שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  ניצחון ירוק: קווי חשמל במכתש רמון יוטמנו בקרקע
  שר התשתיות הודיע בכנס אילת אילות לאנרגיה מתחדשת, שקווי הולכת החשמל העוברים בנגב, יוטמנו בתוך הקרקע בשטח מכתש רמון. המשמעות: האזור ניצל מפגיעה נופית וסביבתית

  שר התשתיות, עוזי לנדאו, הודיע כי משרדו הטיל על חברת החשמל להטמין את קווי הולכת החשמל העוברים בנגב בתוך הקרקע בשטח מכתש רמון. הודעה זו מהווה סיום למחלוקת ארוכה בין רשות הטבע והגנים לחברת החשמל בנוגע לתוואי הקו, וניצחון חשוב למתנגדי הפגיעה בטבע. לנדאו אמר את הדברים היום (ג') במהלך כנס אילת אילות לאנרגיה מתחדשת, המתקיים באילת. 

   

  הצטרפו לפייסבוק של ynet וקבלו עדכונים חמים וסרטונים בלעדיים 

   

  הודעתו של לנדאו מסיימת מחלוקת שנמשכה מספר שנים, בנוגע להנחת תוואי קו המתח של חברת החשמל באזור, שאמורים להוביל את החשמל צפונה. הקו, באורך 210 ק"מ, אמור להחליף את קו החשמל הישן של האזור. בעוד חברת החשמל ביקשה להציב קווי מתח עיליים משיקולי עלות, התעקשה רשות הטבע והגנים, ולצדה גם ארגוני הסביבה, כי הקווים יוטמנו בקרקע.

   

  בגופי שמירת הטבע טענו כי בשל העובדה שהאזור מוגדר תופעה גיאולוגית ייחודית ושטח בעל ערכיות נופית וסביבתית גבוהה - יש להימנע מפגיעה מיותרת ובלתי הפיכה בו. מנגד נטען, כי עד שהקו הזה לא יושלם - אי אפשר יהיה להוציא לרשת החשמל את החשמל שמייצרים בפרויקטים הסולאריים באזור. עד כה לנדאו תמך בעמדת חברת החשמל.


  קו חשמל במכתש רמון (צילום: בן דרורי)

   

  "לנדאו קבע היום תקדים חשוב בהליכי התכנון והביצוע במדינת ישראל", נמסר מהחברה להגנת הטבע, "לקו חשמל מוטמן, המתחשב בנופי המכתש, ישנם יתרונות סביבתיים ונופיים ברורים ומובהקים. זו דוגמה לכך שלא צריך להיצמד לפתרון הזול ביותר, שגורם לנזק סביבתי ונופי חמור באזור בעל ערכיות כה גבוהה".

   

  שם חדש למשרד התשתיות? 

  לנדאו התייחס בכנס גם לנושא ההתייעלות האנרגטית שמשרדו מוביל ובהמשך אמר, כי משרד התשתיות ישנה את שמו "למשרד האנרגיה, המים ואוצרות הטבע".

   

  עוד הוא פירט, כי משרדו הקציב לשנת 2011, 15 מליון שקל להחלפת 10 אלף מקררים לאוכלוסיות חלשות, ו-50 מיליון שקל להחלפת 50 אלף מקררים לאוכלוסיה הכללית. מהלך זה צפוי להביא לחיסכון כולל של כ-770 מליון קוט"ש במצטבר.

   

  בנוסף, הוקצו 10 מיליון שקל עבור 10 אלף מזגנים לאוכלוסיות חלשות, ועוד 60 מיליון שקל עבור החלפת 60 אלף מזגנים לאוכלוסיה הכללית, מה שצפוי לחסוך כ-800 מליון קוט"ש במצטבר.

   

  לנדאו הוסיף, שכ-3 מיליון נורות חסכוניות ישווקו השנה לציבור באחת מרשתות השיווק הגדולות, במסגרת מבצע של 1+2, בתקציב של 2 מיליון שקל, מה צפוי להביא לחיסכון של כ-1.5 מיליארד קוט"ש במצטבר.

   

  "רגע קריטי בהתפתחות הענף הסולארי"

  מוקדם יותר הבוקר השתתף לנדאו באירוע חגיגי בקיבוץ קטורה, שם החלו לבנות לפני כחודש את השדה הסולארי הראשון בישראל. בניית השדה, שגודלו 80 דונם, צפויה להסתיים במאי השנה, והוא עתיד לספק חשמל בהיקף יצור של 4.95 מגהוואט.


  השדה בקטורה (צילום: רותי רובנשטיין)

   

  "יש לי את הזכות להזכיר לעצמי, שלפני שנה לא היה כאן שום דבר. עכשיו אפשר לראות התפתחות אמיתית. ההישג האמיתי הוא להתגבר על הבירוקרטיה הישראלית. אם עשיתם את זה, אז תתמודדו עם הכל", אמר לנדאו באירוע. עוד הוא ציין, כי "אנחנו צריכים לעשות מה שאפשר. זו לא רק כלכלה, אלא צדק היסטורי של המפעל הציוני. המשרד שלי מלווה את הפרויקט וימשיך ללוות את הפרויקט בעתיד".

   

  דויד רוזנבלט, מבעלי ערבה פאוור, יוזמת הפרויקט, אמר באירוע: "אנחנו נמצאים כרגע ברגע קריטי בהתפתחות של הענף הסולארי בישראל. התחלנו ב- 2006 כשרק חברה אחת פעלה בתחום, כיום יש כבר מעל 100 חברות בענף. הבעיה היא שיש מכסה קטנה מדי בשביל הענף. ישראל חייבת להגדיר מדיניות כזו שתעודד צמיחה בענף. ישראל כרגע מדברת על צמצום של מכסות. במקום ללכת קדימה היא הולכת אחורה, לכן עכשיו זה נקודת זמן קריטית".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "ניצחון ירוק: קווי חשמל במכתש רמון יוטמנו בקרקע"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  קו חשמל במכתש רמון
  צילום: בן דרורי
  מכתש רמון
  צילום: דורון ניסים
  לנדאו בכנס
  צילום: ארנון מעוז - פורטל תשתיות
  מומלצים