שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  נפגעי טרור לא ישלטו באינטרנט באיראן
  במסגרת תביעה דרשו נפגעי טרור שליטה על סיומת האינטרנט האיראנית IR כפיצוי על פיגועים בהם תמך הממשל בטהרן. בית משפט בארה"ב קבע כי אין סמכות לקיים את הדרישה

  בית משפט במחוז קולומביה שבארצות הברית (DC) דחה תביעה של ארגוני נפגעי טרור, שדרשו לקבל לידיהם שליטה על אתרי האינטרנט של איראן מ-ICANN - ארגון האינטרנט הבינלאומי הפועל מארה"ב.

   

  נפגעי הטרור מישראל ומארצות הברית דרשו בחודש יוני האחרון מ-ICANN, למסור לידיהם שליטה על נכסי כתובות האינטרנט של איראן - כלומר סיומת IR. הם דרשו גם את כתובות ה-IP, המשמשות את הממשל האיראני וסוכנויותיו השונות.

   

   (צילום: Shutterstock)
  (צילום: Shutterstock)

   

  גם כתובות אינטרנט הם נכסים

  על פי עו"ד לייטנר שייצגה את הקורבנות, המשפחות התובעות מחזיקות בפסקי דין כנגד איראן בשווי של למעלה ממיליארד

  דולר, שניתנו בבית המשפטי הפדרלי בארה"ב. הפיצויים נפסקו בעקבות תביעות שהוגשו נגד איראן על תמיכתה בטרור ובפיגועים מ-20 השנים האחרונות. בחודש אפריל פסק בית משפט בארה"ב כי גורד שחקים ששייך לממשלת איראן ששוויו חצי מיליארד דולר יימכר, וכספי המכירה יועברו לפיצוי נפגעי טרור איראני.

   

  לייטנר אמרה אז כי "חובה להראות לאיראנים, שלתמיכתם הכספית בטרור יש מחיר כבד. מבחינה עסקית ומשפטית מדובר בהליך פשוט – חייבים לקורבנות כסף, ואלה נכסים ששווים כסף", היא הסבירה.

   

  אין סמכות

  ב-ICANN סירבו למסור את השליטה בטענה שהזכות על הרישום הלאומי (סיומת ir) שייכת לממשלת איראן ולא לארגון עצמו, גם אם מבחינה טכנולוגית ניתן לבצע חסימות או העברות של כתובות אינטרנט.

   

  בית המשפט ב-DC קבע כי אין בסמכותו לחייב את ICANN להעביר סיומות אינטרנט של מדינה מסויימת, וכי הסיומות לא מהוות נכס שאפשר להעביר בתיק אזרחי.

   

  דינה באר מנכ"לית איגוד האינטרנט הישראלי האחראית על מרשם השמות .il מסבירה כי: "החלטת בית המשפט קובעת למעשה שהסיומת לאומית איננה רכוש השייך לאף גוף להבדיל מסיומות המסחריות האחרות. לכן טבעי שניהול הסיומת הלאומית ינוהל על ידי גופים ניטראליים ללא מטרות רווח, המייצגים את הציבור של אותה המדינה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "נפגעי טרור לא ישלטו באינטרנט באיראן"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים