונים לגורלנו", הכריז נתניהו וטען כי ההיסטוריה הוכיחה כי מי שטוען שפעולה נגד הגרעין האיראני תזיק יותר מאשר תועיל, טועה ומסכן את קיומו של העם היהודי.

 

נתניהו הציג העתקים של תכתובת בין הקונגרס היהודי העולמי לממשל האמריקני בזמן השואה, שבה הפציר הקונגרס היהודי להפציץ את מחנה ההשמדה אושוויץ. "2012 היא לא 1944. הממשל האמריקני כיום הוא שונה. שמעתם בנאום אובמה אתמול, אבל הנה הנקודה שלי: העם היהודי גם הוא שונה". 

 

באמצעי רטורי מתוחכם הגחיך ראש הממשלה את הטענה האיראנית כי תוכנית הגרעין היא למטרות שלום, כמו ייצור איזוטופים רפואיים: "איראן עושה כל שביכולתה, מעשירה אורניום, בונה מתקנים גרעיניים תת-קרקעיים ובונה טילים בליסטיים וצנטריפוגות. עושה כל זאת כדי לקדם לכאורה את מדע הרפואה".  

 

"אם זה נראה כמו ברווז, הולך כמו ברווז, מגעגע כמו ברווז - אז מה זה? מה זה? בדיוק, ברווז. והברווז הזה הוא ברווז גרעיני. הגיע הזמן שהעולם יקרא לברווז - ברווז!", הכריז נתניהו.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מקום עם גישה מוגבלת. בסיס פרצ'ין
"אם זה נראה ונשמע כמו ברווז - זה ברווז". נתניהו
צילום: EPA
"גרעין למטרות שלום". אחמדינג'אד
צילום: EPA
מומלצים