שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אביו של דני כץ בכנסת: "פרס פרע חוב בחירות"
  "יש לנו זכויות בארץ הזאת, ולא רק להירצח" - אמר משה כץ, בדיון מיוחד על ההחלטה לקצוב את עונשם של רוצחי בנו. בעיקר הוא קבל על העובדה, שבית הנשיא לא טרח לעדכן את המשפחה השכולה בהחלטה

  "נשיאים קודמים סירבו לקצוב את עונשם של הרוצחים הללו. אנחנו לא מבינים מה קרה פה - רק לרוצחים יש זכויות?" את השאלה הקשה הזאת - שנותרה ללא מענה - הטיח היום (א') בחברי-הכנסת משה כץ, אביו של דני ז"ל, שנרצח בשנת 1983. כץ הופיע בוועדת החוקה של הכנסת, שדנה בהחלטת הנשיא פרס לקצוב את עונשם של הרוצחים.

   

  צילום: אלי מנדלבאום, עריכה: זיו לודה

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  לדברי האב, בית הנשיא לא הודיע לבני המשפחה על הכוונה לקצוב את העונש: "זה היה רצח אכזרי שלא ראינו כמוהו. תפסו נער צעיר על יד הבית שלו, היכו אותו בקרשים, חנקו אותו, ואת הגופה זרקו במערה בתקווה שחיות פרא יאכלו אותו. ראינו חדשות ופתאום אנחנו שומעים שקצבו לרוצחים את העונש.

   

  במהלך הדיון, אותו יזם חבר הכנסת גדעון סער (ליכוד), המשיך כץ ואמר: "יש לנו במשפחה ילדים ונכדים לוחמים בצה"ל. נשיאים קודמים סרבו לקצוב את עונשם של הרוצחים האלו, ואנחנו לא מבינים מה קרה פה. אנחנו לא מסוגלים להבין את הדבר הזה. רק לרוצחים יש זכויות? רק עליהם מרחמים? פעם ראשונה שמעתי שאחד הבנים אמר שהוא דואג למשפחה כי אלה רוצחים אכזריים. אני לא רוצה לראות את האנשים האלה מטיילים ברחוב - הבן שלי בקבר והם ברחוב. אנחנו לא מבינים את הדבר הזה. הסיבה היחידה שאני יכול לחשוב עליה היא שהנשיא פרע חוב בחירות ולכן נאלץ לקצוב את העונש".

   

  ח"כ אופיר פינס, שנכח בישיבה, אמר בתגובה לאב כי "להאשים את נשיא המדינה לא יעזור. אני חושב שהרחקת לכת. הרי אם מה שאתה אומר זה נכון, הוא לא יכול להיות נשיא. משום שאין לך שום ראיה אני מציע שתחזור בך מהאשמה. אני חושב שהיא לא במקום. זו האשמה בלתי נסבלת".

   

  סער אמר בדיון כי החלטתו של הנשיא פרס נוגדת את תחושת הצדק: "אני רואה בהחלטה הזו החלטה שהיא לא רק שגויה, אלא גם החלטה מקוממת המנוגדת לתחושת הצדק. כולנו היינו נסערים אם במדינה כלשהי בעולם היו משחררים לחופשי רוצחים שרצחו ילד יהודי מפני שהוא יהודי. יש מקרים שבהם אסור לקצוב עונש, שבהם האינטרס הציבורי מחייב שהרוצחים ינמקו בבית הסוהר עד יומם האחרון".

   

  ח"כ דוד רותם (ישראל ביתנו) אמר כי החלטתו של הנשיא היא פרס לעבריינים: "מטרת העונש הפלילי הינה הרתעת עבריינים בפוטנציה, הענשה על מעשה שנעשה ונקמה על פגיעה בחברה. עוד קודם לחנינה הנחתי על שולחן הכנסת הצעת חוק אשר קובעת כי לגבי רוצחים לא תהא אפשרות של קציבת עונש ושחרור מוקדם.

   

  "כפי שנקבע בחוק כי רוצח ראש הממשלה לא יקצב עונשו ולא יקבל חנינה, הרי עבור משפחת כץ דני היה ראש ממשלה, וכך לגבי שאר משפחות הנרצחים. ולכן גם להם אסור לתת להם חנינה או שחרור מוקדם. כמי שדואג שילדינו ונכדינו יוכלו להלך בביטחון ברחובות המדינה וכמי שרואה בביטחון האיש של אזרחי ישראל דבר בעל חשיבות עליונה, אני רואה בשחרור ובמתן חנינה לרוצחים אלו פרס לאלימות ולעבריינות ולא אסכים לכך".

   

  יו"ר ועדת החוקה, ח"כ מנחם בן ששון, קרא לכץ לחזור בו מהתבטאותו. "על הוועדה ליזום חקיקה שתחייב את יידוע המשפחות בטרם ייפתח הליך של הענקת חנינה לעבריינים", אמר.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "אביו של דני כץ בכנסת: "פרס פרע חוב בחירות""
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים