שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ליברמן ליועמ"ש: לחקור בדחיפות את ההדלפות
  ערב פתיחת שלב ההוכחות במשפטו של השר לשעבר נודע ל-ynet כי פרקליטיו דורשים חקירה על אודות פרסום התמלילים מהמשטרה: "גדשה הסאה. מדובר בניסיון פסול להשפיע שלא כדין על ההליך המשפטי". בסביבת ליברמן מאיימים: "אם לא תיפתח חקירה עד יום ראשון - נפנה לבג"ץ"

  פרקליטיו של שר החוץ לשעבר אביגדור ליברמן פנו הערב (יום ד') ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין ודרשו ממנו לפתוח בחקירה דחופה בעניין ההדלפות מחקירתו ערב פתיחת שלב ההוכחות במשפטו. כך נודע ל-ynet. בסביבתו של ליברמן מאיימים לפנות לבג"ץ אם לא תיפתח חקירה בעניין עד יום ראשון.

   

  עדכונים נוספים בעמוד הפייסבוק של ynet

   

  אמש פורסמו לראשונה ב-ynet קטעים מתמלילי חקירת ליברמן במשטרה, שבה סיפר שלאחר האירוע עם השגריר זאב בן אריה כינה אותו בשיחה עם פאינה קירשנבאום: "סתם איזה אידיוט שיכול לסבך אותי ואותו".

    

  ליברמן. "ההדלפה - קטעים מגמתיים מהחקירה" (צילום: גיל יוחנן)
  ליברמן. "ההדלפה - קטעים מגמתיים מהחקירה"(צילום: גיל יוחנן)

   

  משפט ליברמן - כתבות נוספות ב-ynet:

   

  "גדשה הסאה", כך נפתח המכתב ששלחו פרקליטי ליברמן לוינשטיין. הם הלינו על הפרסום של "קטעים מגמתיים וחלקיים מתמליל

  חקירתו". בנוגע להדלפה אחרת מהימים האחרונים הוסיפו הפרקליטים: "לא יכול להיות חולק שמקור ההדלפה בעניין זה הוא מי מגורמי רשויות אכיפת החוק, שכן אנו קיבלנו את החומרים בעניין בשעות הערב המאוחרות, רק סמוך מאוד לפרסום".

   

  עוד טענו כי "עיתוי פרסום החומרים הללו ערב פתיחת שלב ההוכחות במשפט, והמגמתיות שבתוכן הפרסומים נגד מרשנו, לא יכולים להותיר ספק כי מדובר בניסיון פסול להשפיע שלא כדין על ההליך המשפטי".

   

  פרקליטיו של ליברמן טוענים שהדברים שפורסמו אתמול מצטרפים לשורה ארוכה של הדלפות מחקירת המשטרה בעניינו של שר החוץ לשעבר, "הדלפות חוזרות ונשנות שעליהן הלין מרשנו מספר רב של פעמים בעבר במכתביו אליך ולמנהל מח"ש. על חומרת הדברים בעניין עמד בית המשפט העליון לגבי הדלפה אחרת של חומר חקירה מוכמן".

   

  את המכתב כתבו עורכי הדין יעקב וינרוט, ירון קוסטליץ, גיורא אדרת, נתי שמחוני ועודד גזית כי הם מוכנים להעמיד את עצמם לכל בדיקה שהיא כדי להפריך טענות שכבר שמעו בעבר ש"לא ניתן לשלול שהמידע הועבר לתקשורת מהחשוד ומסנגוריו".

   

  השגריר לשעבר, זאב בן אריה (צילום: אלכסנדרה טולוצ'קו, בלטה)
  השגריר לשעבר, זאב בן אריה(צילום: אלכסנדרה טולוצ'קו, בלטה)

   

  בנוסף רמזו הפרקליטים שהמשטרה מהלכת אימים על עובדי משרדו של ליברמן: "עצם חקירתם של עובדי לשכתו של מרשנו ביום 22 באפריל 2013, בסמוך מאוד לתחילת המשפט, עשוי להטיל מורך על מי מעובדי משרדי החוץ, שחלקם צפוי כידוע להעיד במשפט".

   

  המשפט: מהי מידת המודעות של ליברמן?

  העד הראשון שיעלה לדוכן מחר בבית משפט השלום בירושלים יהיה יהיה האיש שסביבו נסובה הפרשה - זאב בן אריה, שגריר ישראל בבלארוס לשעבר. בן אריה הורשע ונידון לארבעה חודשי עבודות שירות, מכיוון שדיווח לליברמן (שכיהן אז כח"כ) מידע שנגע לחקירתו במסגרת "פרשת חברות הקש". כעת מואשם ליברמן שקידם את מינויו של בן אריה לתפקיד שגריר נוסף, בלטביה, מבלי שדיווח על המידע שקיבל בעת הליך המינוי.

   

  כתב האישום הוגש בסוף השנה שעברה, בגרסה מעט שונה מזו שתכננה הפרקליטות מלכתחילה. זאת משום שהתברר שחברי ועדת המינויים של משרד החוץ לא נחקרו בנושא. חקירתם, ובעיקר עדותו של סגן שר החוץ לשעבר דני איילון, הביאו לשינוי הצגת העובדות בנוגע למידת מעורבותו של ליברמן, ולהחמרת הנסיבות. זאת מכיוון שנטען שליברמן קידם באופן פעיל את מינויו של בן אריה.

   

  הנאשם והעד. העדות הקריטית של דני איילון (צילום: רויטרס, נועם מושקוביץ)
  הנאשם והעד. העדות הקריטית של דני איילון(צילום: רויטרס, נועם מושקוביץ)

   

  במענה שהוגש בדיון המקדמי במשפט כפר ליברמן באישומים נגדו. הוא טען שלא פעל לקדם את בן אריה, ולא ידע שנפל פגם במעשיו של בן אריה. על רקע זה תהייה השאלה המרכזית בתיק מידת המודעות של ליברמן: האם אכן ראה בבן אריה כמי שפעל למענו, והאם אכן פעל במודע לטובתו.

   

  העד השני יהיה ויקטור הראל, המפקח הכללי בשירות החוץ, שחיבר חוות דעת שלילית במיוחד על תפקודו של בן אריה כשגריר בבלארוס.

   

  ליברמן בחקירה: אני לא מפרש את איילון

  הערב פרסם ערוץ 10 תמלולים נוספים מחקירתו של ליברמן בדצמבר 2012. הפעם הוא עומת עם גרסתו של סגנו דאז במשרד החוץ, דני איילון. לשאלת החוקר אם הורה לאיילון למנות את בן זאב לתפקיד השגריר בלטביה ענה ליברמן: "לא, אין מה לפרט, לא".

   

  חוקר: "האם נכון ששוחחת בעניין הזה גם עם יוסי גל, מנכ"ל המשרד, וביקשת ממנו לדאוג למינויו של בן אריה?".

  ליברמן: "לא. לשאלתכם אם אני רוצה לפרט - התשובה היא לא. אין מה לפרט".

   

  חוקר: "אנו מצטטים בפניך קטע מתוך הודעתו של דני איילון: 'כן, שר החוץ אביגדור ליברמן שוחח עמי.

  באופן כללי מינוי שגרירים זה בסמכותו של שר החוץ באמצעות ועדת המינויים של משרד החוץ... מתוקף זה היה נהוג ששר החוץ מעת לעת מביע את דעתו ואת רצונו לפני קיום הוועדה, וכך היה במקרה של זאב בן אריה'. תגובתך?".

  ליברמן: "שלילי. לא היה ולא נברא. זו דעתו של דני וזו עמדתי".

   

  חוקר: "בחקירותיך הקודמות סיפרת שאתה מעורב רק במינויים קריטיים. האם זה נכון שהיית מעורב במינוי הזה של השגריר בלטביה, שאיננו כה קריטי, כיוון שרצית לעזור לבן אריה באופן מיוחד וזאת על רקע נאמנותו אליך כשהעביר לך מידע סודי מבקשת חיקור הדין לבלארוס?".

  ליברמן: "התשובה היא שלילית. הוא לא העביר לי שום מידע קריטי או מידע מודיעיני רגיש. אמרתי לו מיד שזה שטויות ואמרתי לו ביידיש 'פיסטי חלויימס' שזה 'חלומות סתמיים', ואני אומר גם שלא הבנתי מה כתוב חוץ מהשם שלי".

   

  חוקר: "דני איילון אמר בפירוש שהוא אמר לך על המינוי של בן אריה. מהי תגובתך?".

  ליברמן: "ויש כאלה שאומרים שרצחתי את ארלוזורוב".

  חוקר: "למה שדני יגיד לנו ויספר לנו את זה?".

  ליברמן: "אני לא מפרש את האחרים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "ליברמן ליועמ"ש: לחקור בדחיפות את ההדלפות"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים