שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  נשק במקום פֵיָה. עיתון הילדים של חיזבאללה
  הירחון "מהדי" משופע בסיפורי גבורה של חיזבאללה, בקריקטורות של לוחמים מזוקנים ובמשחקים שמלמדים ילדים איך להימנע ממוקשים ישראליים. כך מחנכים את דור ה"התנגדות" הבא. העיתון: פרסמנו גם סיפורים על איינשטיין
  הוא מיועד לילדים, אבל במקום נסיכים ונסיכות, פיות וקוסמים, גיבורי המגזין הלבנוני "מהדי" הם "לוחמים שנפלו בזמן שהתנגדו לאויב הישראלי".

   

  עוד חדשות בעולם :

  המחבלים עשו סלקציה ורצחו 36 לא-מוסלמים

  דיווח: אשתו של מנהיג דאעש נעצרה בלבנון

  צפון קוריאה לא מכחישה שתקפה את "סוני"

  פתרון אובמה לירי שוטרים: מצלמה על גופם

   

  "מהדי" נוסד לפני 11 שנה על ידי תנועת חיזבאללה השיעית במטרה ללמד את הדור הבא של התנועה את אידיאולוגיית ה"התנגדות" למדינה היהודית. המגזין משופע בסיפורים שקיבלו השראה מחייהם של לוחמי חיזבאללה, והקריקטורות שלו מציגות לוחמים מזוקנים חמושים והחידות שלו מלמדות ילדים איך להימנע ממוקשים ישראליים.

   

  "רוצים ללמד את הילדים על ערכי ההתנגדות". העיתון "מהדי" (צילום: AFP)
  "רוצים ללמד את הילדים על ערכי ההתנגדות". העיתון "מהדי"(צילום: AFP)
  מבקריו של העיתון הלבנוני מאשימים אותו בעידוד אלימות, אולם המו"לים שלו טוענים כי הירחון לא עוסק באינדוקטרינציה או בתעמולה צבאית. "מה שאנחנו רוצים לעשות זה ללמד ילדים את ערכי ההתנגדות", אמר מנכ"ל העיתון עבאס שאררה לסוכנות הידיעות הצרפתית. "אנחנו לא מעודדים לשאת נשק, אנחנו רק מוודאים שהם מכירים את התועלת שבהתנגדות", הוא אמר. "אנחנו אומרים להם: 'כמו שהאנשים הגדולים האלה התנגדו ורשמו ניצחונות, כך גם אתם יכולים להתנגד ולרשום ניצחונות, וזה מתחיל בחינוך שלכם'".

   

  פונים לבני הנוער

  המגזין "מהדי" הוא חלק מפנייה רחבה יותר לנוער - בתי ספר, תנועות צופים ומחנות קיץ - עבור חיזבאללה, התנועה רבת העוצמה שמשמיציה מאשימים אותה שהיא "מדינה בתוך מדינה" בלבנון.

   

  חיזבאללה נוסד בשנת 1982 על ידי משמרות המהפכה האיראניים ונחשב לאחד מאויביה הגדולים ביותר של ישראל. הארגון השיעי ביצע מספר רב של תקיפות נגד כוחות ישראליים במהלך 22 שנות השליטה של צה"ל בלבנון, שהגיעה לסופה בשנת 2000 עם הנסיגה מדרום לבנון שהוגדרה על ידי חיזבאללה כניצחון מבחינתו.  


   (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)
  העיתון "מהדי" נקרא על שם האימאם מהמאה התשיעית, האחרון מבין 12 אימאמים שמוסלמים שיעים מאמינים שיופיע מחדש כמושיע כשיגיע קצו של העולם.

   

  עאמר ה"גיבור" בפיגוע נגד סיור ישראלי

  מהדורה אחרונה של המגזין פרסמה סיפורים משלושה עשורים של כיבוש ישראלי בדרום לבנון. באחד מהם מסופר על לוחם שהפעיל פצצה נגד סיור ישראלי בכפר כבוש, בסיפור אחר נכתב על ה"גיבור" עאמר, שסיפר בסוד לאמו שהוא ישתתף בפעולה שתהפוך אותו לשהיד. עאמר פוצץ את עצמו, הרג ופצע 25 קצינים וחיילים ישראלים ושמו לא נחשף עד שבשנת 2000 שיבח מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה את גבורתו.

   

  ההשפעה הגדולה של איראן על חיזבאללה גם באה לידי ביטוי במגזין לילדים. לראיה, השבחים שלהם זוכה המנהיג הרוחני העליון של איראן, אייתוללה עלי חמינאי, בכתבת מגזין בנושא "המנהיגים הטובים ביותר".

   

   (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)
  מבקריו של המגזין טוענים שהוא חושף ילדים לאלימות ומלמד אותם שהזהות שלהם כמוסלמים שיעים קודמת להיותם לבנונים. "הוא הרחיק לכת יותר מדי בהפיכת רובים ואלימות לחלק מהדמיון של הילדים", אמרה פטימה שאראפדין, מחברת ספרי ילדים לבנונית. בראיון לסוכנות הידיעות הצרפתית היא אמרה גם שהמגזין "מהדי" שם דגש על "זהות דתית בלי להזכיר בכלל את זהותם הלבנונית".

   

  השפעה איראנית גדולה. חמינאי בירחון של חיזבאללה (צילום: AFP)
  השפעה איראנית גדולה. חמינאי בירחון של חיזבאללה(צילום: AFP)

  מנכ"ל העיתון שאררה אמר ש"מהדי" לא מתמקד רק בדת ובסוגיות פוליטיות והזכיר כתבות שפורסמו אצלו על אלכסנדר הגדול, ויקטור הוגו, אלברט איינשטיין ותומס אדיסון. למרות טענתו, המבקרים מתקשים להבין מדוע מפרסם "מהדי" משחק שמעודד ילדים לצבוע רימוני יד ורובים אוטומטיים או משחק שבו מתבקשים הקוראים לשרטט שביל מסביב למוקשים ופצצות שהותירו אחריהם הכוחות הישראליים בדרום לבנון.

   

  המגזין "מהדי" מפיץ מדי חודש 30 אלף עותקים בשלוש מהדורות - אחת מיועדת לילדים בגילים ארבע עד שבע, שנייה לילדים בגילים שמונה עד שתים עשרה ושלישית לבני נוער בגילים 13-17.

   

  זהרה, בת שמונה, נולדה בזמן שאביה לחם בשורות חיזבאללה נגד ישראל במלחמת לבנון השנייה ב-2006. בראיון לסוכנות הידיעות הצרפתית היא סיפרה שהיא נהנית מהסיפורים שמתפרסמים ב"מהדי" על ה"התנגדות" ומהמשחקים ה"מהנים". "אני אוהבת את הסיפורים על אימאמים, בייחוד את אלה שמדברים על ניצחון", אמרה הילדה רעולת הפנים וחיוך קטן על פניה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "נשק במקום פֵיָה. עיתון הילדים של חיזבאללה"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: AFP
  לא תמצאו שם פיות וקוסמים. מגזין "מהדי" של חיזבאללה
  צילום: AFP
  מומלצים