שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הכשל התקשורתי של אייל גולן: "לא הבינו את גודל המשבר, הגיבו בפאניקה"
  במקום מסיבת עיתונאים - מכתב פומבי שחטף בעיקר אש מהתקשורת, במקום לקיחת אחריות - איומי תביעה אבסורדיים: גורמים בתחומי המוזיקה והדוברות מביטים מהצד בהתנהלותו של אייל גולן ושואלים: "אתם אמיתיים?!"

  ספק רב אם המכתב הפומבי שפירסם היום (ג') אייל גולן ישקם את מעמדו הציבורי החבוט. לא בטוח שהדברים שכתב פגעו בתדמיתו - אך מצד שני, גם בסביבתו הודו בגלוי כי התדמית הזו כעת רחוקה מאוד מהפסגות אליהן הורגל, עד להתפוצצות הפרשה. ואת זה הם אמרו לפני שבוע. מאז הספיק להבקיע עוד כמה שערים עצמיים שזעזעו את מה שנותר מהמותג, שעד לא מזמן התהדר בתואר "הזמר הלאומי".

   

  "את ההתנהלות בפרשה הזאת צריך ללמוד בבתי ספר לתקשורת תחת הכותרת 'כך לא להתנהל'", אומר גורם בכיר בתעשיית המוזיקה, שטיפל בלא מעט משברים תקשורתיים. "הטעות הגדולה מכל היתה שמהרגע הראשון וממש עד עכשיו, למעשה, לא הבינו שם את גודל המשבר. להוציא שיר חדש שכאילו-עוסק בנושא? הם המשיכו להתנהג כאילו מדובר בעוד אייטם רכילותי לא נעים, כמו איזה ראיון של אילנית לוי. עסקים כרגיל? אתם אמיתיים? התקשורת והציבור לא מטומטמים".

   

  עם הטענה הזו קשה להתווכח. על כך תעיד העובדה שבשבוע שעבר, בשיחות עם ynet, בסביבתו של אייל גולן זנחו את מראית העין השגרתית אותה ניסו לשמר מאז התגלות הפרשה, ופנו לאפיק חדש: אייל גולן - הקורבן. אבל גם מאז, ההתנהלות התקשורתית שלו נראתה לא פעם תמוהה, שלא לומר אבסורדית: הסכסוך שפרץ בנמל התעופה בשיאו של גל הביקורת הציבורית הנוכחי, הסיפור המביך סביב שדרוג מקומו במטוס שנחשף ב"ערב טוב עם גיא פינס", וכמובן השיא - המכתב המשפטי התקיף ששיגר למנכ"לית מרכזי הסיוע לנפגעי תקיפה מינית, צעד שהוליד אפילו לקמפיין ויראלי נגדו.

  אייל גולן עם חזרתו ארצה. עוד יום, עוד הסתבכות (צילום: אבי מועלם)
  אייל גולן עם חזרתו ארצה. עוד יום, עוד הסתבכות(צילום: אבי מועלם)

  "התביעות האלה על כל דבר שזז - מה אתה עושה לעזאזל? אתה תובע ארגון נשים?", תוהה יועץ קשורת מנוסה. "זה אקט יח"צני טפשי. הרי אתה מחזיק עורכי דין בהרבה כסף, למה לא להשתמש בזה בחוכמה? ואיך אפשר להסביר את הטעות הזו בטיסת אל על? תחשוב קצת!".

   

  "לא ברור למה הוא חש צורך להתקוטט עם כל אחד", מסכימה גורמת בתחום הדוברות. "למה אתה טורח לריב עם בלוגר? זה מראה על חוסר סדר ועל היעדר אסטרטגיה. גם המכתב הוא טעות: גולן היה צריך לכנס מסיבת עיתונאים ולדבר למעריצים ולציבור. שיראו את העיניים שלו. את שפת הגוף. רק אז הקהל יכול בכלל להתחיל לשפוט האם הוא מאמין לו או לא".

   

  "הטעות הבסיסית ביותר היא שבשום שלב לא היתה שם לקיחת אחריות", אומר גורם בתחום התקשורת. "בוא נניח שאין פה פן פלילי. עדיין, לפחות תגיד שאתה מתנצל על מעשים שאולי נתפסים בעיני רבים כלא מוסריים".

   

  יש כאוס. יש מנהל?

  למרות שהמכתב יצא ממשרדו של רני רהב שמטפל ביחסי הציבור של הזמר, מספר גורמים הצביעו על בעיה מרכזית אחרת בניהול המשבר הנוכחי: העובדה שהחלטות רבות הופקדו בידיו של מנהלו האישי בני פרץ. אדם, שלטענתם לפחות, לא מחזיק בניסיון תקשורתי מתאים. "הוא אמרגן מעולה, אבל זה גדול עליו", אומר אחד מהם. "כמו הטעות הזו שהיתה בשיחה עם ערוץ 1 (פרץ נשמע שם בשיחה פנימית עם מקורביו - ר.ב.). הם מגיבים בפאניקה".

  ההופעה בהיכל התרבות. "בהתחלה הפכנו מינוס לפלוס" (צילום: מוטי קמחי)
  ההופעה בהיכל התרבות. "בהתחלה הפכנו מינוס לפלוס"(צילום: מוטי קמחי)

  מצד שני, הם אומרים, לא לגמרי ברור אם באמת יש מישהו אחד שמנהל את העניינים. "יש שם כאוס אחד גדול, תחושה שיד ימין לא יודעת מיד שמאל". ואכן, כבר בשבוע שעבר, לאחר פרסום הכתבה ב-ynet שעסקה בפגיעה הקשה שספג גולן, נשמעה מאחד הגורמים הקרובים אליו ביקורת על ההחלטה של אחרים בסביבתו לשתף פעולה עם הצגתו כמסכן.

   

  אז מי באמת מנהל את העניינים ולאן הולכים מכאן? גורם בסביבתו של של גולן מספר שלרהב אכן לא ניתן "צ'ק פתוח" לטפל בפרשה תחת שליטה מלאה שלו,

  אולם הדבר נבע בעיקר בגלל עורכי הדין של הזמר. "הם חששו משיבוש הליכי חקירה, ולא איפשרו לפעול בכל דרך", אומרים שם.

   

  מקורב אחר של גולן טוען כי עד לפני שבועיים, הטיפול התקשורתי בפרשה דווקא היה טוב. גם מי שלא יסכים, יאלץ להודות שלאורך רוב התקופה המדוברת, גם כשעלה לכותרות - כמו למשל כשהופיע בהיכל התרבות - לא תמיד סבל מסיקור שלילי או נזק תדמיתי. מקורביו סבורים אפילו ש"המינוס הפך לפלוס".

   

  אבל כשהחלה ההידרדרות, החלו גם חילוקי הדעות, וההסתבכות התקשורתית רק הלכה והתעצמה. "עם חשיפת העדויות, החלו הטעויות", מודה מקורב לזמר. על הטעויות הללו - של בני פרץ, רני רהב או גולן עצמו - ישלם בעיקר אדם אחד. אדם אחד שגם אחרי שנים תחת אור הזרקורים, כך נראה, לא למד מה לעשות כשהם מסנוורים ומכאיבים.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "הכשל התקשורתי של אייל גולן: "לא הבינו את גודל המשבר, הגיבו בפאניקה""
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  7 לילות
  מומלצים