שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  פרס פוליצר למפרסמי מסמכי סנואודן
  ה"גרדיאן" וה"וושינגטון פוסט" זכו על חלקם בחשיפת רשת ההאזנות של ה-NSA. "עוררו דיון ציבורי על האיזון בין פרטיות לביטחון". הזוכים הודו למדליף

  העיתונים "גרדיאן" ו"וושינגטון פוסט" זכו בפרס פוליצר היוקרתי לעיתונאות על חלקם בפרסום מסמכי סנואודן שבהם נחשפה רשת הציתותים הנרחבת של הסוכנות האמריקנית לביטחון לאומי (NSA). בוועדת הפרס מטעם אוניברסיטת קולומביה, שהודיעה אתמול (ב') על הזוכים, נימקו את ההחלטה בכך שהדיווחים "עזרו לעורר את הדיון החשוב ביותר על האיזון בין פרטיות לביטחון".

   

  עוד סיפורים חמים – בפייסבוק שלנו

   

  הפרסומים הנרחבים בשני העיתונים, שזכו לכותרות בכל העולם, עוררו דיון בינלאומי סוער על הגבולות של ריגול ממשלתי בעידן האינטרנט והטלפונים הניידים. מדליף המסמכים אדוארד סנואודן, שהועסק מטעם ה-NSA, בירך על הענקת הפרס לשני גופי התקשורת. לדבריו, מדובר בניצחון לכל מי שמאמין שלציבור יש תפקיד בממשל. הוא ציין את הלחץ ו"האיומים הבלתי רגילים" שהופעלו על כתבי העיתונים כדי שלא יפרסמו את הסיפורים. "העבודה שלהם נתנה לנו עתיד טוב יותר ודמוקרטיה אחראית יותר", סיכם סנואודן, בהודעה ממקום מקלטו ברוסיה.

   

  אחרי ההודעה על מתן הפרס לעיתון התאספו בדסק החדשות של ה"וושינגטון פוסט" להקשיב לדברי הכתב ברטון גלמן מתאר את תהליך פרסום מסמכי סנואודן (צילום: AP)
  אחרי ההודעה על מתן הפרס לעיתון התאספו בדסק החדשות של ה"וושינגטון פוסט" להקשיב לדברי הכתב ברטון גלמן מתאר את תהליך פרסום מסמכי סנואודן(צילום: AP)

  יואן מקסקיל שזכה בפוליצר מטעם הצוות של הגרדיאן מתראיין אחרי ההודעה על הזכייה (צילום: AP)
  יואן מקסקיל שזכה בפוליצר מטעם הצוות של הגרדיאן מתראיין אחרי ההודעה על הזכייה (צילום: AP)

   

  הדיווחים על הציתותים המרובים והריגול הרגיש אחר מדינות ידידותיות הוביל את נשיא ארצות הברית ברק אובמה לקדם רפורמה שתבלום את סוכנות המודיעין האמריקנית. בבית הלבן מתכוונים להוציא מידי ה-NSA את השליטה במאגר האינסופי של נתוני חברות הסלולר, ולהגביל את סוכנות הביון לגישה רק על פי צו שופט.

   

  עורך ה"גרדיאן" אלן רוסברידג'ר ביקש בתגובתו להדגיש כי הוא "אסיר תודה לעמיתנו ברחבי העולם שתמכו בנו בנסיבות שאיימו להשתיק את הדיווחים שלנו".

  הוא ציין כי בעיתון חולקים את הכבוד לא רק עם ה"וושינגטון פוסט" האמריקני אלא גם עם סנואודן, "שסיכן כל כך הרבה למען השירות הציבורי, והיום קיבל הכרה לכך בדמות הפרס היוקרתי". רוסיה העניקה למדליף האמריקני מקלט זמני במדינה לפני שנה, לאחר שהרשויות בארה"ב האשימו אותו בריגול.

   

  זוכים נוספים בפוליצר לשנת 2014: צלם "הניו יורק טיימס" זכה בקטוגריית החדשות על תיעוד מתקפת החמושים בקניון ווסטגייט בניירובי. צלם נוסף של העיתון זכה בפרס על כתבה שעסקה באחד מנפגעי פיגוע הטרור במרתון בבוסטון. העיתון "בוסטון גלוב" זכה בפוליצר על סיקור הפיצוצים במרתון והשתלשלות המרדף אחר המחבלים. הפרס לעיתונאות חוקרת הוענק לכריס המבי מטעם "המרכז ליושרה ציבורית" על דיווחיו בנוגע לשיטת הונאה של רופאים ועורכי-דין שמנעו פיצוי הולם לכורי פחם שסבלו ממחלות ריאות. הפרס היוקרתי נקרא על שם העיתונאי האמריקאי יליד הונגריה ג'וזף פוליצר.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "פרס פוליצר למפרסמי מסמכי סנואודן"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  תומכי סנואודן מפגינים למענו בברזיל
  צילום: רויטרס
  מומלצים