שתף קטע נבחר

רה"מ: הדיפלומטיה לא עזרה, לא נחכה זמן רב

בנאום בוועידת איפא"ק אחרי פגישתו עם הנשיא אובמה, אמר נתניהו כי אסור לשלול מישראל את היכולת להגן על עצמה לנוכח האיום האיראני. הוא קרא לעולם "לקרוא לברווז - ברווז" והזכיר את הסירוב האמריקני להפציץ את אושוויץ: "2012 היא לא 1944"

אחרי הפגישה עם נשיא ארה"ב בבית הלבן, התייצב ראש הממשלה בנימין נתניהו  בוועידה של השדולה למען ישראל בוושינגטון והבהיר - לא נשב בחיבוק ידיים מול התקדמות תוכנית הגרעין האיראנית. "כשזה מגיע להגנת ישראל, עלינו תמיד להיות אדונים לגורלנו", הכריז לפנות בוקר (יום ג') בוועידה השנתית של איפא"ק, וטען כי ההיסטוריה הוכיחה כי מי שטוען שפעולה נגד הגרעין האיראני תזיק יותר מאשר תועיל, טועה ומסכן את קיומו של העם היהודי.

 

ביקור ראש הממשלה בוושינגטון:

 

נתניהו הציג העתקים של תכתובת בין הקונגרס היהודי העולמי לממשל האמריקני בזמן השואה, שבה הפציר הקונגרס היהודי להפציץ את מחנה ההשמדה אושוויץ. "2012 היא לא 1944. הממשל האמריקני כיום הוא שונה. שמעתם בנאום אובמה אתמול, אבל הנה הנקודה שלי: העם היהודי גם הוא שונה".  

 

"כיום יש לנו מדינה משלנו ומטרת המדינה היהודית היא להגן על חיי היהודים, ולהבטיח את העתיד היהודי. על כן, על ישראל להיות תמיד בעלת יכולת להגן על עצמה מפני כל איום. אנו מעריכים מאוד את הברית הגדולה בין שתי המדינות - אבל כשזה מגיע להגנת ישראל, עלינו תמיד להיות אדונים לגורלנו", הכריז ראש הממשלה.

 

"איראן פועלת להשמדת ישראל יום יום". נתניהו (צילום: EPA) (צילום: EPA)
"איראן פועלת להשמדת ישראל יום יום". נתניהו(צילום: EPA)
  

בתחילת הנאום נשמע נתניהו כמי שמבקש להציג חזית אחידה עם הבית הלבן באומרו כי לישראל ולארה"ב מדיניות זהה ביחס לתוכנית הגרעין של איראן: מניעת גישה לנשק גרעיני ושמירה על כל האפשרויות על השולחן.

 

נתניהו הבהיר כי הוא מדגיש את מאמצי הנשיא אובמה להחריף את הסנקציות נגד טהרן, "אך למרבה הצער, תוכניתה הגרעינית של איראן ממשיכה להתקדם. ישראל המתינה בסבלנות שהקהילה הבינלאומית תטפל בנושא. חיכינו שהדיפלומטיה תעבוד, שהסנקציות יעבדו. איש מאיתנו לא יוכל לחכות עוד זמן רב. כראש ממשלת ישראל, לעולם לא אתן לעמי לחיות בצל איום השמדה".

 

הגרעין האיראני הוא למטרות שלום?

באמצעי רטורי מתוחכם הגחיך ראש הממשלה את הטענה האיראנית כי תוכנית הגרעין היא למטרות שלום, כמו ייצור איזוטופים רפואיים: "איראן עושה כל שביכולתה, מעשירה אורניום, בונה מתקנים גרעיניים תת-קרקעיים ובונה טילים בליסטיים וצנטריפוגות. עושה כל זאת כדי לקדם לכאורה את מדע הרפואה". 

 

"אם זה נראה כמו ברווז, הולך כמו ברווז, מגעגע כמו ברווז - אז מה זה? מה זה? בדיוק, ברווז. והברווז הזה הוא ברווז גרעיני. הגיע הזמן שהעולם יקרא לברווז - ברווז!", הכריז נתניהו.

 

"לא אתן לעמי לחיות בצל איום קיומי" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
"לא אתן לעמי לחיות בצל איום קיומי"(צילום: רויטרס)

 

ראש הממשלה המשיך ומנה את הסיבות מדוע אין לסמוך על הרפובליקה האיסלאמית. "מלכתחילה משטר האייתוללות הפר כל חוק בינלאומי. הוא תומך בטבח שמבצע אסד בעם הסורי, מממן טרור - מממן את חיזבאללה בלבנון, חמאס בעזה. בעשור האחרון, הוא היה האחראי לפגיעה באלפי חיילים אמריקנים באפגניסטן".

 

אובמה: דיבורים על תקיפה יעלו את מחירי הנפט 

"איראן מאשימה את ארה"ב בתכנון פיגועי 11 בספטמבר. האשמה מטורפת

כמו הכחשת שואה - וגם זאת הם עושים. איראן קוראת להשמדת ישראל והם פועלים למען ההשמדה הזו, פועלים למענה בכל יום, מדי יום. ואני אומר כל זאת כדי להבהיר נקודה אחת: כך איראן מתנהלת היום ללא נשק גרעיני. חשבו איך ינהגו מחר עם נשק גרעיני. איראן תהיה אפילו מסוכנת יותר", הדגיש ראש הממשלה.

 

נתניהו הגיע לוועידת איפא"ק שעות אחרי פגישה עם אובמה בבית הלבן, שהתארכה משעתיים לשלוש. אובמה הבהיר כי ארה"ב ערבה לביטחונה של ישראל, אך קרא לתת לסנקציות נגד טהרן לעשות את שלהן. נתניהו, מאידך, אמר כי לישראל יש זכות להגן על עצמה, אך ציין כי טרם קיבל החלטה אם לתקוף את מתקני הגרעין של איראן.

 

גורם בבית הלבן אמר לעיתון "ניו יורק טיימס" כי הפגישה הייתה "חברותית, ישירה ורצינית", גם אם לא כל המחלוקות בין השניים נפתרו. עוד דווח כי הנשיא האמריקני הזהיר כי הדיבורים על תקיפה באיראן יובילו לעלייה במחירי הנפט ויפגעו ביעילות הסנקציות. נתניהו, מצדו, הביע תסכול מדבריהם של בכירים אמריקנים על ההשלכות ההרסניות של פעולה צבאית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
איראן הפרה כל חוק בינ"ל. נתניהו
צילום: AFP
"למרות הברית, עלינו להיות אדונים לגורלנו"
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
מומלצים