שתף קטע נבחר

פטנטים לדתיים: עט, טלפון ומכונת אספרסו לשבת
רוצים לשמור שבת אבל לא יכולים בלי קפה טוב? חייבים להתקשר גם בשבת לסבתא החולה? המכון המדעי-טכנולוגי להלכה פיתח שורת פטנטים חדשים, המאפשרים לציבור הדתי והמסורתי להעביר את השבת בנוחות רבה יותר. מתחמנים את הקדוש-ברוך הוא? "חס וחלילה, הכל לפי ההלכה"

אתה חוזר מהתפילה בבית הכנסת, מת לכוס קפה טובה, אבל אתה שומר שבת. הסבתא חולה, ואתה חייב להתקשר אליה מדי בוקר, לשאול לשלומה, ולא יודע אם מותר או אסור לך להתקשר אליה גם בשבת. מה עושים? ייתכן שהמכון המדעי טכנולוגי להלכה בירושלים כבר מצא לך פתרון. המכון - עמותה של מהנדסים המפתחים פיתוחים טכנולוגיים לפי ההלכה - פיתח שורת המצאות טכנולוגיות חדשות, שנועדו להקל על חיי הציבור הדתי והמסורתי, תוך שמירת שבת כהלכה: מזגן שבת, טלפון שבת, מכשיר אזעקה המתאים לשבת, מקרר שאינו מדליק אור בשבת, מכונת אספרסו כשרה לשבת, ועוד ועוד.

 

 

 

חלק גדול מהפטנטים שפיתח המרכז כבר מיוצרים ומשווקים בישראל ובחו"ל. אחדים מהם הוצגו השבוע בתערוכה מיוחדת שארגנה התאחדות התעשיינים. בהתאחדות מעריכים את הפוטנציאל הכלכלי של הפיתוחים הללו בכ-10 מיליון דולר לשנה. "התעשיינים מבינים את הפוטנציאל הכלכלי של פיתוחים לטובת הציבור המסורתי", אומר שר התמ"ת (החרדי) אלי ישי, שהגיע לתערוכה והתמוגג מנחת, "כולם מרוויחים: הטכנולוגיה מתפתחת, התעשייה מספקת מעבודה והשבת נשמרת".

 

"אחדים מהפיתוחים, כמו מכונת האספרסו, נועדו להפוך את החיים לקלים יותר ומתאימים לכל אחד", מסביר מהנדס המכון, דב ציוני, "מצד שני, יש פיתוחים שמתאימים לצרכים חיוניים ורפואיים. טלפון השבת, לדוגמא, הוא טלפון שאני מקווה שכמה שפחות אנשים ישתמשו בו, כיוון שכעיקרון אסור לדבר בטלפון בשבת. אבל יש מצבים, כמו קשיש חולה שצריך סיוע, או בית חולים, שבהם יש חשש לחילול שבת שבת מצד אחד ולפגיעה רפואית מצד שני. הטלפון הזה מצויד במפסק שאינו יוצר מעגל חשמלי. הדיבור בטלפון כזה בשבת יוצר בעיה הלכתית קטנה יותר מבטלפון רגיל, ולכן הוא אפשרי במקרים כאלה".

 

פיתוח נוסף מאותו הסוג הוא עט שניתן לכתוב בו בשבת. עט השבת כותב בכתב שנמחק אחרי 24 שעות. המשתמשים בעט: רופאים, שוטרים, או סתם קשישים שאינם זוכרים את המירשם לתרופות שלהם - יכולים לכתוב בה בשבת, ולצלם את הטקסט עם צאת השבת. כמו טלפון השבת גם עט השבת יוצר "חילול שבת לייט", שאסור ליהודי שומר מצוות לבצע אותו להנאתו, אך מותר לו במקרה של צורך קיומי. "לא מדובר במקרים של פיקוח נפש", מדגיש ציוני, "כיוון שמקרה של פיקוח נפש מותר ואפילו חובה לחלל שבת בכל צורה. אבל החיים מלאים מצבי ביניים". 

 

 תגובה חדשה
הצג:
כל התגובות לכתבה "פטנטים לדתיים: עט, טלפון ומכונת אספרסו לשבת"
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טלפון: עכשיו גם בשבת
צילום: דלית שחם
מכונת אספרסו: עכשיו גם בשבת
צילום: דלית שחם
עט: הכל נמחק ביום ראשון
צילום: דלית שחם
מומלצים