שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  140 תווים של צנזורה: כך זה עובד בסין
  סינים שגולשים באינטרנט צריכים להיזהר מלצייץ ביטויים כמו "שקרי הממשלה", "תמיכה במורדים הסורים" וכמובן: "סקס קבוצתי" אם הם לא רוצים שהציוצים שלהם ימחקו. מחקר חדש טוען כי 4,200 סינים עובדים סביב השעון כדי ליצור רשת חברתית נקייה

  איך משתלבים בעולם הטכנולוגי במדינה טוטליטרית? בניגוד לאזרחי צפון קוריאה, ממשלת סין מאפשר לגולשים להתשמש באינטרנט אך מטילה צנזורה מחמירה וחוסמת אתרים. מחקר שנערך באוניברסיטת רייס ביוסטון בדק איך עובדת הצנזורה הזו על רשת המיקרובלוגינג "ווייבו", שמחליפה במדינה את טוויטר החסומה.

   

  החוקרים הגיעו למסקנות לגבי טכניקות הצנזורה, את מספר העובדים הנדרשים, ואפילו את סדר היום שלהם. מה שאפשר את הבדיקה היא העובדה שהפוסטים

  בווייבו לא מצונזרים לפני הפרסום כי אם רק אחריו. החוקרים עקבו אחרי פוסטים וראו אם הם נמחקים, והכניסו למעקב בעיקר משתמשים שפוסטים שלהם נמחקו יותר מאחרים, בהנחה שמשתשים אלו יצונזרו יותר בעתיד.

   

  דרך הסינון הזו החוקרים צפו בהודעות של כ-3,500 משתמשים במשך 15 ימים. במהלך תקופה זו הם היו עדים ל-4,500 מחיקות ביום, כלומר - 12% מסך ההודעות. חשוב לציין שלא כל המחיקות הן עקב צנזורה. גם משתמש יכול למחוק את ההודעות של עצמו אולם ההודעה תהיה שונה – "פוסט לא קיים" במקום ההודעה של הצנזורה – "גישה נדחתה".

   

  גולשים בקפה אינטרנט בסין (צילום: AP)
  גולשים בקפה אינטרנט בסין (צילום: AP)

   

  כמה מצנזרים צריך?

  התוצאה של המחקר מרתקת: 5% מההמחיקות מתרחשות בתוך שמונה דקות מההעלאה ו-30% בתוך פחות מדקה. בסך הכל: 90% מהמחיקות מתרחשות תוך יום אולם מחיקות יכולות להתרחש כמה ימים מאוחר יותר.

   

  ההשערות של הצווות, עקב הנתונים שהשיגו הם כלדקלמן: מכיוון שעיקר המחיקה מתבצע בין חמש ל-10 דקות מהעלאת הפוסט, על וויבו לצנזר בזמן אמת. אם מצנזר קורא 50 פוסטים בדקה, הדבר יחייב 1,400 מצנזרים כדי לטפל ב-70 אלף פוסטים. אם הם עובדים במשמרות של 8 שעות, כי אז יש 4,200 מצנזרים ביממה.

   

  לכוח העבודה הזה טוענים החוקרים יש עזרה טכנולוגית. התרעות על מילות מפתח, הם דוגמה אחת, אולם דרך זו בעייתית באתר מיקרובלוגינג בו יש שימוש רב בסלנג הרשתי והקיצורים, וגם האלפבית הסיני המסובך. המערכת מסמנת גם משתמשים עם היסטוריה של מחיקות. 

   

  הצוות גם בחן את הנושאים שנמחקו. הם כללו ביטויים כמו "תמיכה במורדים הסורים", "שקרי הממשלה", "עקיפת מדיניות הילד האחד ("One-Child policy abuse"), ו"סקס קבוצתי". נושאי פוסטים שהפעילו הורדה מסיבית ומהירה משלבים אירועים שהם "הנושא החם" באותו זמן כמו "שערוריית מין" עם מילים גמו "ממשלה" ו"שוטר".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "140 תווים של צנזורה: כך זה עובד בסין"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: AP
  סינים? היזהרו ממילים אסורות (וגם מלשבת ולפטפט בקול גדול עם חבר שלכם עם כינור גדול)
  צילום: AP
  מומלצים