שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
    זירת הקניות
    משקיעים בהיי-טק? תוכלו ליהנות מהטבות מס
    השקעה בחברת היי-טק נחשבת כהוצאה מוכרת לצרכי מס בישראל - הטבה משמעותית שעשויה לחסוך למשקיע כסף רב. במקרה של משקיע תושב חוץ, ההטבה אפילו כפולה. מדריך

    מי שמשקיע את כספו בחברת סטרט-אפ בין השנים 2011 ועד 2015, יוכל לזכות בהטבת מס משמעותית בהתאם לחקיקה מיוחדת. הטבת המס מאפשרת למשקיע להכיר בהשקעה כהוצאה מוכרת לצורכי מס. הטבת המס ניתנת למשקיעים בחברות המאופיינות בכך שעיקר פעילותן היא פעילות מחקר ופיתוח, ובתנאים שונים.

     

    חוק האנג'לים

    חקיקה מיוחדת שנועדה לעודד השקעות בתעשיית ההיי-טק קובעת דין מס מיוחד המאפשר, בתנאים מסוימים, לנכות את עלות ההשקעה בחברות סטרט-אפ ישראליות כהוצאה רגילה, כנגד כל מקור הכנסה, עד לסכום של 5 מיליון שקל לכל חברה. ההוראה הזאת חלה לגבי השקעות שבוצעו בחברה המוגדרת כ"חברות מטרה" החל משנת המס 2011 ועד לתום שנת המס 2015.

     

    מה התנאים לקבלת ההטבות?

    כדי שניתן יהיה לנכות את עלות ההשקעה כהוצאה רגילה יש להשקיע בחברת סטארט-אפ המסווגת בחוק כאמור כ"חברת מטרה", ב"תקופת ההטבה." ההגדרה של "חברת מטרה" בחוק היא - חברה שהתאגדה בישראל ושהשליטה על עסקיה וניהולם מופעלים בישראל, שהתקיימו לגביה ולגבי ההשקעה המזכה בה כל אלה:

     

    1. במהלך כל תקופת ההטבה לא רשום נייר ערך כלשהו שלה למסחר בבורסה.

     

    2. 75 אחוזים לפחות מסכום ההשקעה של היחיד בה, אשר בשלו הוקצו לו מניות בחברה, משמשים להוצאות מחקר ופיתוח, לא יאוחר מתום תקופת ההטבה.

     

    3. 75 אחוזים לפחות מהוצאות המחקר והפיתוח שהוציאה החברה במהלך תקופת ההטבה הוצאו בישראל.

     

    4. הן בשנה שבה שולם סכום ההשקעה המזכה והן בשנה שלאחריה, לא עלו הכנסותיה של החברה על 50 אחוזים מסכום הוצאות מחקר ופיתוח.

     

    5. במהלך כל תקופת ההטבה הוצאות המחקר והפיתוח הוצאו לשם קידומו או פיתוחו של מפעל שבבעלות החברה.

     

    6. עד לשנת המס שבה התקיים התנאי האמור בפסקה (2), בכל אחת משנות המס במהלך תקופת ההטבה, לרבות שנת המס שבה התקיים התנאי האמור, הוצאות המחקר והפיתוח מהוות 70 אחוזים לפחות, מכלל הוצאות החברה.

     

    "תקופת ההטבה" מוגדרת בחוק כשלוש שנות מס החל בשנת המס שבה סכום ההשקעה שולם לחברת המטרה.

     

    הטבת מס כפולה לתושב חוץ

    ההוראה המאפשרת ניכוי עלות ההשקעה כהוצאה, חלה גם על תושב חוץ. למעשה תושב החוץ נהנה מהטבה כפולה ביחס להשקעותיו בהיי-טק הישראלי. בנוסף לניכוי ההשקעה כהוצאה, תושב חוץ פטור ממס במכירת מניות של חברה ישראלית מכוח סעיף 97(ב3) לפקודת מס הכנסה.

     

    ההוראה המאפשרת ניכוי עלות ההשקעה כהוצאה יכולה לשמש באסטרטגיה של תכנון מס עבור תושב חוץ. נניח כי תושב חוץ רוכש נדל"ן בישראל, ולאחר מספר שנים הוא מוכר את הנדל"ן ברווח של 5 מיליון שקל. מדובר ברווח הון החייב במס בישראל. תושב החוץ במקרה זה יכול להשקיע סכום של 5 מיליון שקל בחברת סטארט-אפ בהתאם לחוק האנג'לים הנזכר, ולמעשה יהיה זכאי לנכות כהוצאה את סכום ההשקעה כנגד ריווח ההון ממכירת הנדל"ן.

     

    בדוגמא זאת, תושב החוץ לא ישלם מס רווחי הון ממכירת הנדל"ן. בנוסף לכך, הוא יוכל למכור את המניות בחברת הסטארט-אפ בפטור ממס רווחי הון בישראל.

     

    ד"ר אבי נוב הוא עורך דין מומחה לדיני מיסים ומיסוי בינלאומי

     

    לפנייה לכתב/ת
     תגובה חדשה
    הצג:
    כל התגובות לכתבה "משקיעים בהיי-טק? תוכלו ליהנות מהטבות מס"
    אזהרה:
    פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
    השקעה בהיי-טק. הטבה כפולה לתושבי חוץ
    צילום: jupiter
    אבי נוב
    מומלצים